Zojuist verschenen: HET HUIS DEVER TE LISSE door A. M. HULKENBERG In Lisse staat niet ver van de oude Heereweg een zware „steenklomp", het overblijfsel van de oude rid derhofstad Dever. Er zijn grote, indrukwekkender of schilderachtiger ruïnes, zoals Teylingen en Brederode. Een interessanter bouwval zal men echter nauwelijks aantreffen. Kennemerland en Rijnland zijn met kleine ridderhofsteden als Dever bezaaid geweest. Hiervan is er echter geen enkele meer over, uitgezonderd juist Dever. Bovendien heeft Dever een zeer unieke vorm; recht aan de achterzijde rond en daardoor weerbaar aan de voorkant. Betaalt men al schatten gelds voor een uniek museumstuk, ooit opgegraven en in een kast zorgvuldig bewaard, Dever, groot en stoer uittorenend boven de omgeving, vertegenwoordigt een waarde, die niet in geld is uit te drukken. In zijn boek HET HUIS DEVER TE LISSE beschrijft de auteur, de heer A. M Hulkenberg, de geschiedenis van deze tot ruïne geworden ridderhofstede De heer Hulkenberg is werkzaam bij het middelbaar onderwijs en reeds lange tijd in de ban van Devers roemruchte historie. Hij is dan ook voorzitter en stimulator van de in het leven geroepen „Stichting Dever"; een stich ting die zich tot doel heeft gesteld de burcht te be houden en te restaureren. Over Dever is altijd bijzonder weinig bekend geweest. Dit komt goeddeels omdat het Dever-archief, als deel van het familie-archief Heereman van Zuydtwijck, bijna 200 jaren lang in Duitsland werd bewaard en men tot 1963 niet wist, waar zich het oude leenboek be vond. Het geslacht Dever wordt voor het eerst ver meld in 1221. Misschien woonde men in de oude achtkantige toren, die in 1624 werd uitgegraven. Het kasteel, dat thans nog in ruïneuze toestand bestaat, dateert waarschijnlijk van omstreeks 1380. In de latere middeleeuwen is het enigszins vergroot, maar het aan zien veranderde geheel toen tussen 1631 en 1634 het grote herenhuis tegen de voorzijde van de donjon werd gebouwd. In 1848 stortte een deel van dit huis in en sinds 1857 is nog slechts de originele burchttoren overeind gebleven. Hoofdfiguren uit de historie van Dever zijn onge twijfeld Heer Reinier Dever (overl. 1417), Jonker Johan van Matenesse Nzn. (overl. 1624) en Frederik Jacob Heereman van Zuidtwijck (overl. 1745). Het lief en leed van vele eeuwen vindt in de Dever- geschiedenis zijn neerslag. Lief: hechte huwelijkstrouw, bescherming van de verdrukten (doopsgezinden en katholieken) en het geluk van een eenvoudig landleven. Maar ook veel leed: het tragische einde van een „heer van Dever", die, gebeten door een dolle hond, tussen twee bedden werd gesmoord, steeds heviger conflicten met de Lisser kerkeraad, die haar zelfstandigheid weliswaar met recht, maar niet in rechte alle eeuwen door tegen de „Heren" trachtte te handhaven, erfe niskwesties die tientallen jaren lang de onderlinge ver houdingen vergiftigden en vooral het grote conflict om de Heerlijkheid Lisse, dat van 1624 tot 1699 on verminderd voortduurde. Daarbij de talrijke perioden van landbouwcrises, die de pachters in nood brachten. Ook aan die pachters en handwerkslieden wordt recht gedaan. Met name de families Van Bourgondië, Deroo(de), Duyndam, 's-Gravenmade (Schrama), Verdel, Vreeburg, De Vlieger en Zandvliet komen dikwijls ter sprake. Bibliografische gegevens: Formaat 19,5 X 27,5 cm. Omvang 314 pagina's met 72 illustraties op kunstdruk en tussen de tekst. Prijs 37,50. EUROPESE BIBLIOTHEEK N.V. UITGEVERIJ - BOEKHANDEL - ANTIQUARIAAT Gasthuisstraat 12 - telefoon 04180-29 37 - Zaltbommel

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1966 | | pagina 27