Maastricht, afgraving St. Pietersberg Het vorige jaar zond Heemschut een brief aan het provinciaal bestuur van Limburg, waarin gewezen werd op de onherstelbare schade die een uitbrei ding van het concessiegebied van de E.N.C.I. zou meebrengen. De Contact-commissie voor Natuur- en Landschapbescherming heeft deze voor het Lim burgse landschap zo uiterst belangrijke zaak thans aanhangig gemaakt bij de Rijksplanologische Com missie, Heemschut sloot zich hierbij aan. Voorschoten, Huize Berbice Het was voor het bestuur van de Bond Heemschut een reden tot voldoening om te vernemen dat Ge deputeerde Staten van Zuidholland de mening delen van de Vaste Commissie voor ruimtelijke ordening over het tracé van rijksweg 11 en de wenselijkheid om de buitenplaats Berbice met zijn park, vijver en.orangerie te handhaven. Het bezwaarschrift van Heemschut tegen het ontwerp-streekplan Rijnland- West, heeft dus een nuttige bijdrage geleverd tot de nadere gedachtebepaling. In een brief over deze zaak aan de Provinciale Staten heeft Heemschut toch op nog enkele punten van de wegenstructuur de aandacht gevestigd. De omstreden Rijksweg 11 was al in 1956 vastge steld, maar als een weg van twee 2-strooksrijbanen. Thans rekent de Rijkswaterstaat op twee 3-strooks- rijbanen. De aanvankelijk gedachte aantasting van Berbice zou alleen de noordrand van het park be treffen. Voor het tegenwoordig geprojecteerde weg- lichaam zou echter een strook van 60 m breed nodig zijn. Dit betekent dat de Rijkswaterstaat die be zwaar maakt tegen verschuiving van de as van een eenmaal vastgesteld tracé, zelf de vrijheid neemt het tracé in de breedte te wijzigen, waarbij andere belangen ernstig geschaad kunnen worden. Volgens de huidige planologische inzichten is een ruimtelijk plan meer dan alleen een wegenplan waarbij alle andere facetten opzij geschoven worden voor de verkeersbelangen. Heemschut verwacht dat de nu tot uitdrukking gebrachte overtuiging van het pro vinciaal bestuur over de instandhouding van „Ber bice" zal worden vastgelegd bij de nadere uitwer king van de verschillende rijkswegen en de daarop aansluitende gemeentelijke bestemmingsplannen van Voorschoten en Leiden. Kollum, uitbreidingsplan Het uitbreidingsplan-in-onderdelen (bestemmings plan) van de gemeente Kollumerland voor het dorp Kollum, waartegen Heemschut het vorige jaar eerst bij de gemeenteraad en vervolgens bij G.S. van Friesland bezwaren heeft ingebracht, is nu in hoog ste instantie aan de Kroon voorgelegd. Heemschut heeft zijn bezwaren tegen het plan, dat een ernstige schending van de omgeving van de N.H. Kerk in houdt, gehandhaafd. Vliet, bruggen tussen Leidschendam en Rijswijk De karakteristieke ophaalbruggen over de Vliet worden te smal voor het autoverkeer, maar ook voor de schepen. Heemschut heeft aan G.S. van Zuidholland gevraagd om, wanneer de bruggen ver vangen moeten worden, opnieuw beweegbare brug gen van een zo rank en open mogelijke constructie te kiezen opdat het fraaie landschapsbeeld geen schade lijden zal. De Haringbuys Deze uit de 17de eeuw daterende, voormalige her berg annex tolhuis, aan de Zandvoorterweg te Aer- denhout, voor het behoud waarvan de Bond Heem schut zich veel moeite heeft gegeven, heeft, na res tauratie door de gemeente Bloemendaal, een be stemming gekregen. Het Haarlems Dagblad van 24 augustus meldt, dat in dit gebouw met „een rijke glorievolle historie" en behorend „tot de meest in teressante geschiedkundige objecten in de omge ving", „Les vinitiers de la tass" armée" (een groep wijnhandelaren uit Haarlem en omgeving) een wijnproeflokaal voor vakgenoten-handelaren zullen vestigen. Tevens zullen kunstenaars in de gelegen heid worden gesteld om in het gebouw hun werken te exposeren. Met het bovenstaande blijkt weer eens duidelijk, dat, wanneer men zich enige moeite getroost en even rustig afwacht, ook voor onze kleinere monu menten een bestemming is te vinden. v. d. V. Maatregelen van Minister Vrolijk Het aftreden van Mr. M. Vrolijk als minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk is voor de verdedigers van ons stads- en landschaps- schoon een verlies. Wij denken daarbij aan een paar gevallen waarin de minister tegen gemeentelijke dempingsplannen optrad door de omstreden water wegen op de monumentenlijst te plaatsen. Dat ge beurde met de Singels in Utrecht, die met de aan grenzende wallen en bolwerken tot monument ver klaard zijn, en kort voor de regeringswisseling, met het Vliet in Leeuwarden. Uiteraard kunnen de ge meentebesturen dan in beroep gaan bij de Kroon, zodat de zaak met de vaststelling van de monumen tenlijst nog niet is afgelopen. Bereikt is dan echter wel dat het automatisme waar mee dergelijke projecten voortrollen wanneer een maal de ambtelijke machinerie in werking is geko men, even gestopt wordt, zodat er gelegenheid komt om voor en nadelen nog eens helder tegenover el kaar te stellen en af te wegen. Hoe het ook moge aflopen met de Utrechtse Singels en het Leeuwarder Vliet, Heemschut is oud-minister Vrolijk erkentelijk voor zijn onafhankelijk optreden. 125

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1966 | | pagina 7