NIEUWE LEDEN Als buitengewoon lid traden toe: (tussen haakjes de naam van de voorsteller) I. van Beemen, Groot-Ammers (C. W. Thöne) G. de Beider, Essen; H. van den Berg, Bussum; Drs. I. Bier, Bloemendaal; H. F. Bordewijk, Den Haag; P. D. Broers, Amsterdam (M. v. d. Oever) Mevr. M. Buningh-Hulsker, Leersum (J. M. v. d. Valk)A. Bijlsma, Amsterdam; W. C. J. Claveaux, Maarn; G. D. Cornelissen de Beer, Den Haag; Mej. N. Croin Michielsen, Leiden; J. H. Dekker, Haar lem; Mevr. M. Diepenbroek-Nomes, Rotterdam (Ir. H. Warnaars)Prof. Dr. D. Durrer, Amsterdam (Prof. Dr. L. H. v. d. Tweel)R. Eldering, Amster dam; D. H. Elgersma, Baarn (J. H. Petrie); H. Fran sen, Stellenbosch—Z. Afrika; R. Geveke, Heemstede (Joh. de Jong); O. H. Goldschmidt, Laren (J. A. de Zwaan)J. A. W. Gremmé, Alkmaar; Ph. A. M. Heukensfeldt Jansen, Amsterdam (J. A. de Zwaan); H. J. van Heijst, Vlaardingen (C. Postma); J. H. Hilhorst, Wassenaar; J. E. J. Hogenhuis, Driehuis- Velsen; Ir. J. F. Huizinga, Deventer; Mevr. C. v. Ingen, Den Haag; M. T. A. Janssens, Amsterdam; Mevr. E. Jesse, Utrecht; C. de Jong, de Rijp; J- P- Klaassen, Winterswijk; C. H. W. Kraaijenhagen, Den Haag (Ir. O. Schutte)Mevr. E. W. Leemhuis, Nieuw-Beerta; Mevr. M. Leewens-Holtus, Utrecht (Mej. B. Leewens)G. C. Loos, Den Haag; D. van Luijn, Amersfoort (H. E. Dekhuyzen)Boekhandel Memling, Brugge; C. J. Oudmayer, Rijswijk (J. A. de Zwaan)J. C. Plas, Edam (J. Posch)C. Postma, Zierikzee; Dr. J. H. E. Reeskamp, Utrecht; Mevr. A. v. Rheenen-Davelaar, Amsterdam (Mevr. Kopper- Dobbe)M. Sandbergen, Breda; Prof. Dr. H. M. J. Scheffer, Maarn; A. Schwarz, Amsterdam; Mevr. N. Sierman-Commandeur, Amsterdam; Ir. W. Siewert- sen, Nunspeet; Dr. E. A. van Slooten, Amsterdam; P. M. Smedts, Amsterdam; Mej. M. F. H. Snethlage, Den Haag; E. Baron Speyart van Woerden, Den Haag; Drs. P. J. van Sprang, Amsterdam; Mej. W. Stephan, Den Haag; J. Stulen, Amsterdam; Prof. Dr. C. F. P. Stutterheim, Oogstgeest; O. Tamis, Heerhugowaard; Mej. E. C. M. Tander, Groningen (J. H. Petrie); A. H. J. M. Terwindt, Velp; Prof. Dr. L. H. v. d. Tweel, Amsterdam; L. Tijhuis, Amsterdam; A. G. Vis, arts, Amsterdam; J. van Urk, Putten; Prof. Ir. P. Th. Velzeboer, Monster; J. Ver beek, Amsterdam (T. Koot)Drs. G. C. P. M. Verdegaal, Duiven; C. Versteeg, Sliedrecht; Ir. F. C. M. Vogels, Amsterdam; Drs. A. Voogd, Amster dam; Ds. P. J. F. v. Voorst Vader, Eefde; J. v. d. Voort, Driene; Mej. M. Vos de Wael, Voorburg; D. Vreugdenhil, Utrecht (Ir. J. D. M. Bardet)J. de Vries, Vinkenveen; S. de Vries, Amersfoort; Mr. B. v. d. Waerden, Amsterdam; J. Weggelaar, Amster dam; C. W. J. Baron de Weichs de Wenne, Geijste- ren; A. F. Weiland, Breda; Mevr. T. Wierda- Haanstra, Heerenveen (Mr. B. P. v. d. Veen) J. Willemsen, Dordrecht; P. Wisdom, Amsterdam; Jhr. Dr. J. S. Witsen Elias, Blaricum; Mr. C. S. A. Wolterbeek, Huizen. Gewone leden: Openbare Bibliotheek, Eibergen; Stichting Oud Deventer, Deventer; Vereniging Oud Broek in Wa terland, Broek in Waterland. 144 Shell toergids langs oude dorpskerken. Een nieuw deeltje is toegevoegd aan wat belooft een waardevolle serie te worden. De Shell Nederland Verkoopmaatschappij N.V. en de Shell Nederland Chemie N.V. hebben dit jaar hun vele tiendui zenden relaties een toergids langs oude dorpskerken toege zonden. En zo ligt dan naast de eerder verschenen boekjes over boerderijen en kastelen thans een werkje voor ons, waarin auteur Evert Zandstra onze aandacht vraagt voor de vele waardevolle oude kerkgebouwen waarvan de torens als markant punt in het landschap de toerist zozeer aanspreken. Terecht vraagt hij die aandacht, want hoe vaak betrappen wij ons zelf er niet op dat wij zeggen, „ja dat is het torentje van(vult U zelf maar in), maar dat wij ons niet de tijd gunnen om met het bewuste bouwwerk eens nader ken nis te maken. We realiseren ons nog onvoldoende dat enkele stappen van de grotere weg af een groot aantal oude kerkjes wacht om ontdekt of herontdekt te worden. De auteur Zandstra, die reeds vele reisboeken op zijn naam heeft staan biedt ons hierbij de behulpzame hand. Het kostelijke boekje dient een welkome raadsman op Uw tochten te worden. Na enkele pagina's verklaringen van veel voorkomende vak termen, verlucht met instructieve tekeningen, volgen een tweetal hoofdstukjes over de Romaanse- en Gothische bouw stijl, uiteraard beknopt, maar voor hen die meer willen weten volgt achter in de gids een opgave van boeken waarin de stof wetenschappelijk wordt behandeld. De gewone toerist, en daar is dit boekje uiteindelijk voor geschreven, kan met de auteur vreugde beleven aan de ver schillende tochten die op pakkende wijze zijn verhaald en die een uitnodiging vormen er zelf op uit te trekken. Er is veel schoons te ontdekken en een uitgave als dit boekje dat op zo ruime schaal door Shell wordt verspreid, kan er zeker aan meewerken het begrip voor het bestaande schoon te versterken. De Bond Heemschut kan dankbaar zijn, dat door de verspreiding op grote schaal haar werk onder aan dacht van vele tienduizenden wordt gebracht. Het werkje dat is opgedragen aan de Stichting Restauratie Fonds van de Bond Heemschut, kan mede er toe bijdragen dat deze aan dacht wordt omgezet in daadwerkelijke steun Hel klooster Ter Apel door Dr. A. T. Schuitema Meyer, Uit- gave J. B. Wolters Groningen 1966. In 1965 was het 500 jaar geleden, dat het klooster Ter Apel werd gesticht en de uitgave van dit boekje geeft boeiend als een roman de veelbewogen geschiedenis van het ge bouw, gelegen in het Zuidelijkste punt van de provincie Groningen, weer. Met goede foto's een belangrijke aanwinst voor de gewestelijke historie van Stad en Lande. Wind in 't riet door Dirk Kerst Koopmans, Uitgave Laver- niau Drachten 1966, 4.90. Een verhaal over eenvoudige mensen, turfgravers en vissers, spelend in het grensgebied van Friesland "en Overijssel. Met de tekeningen van de schrijver, een documentatie over een lang geïsoleerd gebleven gebied. M. v. E.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1966 | | pagina 26