APRÈS LA BATAILLE Is de golf van verontwaardiging die hoog opsloeg tegen het bouwplan van de Algemene Bank Neder land uiteengespat zonder gevolg? De meerderheid van de gemeenteraad is gezwicht voor de juridische argumentatie dat de verleende bouwvergunning voor dit plan met deze bestemming rechtskracht blijft houden, ook al zou de raad de voor de ge meente voordelige ruiltransactie verwerpen. Zo ge steld waren de ongekend talrijke en felle protesten tegen het geprojecteerde gebouw nauwelijks meer ter zake. Toch hebben zij het debat beheerst. Zij kwamen van overal, uit Rome, van Europa Nostra, uit Rotterdam van een groep vooraanstaande ar chitecten, uit de meest uiteenlopende groepen van de Amsterdamse bevolking. Er is iets wakker geworden. Men realiseert zich in eens dat de grote kantoorgebouwen die door hun schaal, hun maat, hun eenvormigheid, hun mate riaal en hun kleur, dwars tegen het karakter van de oude stad ingaan, die oude stad niet verrijken met nieuwe elementen maar vernielen, uiteenbeu ken, vertrappen. Men gaat zich afvragen wat dit karakter van de Amsterdamse binnenstad nu eigenlijk inhoudt, wat het wel en wat het niet verdraagt. Wij menen dit bij het ter perse gaan van ons Heemschut-nummer geschreven nawoord niet beter te kunnen illustre ren dan met een foto van het deel van de Prinsen gracht dat bij het A.B.N.-bouwterrein aansluit. Het stadsbeeld wordt ontsierd door de rij glimmende autos. Dat is jammer, maar het kan weer overgaan, althans sterk verminderen wanneer verkeer en ver voer beter geëquipeerd worden. Er zitten „dode plekken" in de gevelwand, in de laatste eeuw ont staan. Ook dat kan mettertijd verbeterd worden. Maar het geheel is er nog, een wonderlijke eenheid van water, straatprofiel, bomen, stoepen, en indi viduele, fijn geproportioneerde huizen. Dat is de inzet van de strijd die nu al tientallen jaren gestre den wordt. De A.B.N. gaat een grote kantoorkolos bouwen tussen de Prinsen- en de Keizersgracht. Deze slag hebben wij verloren. Maar indien het felle verzet tot gevolg heeft dat de normen van het welstandstoezicht nader gepreciseerd worden en de toepassing strakker wordt gehandhaafd, dan is de inspanning niet tevergeefs geweest.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1966 | | pagina 16