Ik heb Heem geschoten Zo ongeveer zes jaar geleden kreeg ik een inval. Ineens werd me duidelijk dat ik als bezitter van een perceel aan de Westhaven te Gouda niet langer vredig zou kunnen voortleven indien een oud poor tje, dat doelloos naar onze brandweer-kazerne staar de, niet zou worden overgebracht naar genoemd perceel. Mijn eigendom dat aan de voorzijde het aanschijn heeft van een fraaie apotheek met vergulde daklijst, dat inwendig naar vermogen is gerestaureerd, wordt aan de achterzijde begrensd door een bijzonder wel riekend grachtje, vroeger „de Waterschap de Peper straat" geheten. Over deze waterschap spande zich een fraaie brug, maar bij de ontmoeting tussen brug en tuin verhief zich een bouwvallige schuur. De wallekant die ik in gedachten reeds gerestau reerd zag ontbeerde een waardig entree en daar moest dat poortje komen. Hoewel onze burgemeester mr. dr. K. F. O. James van stonde af aan mede werkte, heeft het vier jaar moeten duren eer dat we de eigenaar op het spoor kwamen. En zelfs toen nog min of meer toevallig. Namelijk doordat een bevriende notaris mij berichtte dat de grond ver kocht zou worden waar dit poortje op stond. Ik zal U de vrij ingewikkelde geschiedenis besparen, omdat U de uitslag wel zult begrijpen. Toen moest ik als nieuwe eigenaar toestemming krijgen om het „monument" te verplaatsen. Inge klemd tussen twee nondescripte huisjes en gedeel telijk verzonken in de grond, stond daar mijn bezit te wachten, terwijl „stukken gewisseld" werden tussen Gemeente, Monumentenzorg en mijzelf. Maar ziet het lukte en begin 1965 begon de aannemer met zijn werk. De gehele wallekant. werd tot de waterlijn afgebroken en het dijklichaam gevat in een betonnen corset. Daartegen kwam een wal- muur van restauratiesteen met rollaag en daar bo venop het poortje met zijn muren. Achter het poortje aan de tuinzijde ontwierp mijn architect twee schuurtjes. Een droom is vervuld. Dankzij de toegewijde mede werking van een paar zeer jonge vakmensen in dienst van de aannemer van der Speld. Het ontwerp is van de architect G. Schravesande. Thans staat daar het poortje van het voormalig hofje „Fondatie van Hendrick en Helena Jans 't Hart"; dank zij ook het bekwame vakmanschap van de steenhouwer Roobol, weer in volle pracht. Of eigenlijk nog fraaier. Want bij het uitgraven bleek het bouwwerkje rijziger dan vermoed werd. Het is een dagelijkse vreugde er naar te kijken en een enorme voldoening dit te hebben kunnen doen. PARIS. 141

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1966 | | pagina 23