Heemschutberichten Loenen, Raadhuis van Cronenburg" Een jaar of vijf geleden werd de kern van Loenen aan de Vecht bedreigd door een komplan dat van het nog zo aantrekkelijke dorp weinig heel zou laten. Heemschut heeft zich toen samen met ande ren krachtig tegen deze plannen verzet. Een van de panden die gesloopt zouden worden was het oude café „Raadhuis van Cronenburg" op het punt waar de weg Utrecht - Amsterdam een vrijwel rechte hoek maakt. Eind 1965 konden wij melden dat het tij gekeerd is, er zou een nieuw stedebouwkundig plan komen dat wèl rekening houdt met het dorpsschoon. Dit wordt thans bevestigd doordat het gemeente bestuur heeft besloten het „Raadhuis van Cronen burg", destijds voor sloop gekocht, te verkopen aan de architect J. Leicher, die het gaat restaureren. Het complex zal dan opnieuw een café-restaurant herbergen en bovendien plaats bieden aan een centrum van ontwerpers op architectonisch en publicistisch gebied, de N.V. Idee-Loenen. Twisk, beschermd dorpsgezicht Het is verheugend dat naast het omvangrijke werk van het samenstellen der monumentenlijsten ook de zoveel moeilijker materie van de beschermde stads- en dorpsgezichten onderhanden wordt geno men. Van B. en W. van de gemeente Twisk kreeg het bestuur van de Bond Heemschut het verzoek zijn mening te geven over het voorstel van de minis ters van C.R.M. en van V.H. om een deel van deze gemeente aan te wijzen als beschermd dorpsgezicht. Heemschut heeft geantwoord het voorstel op zich zelf juist, maar het aangegeven gebied wat te nauw begrensd te achten, omdat een aantal met name ge noemde boerderijen binnen de beschermde zóne dienen te vallen. Deventer, saneringsplan voor de binnenstad De kern van Deventer laat nog altijd duidelijk zien hoe belangrijk deze stad in de middeleeuwen is geweest. Het zijn niet alleen de imposante kerken en openbare gebouwen die deze herinnering levend houden, maar ook de structuur en het grote aantal oude huizen. Voor een gemeentebestuur is een der gelijke erfenis tegenwoordig een bron van veel zorg. Saneringsmaatregelen zijn in de ene of de andere vorm onvermijdelijk nu de vroegere steden de kern geworden zijn van veel grotere bebouwde gebieden met andere manieren van wonen, werken en trans port. Heemschut heeft er in een brief aan B. en W. op gewezen dat het bij sanering noodzakelijk is een rehabilitatiebeleid te voeren ten aanzien van de gebouwen en stadsdelen die hiervoor uit histori sche, architectonische en stedebouwkundige over wegingen in aanmerking komen. Heemschut is er van overtuigd dat deze inzichten ook bij het ge meentebestuur van Deventer leven, en heeft in dit verband de aandacht gevraagd voor een aantal gebouwen en objecten van betekenis. Dat zijn in de eerste plaats de bij de afbraak van een vorige- eeuws schoolgebouw tevoorschijn gekomen fragmen ten van de absis van de kerk in het Cecilia klooster en de crypte van het Heer Florenshuys, voorts twee huizen in de Noorderbergstraat en vier panden aan de Bergstraat, die vooral voor de omgeving van de Bergkerk van betekenis zijn. Dan zou volgens Heem schut ook „de Voorst" aan de Roggestraat gehand haafd moeten blijven, eventueel verplaatst kunnen worden. Indien het tenslotte juist zou zijn dat zich in de voor sloop in aanmerking komende bebou wing tussen het stadhuis en de Welle nog gedeel ten bevinden van de oude stadsmuur, dan verdient het aanbeveling dit bouwwerk vrij te leggen en te restaureren, zoals ook in Zwolle gebeurt. Hilversum, boerderij aan het Langgewenscht Boerderijen die te midden van de stedelijke bebou wing zijn komen te liggen, hebben gewoonlijk wei nig kans op voortbestaan, tenzij er belangstellenden komen opdagen met geld en een goede bestemming. Heemschut heeft B. en W. van Hilversum verzocht om de fraaie Gooise boerderij aan het Langge wenscht te handhaven en daarbij in overweging ge geven om bij de plaatselijke industrie financiële steun te vragen voor dit doel. Mededelingen over de Shell Toergids langs oude dorpskerken Zoals reeds bij de boekbesprekingen in ons vorige nummer werd vermeld heeft de Shell voluit Shell Nederland Verkoopmaatschappij N.V. en Shell Nederland Chemie N.V. een nieuw deeltje toegevoegd aan de reeks onderhoudende kleine reis gidsen waarmee zij nu reeds jaren haar relaties een genoegen doet. Na de Shell Weer- en Windwijzer over een aantal kleine musea, de Shell Natuur wijzer over de natuurbescherming, de Shell Toer- giclsen over Burchten en Buitens, en over Boerde rijen, is nu de Shell Toergids langs oude dorpsker ken verschenen, evenals de andere toergidsen ge schreven door Evert Zandstra. De Shell heeft niet alleen bij de tienduizenden exemplaren van dit boekje die rondgezonden zijn een aanmeldingskaart voor de Bond Heemschut in gesloten, maar ook enkele honderden boekjes ter beschikking gesteld van onze leden die de Toer gids niet reeds hebben ontvangen. Zolang de voor raad strekt krijgt ieder Heemschutlid die dit schrif telijk verzoekt aan ons bureau Oosterpark 22, tegen betaling van 0,50 op een van onze rekeningen of onder bijsluiting van dit bedragje aan postzegels, zulks ter vergoeding van administratie en verzend kosten, een exemplaar van de toergids thuisgestuurd. 4

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1967 | | pagina 6