Bouwen m een dorp Men kan in het algemeen, meen ik, wel zeggen, dal een dorpsbeeld gevoeliger is dan een stadsbeeld, omdat de schaal van een dorp van huis uit kleiner is dan die van een stad. De structuur van een dorpsplein, dat ook losser in elkaar zit dan een stadsplein, is meestal ten gevolge van lage bebouwing gemakkelijk te bederven. Dit is dan ook herhaaldelijk geschied. In Ruinen heeft men de fouten van het verleden willen herstellen en de schaal willen behouden on danks het feit, dat men het besluit nam op de Brink een raadhuis te bouwen. De reden waarom men een raadhuis op het centrale plein van het dorp wilde hebben, ligt voor de hand: eigenlijk kan een raadhuis nergens anders staan. Maar raadhuizen zijn tegenwoordig heel wat groter en ingewikkelder dan vroeger, ook in kleine gemeenten en zo was hier dus toch wel een probleem aanwezig. De architect van het nieuwe gemeentehuis van Rui nen, J. Abma, licht de uitgangspunten, die bij de bouw vorm en plaats hebben bepaald als volgt toe: hij ziet de brink als een historisch element en heeft het nieuwe gemeentehuis weliswaar qua sfeer en schaal aan de bestaande omgeving willen aanpassen, doch het tegelijkertijd een eigentijds karakter willen geven. De brink is volgens de architect vanouds een ge- meenschappelijk gebruiksplein, in de dorpssfeer een psychologisch bindend element en de natuurlijke plaats voor het gemeentehuis. Dat de brink zoals hij geworden was niet bijzonder aantrekkelijk is geweest, kan men nog zien aan de huidige bebouwing, die afgezien van de fraaie toren en de (verminkte) Gotische kerk in architectonisch opzicht niet belangwekkend was. Niettemin was het geenszins simpel het karakter van de dorpse bebouwing te handhaven met een groot gebouw, dat bijna de gehele zuidelijke brink- wand in beslag moest nemen, wilde men het niet hoger maken dan wenselijk was. De architect kwam nu voor het probleem te staan de lange wand te doorbreken en vond de oplossing door de raadzaal naar voren te laten springen, zodat hier een zelfstandig element ontstond, dat in schaal te vergelijken was met de afmetingen van de overige bebouwing. Hij bereikte hier tevens mee, dat aan 127 Openbare leeszaal en kan tongerecht te Emmen (foto Wouter van Heusden).

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1967 | | pagina 11