Heemschutberichten Amersfoort, hoek Havik-Muurhuizen Bij de behandeling van de Monumentenwet in de Tweede Kamer is tot onze spijt de onderhouds plicht geschrapt. De toenmalige Staatssecretaris heeft bij deze gelegenheid aan de Kamer verzekerd dat tegen beschadiging of vernieling van een monument, evenals tegen een gebruik waardoor het wordt ont sierd of in gevaar gebracht, krachtens art. 14 van de wet, wel degelijk kan worden opgetreden. Ver waarlozing zoals het niet laten herstellen van lek kende daken en goten of het verzuim gebroken ruiten te vervangen is een wijze van gebruik waar door in ons klimaat een oud huis binnen enkele jaren zodanig wordt beschadigd door weersinvloed, dat zijn voortbestaan in gevaar wordt gebracht. Wie geen officiële sloopvergunning kan krijgen en liever lege grond heeft dan een oud gebouw, laat vorst en regen de zaak slooprijp maken, zodat Bouw en Woningtoezicht moet ingrijpen omdat instorting dreigt. Het is een trieste gang van zaken waarvan ieder wel voorbeelden kan noemen. Naar aanleiding van een bijzonder sprekend geval heeft het bestuur van de Bond Heemschut zich thans tot de Minister van C.R.M. gewend met de vraag of er in dergelijke situaties niet ingegrepen zou moeten worden door de eigenaars te wijzen op hun verplichting geen wijziging in de monumen ten aan te brengen, noch deze te gebruiken op een wijze waarop zij worden ontsierd of in gevaar ge bracht. Het ging over de panden Muurhuizen 128-130 en Bloemendaalse Binnenpoort 1-3, die niet alleen op de nieuwe monumentenlijst-in-voorbereiding staan maar bovendien in het stadsbeeld op de hoek Havik- Muurhuizen een belangrijk punt vormen. Dit spreekt te meer door de zorg waarmee het Amers- foortse gemeentebestuur in de naoorlogse jaren bezig is geweest deze buurt door restauratie te doen her leven. De drie panden zijn eigendom van het St. Josephsgesticht en bevatten vroeger de bakkerij en de slagerij van het bejaardentehuis. Het bestuur van het gesticht is voornemens de panden te doen slo pen en op het terrein een plantsoentje aan te leggen. In afwachting daarvan worden de leegstaan de gebouwen niet meer onderhouden. Bij restauratie zouden de panden een recreatieve bestemming kunnen krijgen voor de bejaarden, ter wijl de enkele vierkante meters plantsoen in dit opzicht nauwelijks iets te bieden hebben. Sloping zou van alle kanten aanzienlijke schade in het stads beeld teweegbrengen, niet in met minst doordat het St. Josephsgesticht dan geheel in het zicht zou komen. Heemschut wacht met grote belangstelling- af welk standpunt de Minister in dit geval zal inne men. Dokkum, monumentenlijst De gemeenteraad van Dokkum heeft besloten aan de Minister van C.R.M. te verzoeken enkele pan den aan de ontwerp-monumentenlijst toe te voegen, maar ook om er een groter aantal van af te voeren. Het bestuur van de Bond Heemschut heeft tegen dit laatste bij de Minister bezwaar gemaakt, en tevens verzocht aan de lijst toe te voegen de voor malige stadsherberg en de walbeschoeiïngen c.a. van het z.g. Nauwen, het water langs Wortelhaven, Westersingel, Achterom, Kloostersingel, Vrijgevoch ten Waltje, Oranjewal, Korenmarkt en Keereweer. Zowel de verschillende in de brief genoemde pan den als het Nauwen met zijn pittoreske bebouwing, vormen namelijk waardevolle elementen in het ge heel van straatwanden die hun historisch karakter tot nog toe hebben behouden, maar dit zeker zou den verliezen bij sloping van de oude huizen. Venlo en omstreken, ojitxverp-streekplan Men kan niet zeggen dat de ontwerpers van het streekplan voor Venlo de belangen van het natuur schoon geheel uit het oog hebben verloren. Op een aantal gebieden is de bestemming natuurreservaat gelegd, elders zullen landschappelijke waarden wor den beschermd. Heemschut heeft hiervoor waar dering uitgesproken in een brief aan de Provinciale Staten van Limburg, maar daarbij toch ook enkele bezwaren kenbaar gemaakt. Denkend aan de groei ende behoefte aan natuurlijke recreatiegebieden valt het te betreuren dat het heidegebied tussen Venlo en de Duitse grens voor woningbouw is be stemd, terwijl het reeds vrijwel door woonbebou wing omgeven tuinbouwgebied bij de stad de hui dige bestemming voorlopig houdt. Het is duidelijk dat dit geen duurzame toestand kan zijn. Heem schut heeft daarom aan het provinciaal bestuur verzocht het tuinbouwgebied nu al voor woonbebou wing te bestemmen zodat de heide verder weg re creatiegebied kan blijven, en bovendien het militaire oefenterrein niet van de bedoelde heide naar het bos- en heidegebied van Blerick en Maasbree ver plaatst hoeft te worden, wat weer verdere aantasting van onze schaarse natuurgebieden zou meebrengen. Haarlem, Schater Rechthuis Aan de monumenten van de Haarlemse binnenstad wordt, zoals ons vorige nummer aantoonde, de laat ste tien jaar ruime en deskundige aandacht geschon ken. Doch ook buiten de stad, in het voormalige dorp Schoten dat nu tot de gemeente Haarlem behoort, staat een gebouw dat in verschillende op zichten van belang is, namelijk het oude Rechthuis. Heemschut heeft B. en W. verzocht niet tot sloping over te gaan van dit nog goed bruikbare pand, maar er een nuttige bestemming aan te geven. Dan kan de kleine begraafplaats achter het Rechthuis mede gespaard blijven. 124

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1966 | | pagina 6