A.B.N.-project reikt volgens de voordracht 32.27 m., en waarschijnlijk in zijn hoogste punten (lift- en luchtkokers) enkele meters daarboven uit, en dat is niet tweemaal zo hoog als het eerst geprojecteerde woongebouw van 27 m. Verder is het nogal on gegrond om te veronderstellen dat er van het be gin af een misleidend belangenspel gespeeld is om daar geen woon- maar een bankgebouw tot stand te brengen want de reden dat de N.V. Insula, de vo rige eigenares, het terrein met de reeds gebouwde ondergrondse parkeergarage graag aan de A.B.N. heeft verkocht ligt in debacle van de bank Teixeira de Mattos, die financieel achter Insula stond, en dat kan moeilijk voor opzet van de betrokkenen zelf aangezien worden. Afgezien van deze details spreekt uit beide adressen een ernstige verontrusting over het gebrek aan open heid in het gemeentelijk doen en laten in de bin nenstad. De formele oorzaak van deze situatie is in het begin van dit artikel genoemd: projecten van deze om vang kunnen wel naar de letter maar niet in werke lijkheid binnenskamers behandeld worden als nor male bouwaanvragen. Ook op vele andere punten hebben de adressanten gewoon gelijk, de binnenstad wordt steeds onherbergzamer, de menselijke maat is een van de wezenlijke eigenschappen van het oude Amsterdam, en deze wordt geschonden door de om vang en de vormgeving van de genoemde bankge bouwen. Uit beide adressen blijkt en dat is een bijzonder verheugende omstandigheid liefde en begrip voor wat het hart van Amsterdam zijn unieke waarde geeft. Eindelijk komt dit nu eens niet alleen uit de hoek van de z.g. oudheidkundige verenigin gen! Daarbij is het niet gebleven. Ook Amsteloda- mum, de omwonenden, het Wijkcentrum Oude Stad en uiteraard Heemschut hebben zich tegen het bankplan uitgesproken. Tot op de dag van de raads zitting stroomden de protesten binnen. Een aspect is in het voorgaande nog niet genoemd: de betekenis van de keuze tussen winkels met wo ningen en kantoorgebouw met het oog op de toe komstige ontwikkeling van de Vijzelstraat. Als ge volg van de tegenstand die het A.B.N.-plan al bij de voorbereiding in de raadscommissies ontmoet heeft de voordracht vermeldt dat de commissies zijn „gehoord", niet, zoals gewoonlijk, dat zij het met de inhoud eens zijn heeft de bank de concessie gedaan dat de ruimten beganegrond behalve een ook 's avonds verlichte balie enkele winkeltjes zul len bevatten b.v.: een coffeeshop, een tijdschriften- handel en een bloemenwinkel. Overigens menen B. en W. dat de Vijzelstraat zich door zijn gunstige ligging in de gehele structuur van de binnenstad 131

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1966 | | pagina 13