uitgesneden haven, en het Molenbolwerk en het Vlammenburgbolwerk gaat verloren. Bij de nieuwe haven en in de sinds de ontmante ling van de vesting droog gevallen gracht oostelijk van de stad vestigen zich enkele bedrijven, aan vankelijk van bescheiden omvang, sinds enkele ja ren uitgegroeid tot complexen die het gezicht op Heusden beheersen zo-niet benemen. 42 jaar geleden maakt de jeugdige KLM 3 lucht foto's, de bewoners op de straat kijkend naar de vliegmachine, er is een voertuig te zien, een auto mobiel van de ZHB. Een tuin met een recht pad en een uitmiddelpuntig vijvertje lijkt het jongste stuk vormgeving. Het is nog steeds het beeld van 1875, wat minder scherp, doordat hier en daar een rijtje huizen en er een paar te grote huizen gebouwd zijn maar toch nog steeds een stad met overwegend 17de eeuwse huizen, die 18de en 19de eeuws verbouwd en ver- geveld zijn. Fascinerend is het groen, de bomen op de wallen, in de binnenterreinen, langs de Demer en hier en daar op straat. Merkwaardig en jammer is dat in zo'n stadje de enige actieve belangstelling voor stedeschoon van buitenaf moet komen, en dat deze zich dan nog beperkt tot het opkopen van oude gevelstenen. Echte slagen treffen Heusden in de oorlog. Bij de aftocht van de bezetter worden het Raadhuis, de toren van de grote kerk, en de walmolen opgebla zen; verschillende huizen worden door artillerie vuur vernield en vele andere beschadigd; een groot aantal inwoners verliest het leven. Als na de oorlog de schade hersteld moet worden blijkt ook de wereld veranderd te zijn, een spontaan herstel als dat van na de verwoesting in 1572 waarbij ieder zijn eigen huis en Stad en Kerk de gemeen schapsobjecten met nutteloze torens en al herbou wen, blijkt niet meer mogelijk. Verwoeste huizen, worden door blokjes woningen vervangen, de walmolen heeft geen emplooi meer en is daarmee veroordeeld. Het bouwprogramma van het nieuwe Raadhuis wordt zo gesteld, dat de gedachte van het weder- opbouwplan: herbouw op de oude plaats, niet ge realiseerd kan worden. 138

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1966 | | pagina 20