2W 128 Plattegrond van het dorpsplein te Ruinen met het nieuwe raadhuis. en de toren mijn inziens minder goed doordat de „tent" wat fors is uitgevallen al geeft de flauwe „herhaling" van de dakvorm een zekere binding. Van groot belang aan de voorkant is echter de sfeer van rust, die het dorpsplein is blijven beheersen. Er kan hier dan ook van een uitstekende oplossing worden gesproken. Een ander geval waarbij de aanpassing duidelijker is zonder dat van verloochening der eigentijdse vor men kan worden gesproken treffen wij aan in Emmen. Elier heeft men naast het oude kanton gerecht, een klassicistisch gebouwtje uit de negen tiende eeuw met een fraaie zuilengalerij aan de voorgevel, een openbare bibliotheek neergezet, die wonderwel aansluit bij het oude bouwwerk. De architect, H. Bergsma, heeft in de voorgevel het rhythme van de zuilen van het kantongerecht her haald, maar bij deze aanpassing de eisen voor een openbare leeszaal niet vergeten. De afdeling stads- j ontwikkeling van de dienst Openbare Werken te Emmen heeft voor een passende afwerking van de omgeving gezorgd: het trappen- en terrassenstelsel verhoogt de bekoorlijkheid van dit eenvoudige ge- bouw zozeer, dat het met het kantongerecht een bijzonder fraai complex vormt. De verstedelijking van Emmen heeft de ontwerper(s) van leeszaal en j omgeving niet belet een „landelijke" sfeer te schep- I pen. R. BLIJSTRA weerszijden van het „voorgebouw" twee intieme pleintjes konden ontstaan, die ontmoetingsplaatsen kunnen zijn voor de bevolking. De raadzaal in de vorm van een tent constrasteert duidelijk met de gesloten voorkant van het gebouw, dat aan de achterkant geheel open ligt en op het Zuiden is georiënteerd. Samenspel van toren, dak van de raadzaal en achterkant van het gebouw is voortreffelijk, dat tussen de tent-vormige raadzaal

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1967 | | pagina 12