tur t hart van de stad j al van de historisch waardeloze en ontsierende aan- bouwsels ontdaan, die in de Haagse wandeling als „de puist" werden samengevat. Dat was stap één op weg naar eerherstel van het architectonisch klei nood in de schaduw van de Jacobskerk. Dit oude raadhuis zal nu worden gerestaureerd en iets uitgebreid, en inwendig opnieuw worden inge deeld; zó, dat het voor ontvangsten, maar ook voor exposities en waar mogelijk voor wat informeel con tact tussen overheid en burger kan dienen. En op het vrijgekomen, vandaag nog door een slordige 1 schutting omgeven terrein is een eigentijdse en i vooruitgeschoven bouw gedacht, die de raadzaal zal herbergen. Het omringende gebied van Buitenhof tot kerk en van Groenmarktwand tot Paleisprome nade en Drie Hoekjes wordt een voetgangersplein van behoorlijke afmeting. Dat is in enkele trekken het Haagse stadshartplan, al omvat het in feite een aantal aspecten méér. De Haagse gemeenteraad zei op 13 maart 1967 van harte ja (op vier vertegenwoordigers van de Boerenpartij na, maar dat was omdat zij een nieuwe raadzaal liever in een quasi-antiek gebouw zagen onderge bracht) En de vroedschap was bij die positieve be slissing niet het minst getroffen door de gedachte van een herwonnen ontmoetingspunt tussen bestuur ders en bestuurden in hartje stad. De uitvoering van het plan wacht nu slechts op het beschikbaar komen van de financieringsmiddelen. Het door de raad gevoteerde krediet bedroeg tien en een half miljoen gulden. Trouwzalen Terug eerst naar het Burgemeester de Monchyplein, waar architect Luthmann de Haagse administratie in bakstenen degelijkheid heeft geborgen. De ruimte tussen deze twee secretariegebouwen en Van de Erve's (eveneens onvoltooide) hoofdbureau van politie was steeds vrijgelaten, en oorspronkelijk be doeld voor het representatieve stadhuiselement. Een letterlijk hoog grijpend monument van stedelijk machtsvertoon. Dat terrein zal nu voor een ander gebouw worden bestemd, omschreven totnogtoe als „hoog kantoor- Maquette van het oorspronkelijke Haagse stadhuisplan van ar chitect M. J. Luthmann. Het complex secretariegebouiuen aan hel Burg. De Monchyplein is uitgevoerd; het representatieve deel" met stevige toren links is niet gelSouivd en zal er ook niet komen. Zoals er ook evenmin sprake zal zijn van de hier gepro jecteerde doorbraak in de Javaslraatwand (midden onder) in de as van de Alexanderstraat. Oudste gedeelte van het historische Haagse Raadhuis: de gevel uit 1565 aan de Groenmarkt. gebouw met trouwzalen op de begane grond". Het is juist gezien om die trouwgelegenheid, nu min of meer provisorisch verdeeld over het nieuwe stad huis en het raadzaalgebouw Javastraat, in deze om geving een definitieve en adequate ruimte te geven. Het kantoorgebouw erboven kan gevarieerde be stemmingen krijgen. Burgemeester en wethouders denken aan huisvesting van enkele eigen diensten maar ook aan „derden". Bij de eigen diensten gaan de gedachten met name uit naar het Gemeente Archief, dat thans wel heel ongelukkig is gehuisvest in een oud schoolgebouw aan het Rijswijkseplein. In het achterhoofd houdt men bovendien rekening met de mogelijkheid, dat een zo langzamerhand op doemend districtsbestuur voor de agglomeratie Den Haag in dit gebouw zijn basis zou kunnen krijgen. javastraat Bijgedragen tot de nieuwe decentralisatie-opzet heelt het feit, dat de gevelwand van de javastraat, tussen Nassauplein en Laan van Meerdervoort, intact blijft. Deze wand, afsluiting ook van het stedebouwkundig historisch unieke Willemspark, is opgenomen op de definitieve monumentenlijst. De oude opzet voor een representatieve stadhuiskolos hield daarentegen juist rekening met een doorbraak van de Javastraat 133

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1967 | | pagina 17