Luchtfoto vit 192-t. door Heusden is verlaten, de stegen en smalle stra ten behoeven niet opengebroken te worden waar door het contrast tussen brede straten en smalle stegen kan blijven bestaan. De routes door de wal worden loodrecht doorgezet, waardoor de coupures begeleid door gemetselde keerwanden weer het karakter van stadsingangen kunnen krijgen. Tussen de bestaande winkelbuurten van Wijkse Straat en Botermarkt is een nieuw winkelgebied geprojecteerd waardoor het geheel een koopcentrum van enige kracht kan worden. Juist in het nieuwe deel zijn terreinen en bestaande gebouwen aanwezig waarop naar de eis van vandaag winkels met een vrij groot oppervlak gerealiseerd kunnen worden. Het voorwoekeren van de winkels in het woon gebied, ook voor de winkels een permanente nood oplossing, kan zo voorkomen worden. In het nieuwe deel van het winkelgebied wordt de bestaande bebouwing, een wand 17de eeuwse gevels aan de Engstraat Ridderstraat en het tot een huis met open onderbouw te verbouwen pand in de bocht van de Wijksestraat gecompleteerd met nieuw bouw. Het winkelgebied is dan de kern van een aan eengesloten woongebied, een woongebied waarin 125 nieuwe woningen gebouwd kunnen worden maar waarin het accent valt op restauratie, op ver bouwing van de bestaande woningen en het toe rusten daarvan met moderne voorzieningen. Een aantal tot pakhuizen en werkplaatsjes gedegra deerde woningen zullen hun oude functie weer moeten herkrijgen. Binnen het kader van dit stadsplan is een jachthaven van 600 boten ontworpen, die zich voegt naar de vesting en het patroon van de stad. Heusdens Gemeentebestuur is hier zeer ver mee gegaan door een al uitgewerkt project voor een jachthaven oostelijk van de stad terug te nemen. De argumenten tegen het teruggenomen project betroffen niet de kwaliteiten als hav;n maar be palen zich tot het bezwaar van verdere aantasting van wallen en grachten maar vooral en in hoofd zaak tegen de onttrekking van winkel en horeca inspanningen aan de stad. Zoals de haven nu gesitueerd is mag verwacht wor den dat deze de economische activiteiten in 't stadje zal stimuleren met als gevolg winkels en café restaurants die goed voor de dag komen en een bevolking die profiteert van een kijk- en wandel gebied langs het Maasfront van de vesting. Besloten mag worden met de verzuchting dat Heus dens plannen tot restauratie van wallen en grachten, tot restauratie van de stad en de inrichting van een watersportcentrum beschouwd mogen worden als deugd, deugd zoals bedoeld dooreen 17deeeuwse dichter die over Heusden schreef: Ghij sult nog blijven staen So langh als Ghij met deusht blijft aennedaen" A. PEETOOM 140

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1966 | | pagina 22