De bankgebouwen in de stad Op het moment dat wij dit schrijven is het nog on zeker of de Gemeenteraad van Amsterdam de voor dracht nr. 956 „Eigendomstransactie met de Alge mene Bank Nederland N.V." zal aanvaarden, maar wanneer dit Heemschut-nummer de lezers bereikt is de beslissing al gevallen. Het vreemde van deze zaak is dat het eigenlijk niet gaat om de ruiltrans- actie, waarbij de A.B.N. aan de gemeente een aan tal vroeger door de Twentsche Bank gebruikte ge bouwen afstaat en daarvoor in de plaats de blote eigendom krijgt van de grond waarop in erfpacht het hoofdgebouw aan de Vijzelstraat staat, tot voor kort bekend als de Ned. Handel Mij. Dat is een zakelijke overeenkomst die zowel de gemeente als de A.B.N. aanzienlijke voordelen oplevert. Volgens de wet moet over koop en verkoop van grondbezit de raad als hoofd der gemeente in het openbaar beslissen. Het afgeven van een bouwvergunning is echter een bevoegdheid van B. en W. dus dat ge beurt binnenskamers. Kennelijk ligt aan deze ver deling van bevoegdheden de gedachte ten grond slag dat de aanvraag voor een bouwvergunning slechts getoetst moet worden aan de door de raad vastgestelde eisen van de bouwverordening betref fende veiligheid, hygiëne, hinder voor de buren, welstand of aan de voorschriften van een bestem mingsplan. Bij gebouwen van normale afmetingen en een in de omgeving passend gebruik is deze si tuatie ook volkomen aanvaardbaar. De felste voor vechter van democratische openheid kan niet ver langen dat elk bouwplan door de gemeenteraad op zijn technische en estetische merites wordt on derzocht. Daarover moet het dagelijks bestuur van de gemeente op grond van deskundige adviezen kunnen beslissen. De in brede kring heersende ont stemming over de manier waarop de laatste tijd in de Amsterdamse binnenstad wordt gebouwd, geldt dan ook niet de procedure, maar de samenstelling en de opvattingen van de desbetreffende commissie, die tegen de gestelde normen ingaat, en zich dus niet aan haar opdracht houdt. Bepaald beangsti gend wordt de toestand wanneer het gaat om ge bouwen van uitzonderlijke afmetingen en een ge bruik dat direct en indirect b.v. door zijn ver- keersaantrekkende werking wèl grote invloed op de omgeving uitoefent, en waarvoor B. en W. bo vendien vrijstelling voor allerlei eisen kunnen geven. Dan kunnen er op grond van overwegingen 126

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1966 | | pagina 8