RESTAURATIE en TRADITIE Toespraak gehouden ter gelegenheid van de over handiging van het boekje Shell Toergids langs oude dorpskerkendoor Shell N.V. aan de Bond Heemschut, Muiderslot, 19 december 1966. Wij hebben reden het dorp te beschouwen als een in zich zelf besloten gemeenschap, afgelegen, apart van het grote leven. Het is de vraag, of vele van onze Nederlandse kleinere steden in dit opzicht niet lang gelijksoortig zijn geweest: afgezonderde wereldjes met coterietjes, waarin niet zoveel ge beurt en het weinige dat er gebeurt druk wordt besproken. Dit mag zo zijn, toch bestaat er in het algemeen, zeker ook voor onze Nederlandse ideeën, een groot verschil tussen het dorp en de stad. Dit is historisch verklaarbaar. Vast staat dat het dorp de oudste brieven heeft. Het vormt de oude bouwcel van onze bewonings- kernen. Bij de opbouw gingen van meet af aan kerkelijk en wereldlijk gezag samen. De eerste wereldlijke gebiedsindeling in de vroege Middeleeuwen loopt parallel met de grenzen van de parochie. In de kring, die dus voor kerk en wereld gelijk was, vormt het kerkgebouw een middelpunt. Het fun geert als status- en gezagssymbool en is het belang rijkste publieke gebouw. De kerk, en vooral de toren, wordt niet alleen gebruikt voor de eredienst, maar dient ook voor een aantal wereldlijke bestem mingen. Hiervan zijn, vooral in afgelegen gebieden, nog heel lang sporen te vinden, bijvoorbeeld de afkondigingen in de dorpskerk van verkopingen en dergelijke. Bij plotselinge rampen of evenementen 5 Westkapellede 15de-eeiiwse kerktoren heeft waarschijnlijk van meet af aan dienst gedaan als vuurbaaken bleef daarom behouden toen de kerk in 1831 werd gesloopt.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1967 | | pagina 7