en tot het toevoegen van een moderne raadzaal op poten hadden de rijksdienst voor de monumenten zorg, de raad voor de welstand en de gemeentelijke monumentencommissie zich al iets eerder akkoord verklaard. De gemeente rekent op een rijksbijdrage van 1 mil joen in de kosten van de zuivere restauratie 3,7 miljoen) en hoopt dat ook de provincie zal willen bijdragen. Het totale krediet van 10,5 miljoen omvat naast restauratie en vergroting ook de nieuw bouw en het voetgangersplateau. Het feit dat de financieringsmiddelen nog niet beschikbaar zijn ge steld zet de gemeente echter voor een stevig pro bleem: de funderingen van het ontmantelde raad huis blijken in een dermate slechte toestand te verkeren, dat herstel dringend is geboden. Het is op dit ogenblik niet eens ondenkbaar, dat het torentje onder invloed van verkeerstrillingen naar beneden komt. Er kan met de restauratie niet lang meer worden gewacht. Het project stadshart, waarvoor architectenbureau P. Zanstra tekent, is in feite drieledig. Het voorziet behalve in restauratie en nieuwbouw in een be scheiden uitbreiding van het 18de eeuwse raadhuis- deel. De architect waagt het er op, van de nood van het ontbreken van een duidelijke achtergevel een deugd te maken in de zin van een wat naar buiten verplaatste achtergevel, nieuw maar in oude stijl en met gebruik van oude materialen. Daarmee een verruiming van de inhoud van het oude raadhuis bewerkstelligend, en tegelijk een iets fraaiere ver houding in bouwmassa's bij de geprojecteerde com binatie van oud en nieuw. Raadzaal "Een boek in drie delen" heeft wethouder mr. A. J. Dankelman het ontworpen samengaan van bouw stijlen uit 16de en 18de plus 20ste eeuw eens tijdens een raadsdiscussie genoemd. De functie van de hernieuwde overheidszetel op historische grond is overigens duidelijk tweeledig: vergaderplaats en ontmoetingscentrum. In de bestuurlijke functie past allereerst de nieuwe voorbouw met raadzaal. Een zich op 4 m hoge ko lommen verheffend bouwlichaam, carrévormig naar plattegrond (20 x 20 m en 7 m hoog). Een verlaagd tussenlid, te gebruiken als lobby en foyer, zorgt voor verbinding met het historisch gedeelte. Er blijft visueel openheid, doordat het foyergedeelte ook voor zover het zich ten dele onder de raadzaal uitstrekt met glaswanden wordt omsloten. Hier, onder de raadzaal dus, komt een hoofdtoegang tot het complex, dat verder ook toegangen krijgt (in feite behoudt) aan beide kopgevels. De raadzaal krijgt een balkon naar de kant van de huidige Grote Halstraat. Dubieus lijkt een uitsprin gend, bijna vrijstaand trappehuis aan de tegenover gestelde kant, dat vrij kostbaar in uitvoering moet zijn terwijl het alleen onmisbaar is als toegangsweg tot een verhoogd in de zaal gehangen perstribune. 135 Omgeving raadhuis gezien in de richting van de Jacohskerk: achter de noodwinkel in het midden (nu door de gemeente aangekochten be stemd als directiege bouw bij de recon structie) is de inmid dels xjoltooide af braak van de raad- li. u is-aan b o mus els aan de gang. Op de ach tergrond rechts Ber inges gebouw voor De Nederlanden van IS45. De witte pan den ernaast zijn in middels voor een goed deel gesloopt. Het terras van 't Goude Hooft, rechts is opgenomen in het voetgangersplateau van de hier begin nen de Pa. I eispro me- nade.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1967 | | pagina 19