HEEMSCHUTDAG 1966 Huizenbeurs „Nijmegen, de Hoofdstad niet alleen van het Nij- meegsch Kwartier, maar ook de eerste stad in rang van gantsch Gelderland, legt aan de Waal, omtrent drie uuren gaans bezuiden Arnhem en ruim 6 uuren ten Oosten van Tiel. De Stad heeft omtrent de gedaante van eenen ge- spanneii boog, en legt op vijf heuvels, den Hessen- berg, Mariënberg, Gruitberg, Klokkenberg en Hunner- of Hoenderberg geheeten". Aldus begint een in 1472 bij Isaak Tririon, boek verkoper in de Kalverstraat in Amsterdam, versche nen beschrijving van de Stad Nijmegen. In het Nijmegen van 1966 kwamen ruim 260 leden van „Heemschut" bijeen en begon de excursiedag met een gastvrije ontvangst in de in restauratie zijnde St. Stevenkerk. (De inschrijving was beperkt tot dit aantal). Na een kort woord van voorzitter Mr. Arn. J. d'Ailly en een toelichting van Dr. Ir. L. Temminck Groll was er ruim gelegenheid in deze grootse kerk ruimte te wandelen en de verschillende aspecten van de restauratie nader te beschouwen. Om twaalf uur splitste het gezelschap zich en was men in de gelegenheid het Stadhuis (waar tevoren een kleine delegatie van bestuurs- en commissie leden door de burgemeester was ontvangen), dan wel het gemeentemuseum of het Valkhof te be zoeken. In het museum was Dr. J. A. B. M. de Jong onze gastheer, terwijl de rondleiding op het Valkhof werd toegelicht door Dr. J. Schimmel. Een korte wandeling bracht allen om half twee bijeen op de Waalkade waar een goed schip tot een riviervaart noodde. Het uitzonderlijk fraaie weer bood gelegenheid volop van het vele schoons, dat aan beide zijden van de bochtige Waal is te aan schouwen, te genieten en de drukke scheepvaart verhoogde het levendige aspect van dit rivierfront, dat zoals vele andere in Nederland onze belangstel ling ten volle waard is. Gedurende de vaart werd een praktisch verzorgd lunchpakket aangeboden en te spoedig werd de kop van Pannerden gerond en aangelegd bij het veer pont van Pannerden, waar de bussen op de dijk gereed stonden. Opnieuw een gastvrij onthaal ditmaal in de roman tische omgeving van het kasteel Doornenburg. De Stichting Vrienden van de Doornenburg trad op als gastheer en stelde een ieder in staat het gehele kasteel en omgeving te bezichtigen. Na een kopje thee keerde het gezelschap per bus deels naar Arn hem, deels naar Nijmegen terug en kon men op een geslaagde dag terugzien. M. v. E. Bij het dorp Dreischor op Schouwen-Duiveland is een oude boerderij te koop, gedateerd 1764 en onder toezicht van monumentenzorg gerestaureerd. Het huis dat zowel voor zomerverblijf als voor per manente bewoning geschikt is, heeft een centrale verwarming, twee zitkamers, hal met eetkeuken, kelder, twee slaapkamers en twee zolders, benevens een grote aangebouwde schuur en een apart staan de bakkeet, eveneens gerestaureerd, met twee ka mers. Het terrein is 3200 m2 groot en heeft vrij uitzicht. Belangstellenden kunnen op het bureau van Heemschut, Oosterpark 22, Amsterdam, telefoon 55487, nadere inlichtingen krijgen. In Loenen aan de Vecht wordt de boerderij Rijks straatweg 185 aangeboden, met 4500 m2 terrein, waarvan 2000 m2 met een zomerhuis niet vrij zijn. Per 1 mei a.s. te aanvaarden is de boerderij zelf, met het daarbij behorende terrein. Het huis verkeert in goede staat, alleen het rieten dak moet gedeelte lijk worden hersteld. Het bevat een grote woon kamer, twee slaapkamers, grote zolder met slaap kamer, verder een achterhuis (stal) en een grote schuur. Inlichtingen zijn te krijgen bij makelaar A. Heineke, Nieuw Loosdrechtsedijk 84 te Nieuw Loosdrecht, telefoon 02958-1138. 142

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1966 | | pagina 24