iiP r 'fi' f! 8^; y&w icing vereist thans dezelfde grootse en harmonieuze visie die de bouwers van de stad bezielde. Wij vinden van deze visie niets terug in het tegenwoor dige beleid. Dezer dagen werden wij opgeschrikt door het be richt, als zou in de Vijzelstraat een massief bankge bouw verrijzen op de plaats waar volgens de plan nen de afgebroken winkels en woningen weer zou den worden opgebouwd. Deze straat, die een be langrijke draad vormt in het woon-, winkel- en wan delweb van de stad, zou daardoor afsterven. Wij vragen U dit te voorkomen, en te zorgen dat de oorspronkelijke bestemming gehandhaafd blijft. Wij vragen U tevens te willen bewerken dat het binnenstadsbeleid van nu af aan in alle openbaar heid zal worden gevoerd. Het tweede adres, feller van toon, en ondertekend door 243 namen waaronder veel kunstenaars, jour nalisten en studenten had de volgende inhoud. Wij protesteren scherp tegen het kennelijk reeds ge deeltelijk gerealiseerde plan om in de Vijzelstraat een tweede bank te bouwen. Dit plan, en de vormgeving daarvan, ondergaan wij als een nieuwe aanslag op de leefbaarheid en het karakter van de Amsterdamse binnenstad. Het feit dat de fundamenten van de oorspronkelijke woonflat nu ook zwaar genoeg blij ken voor een twee maal zo hoog bankgebouw, geeft ons het gevoel dat er vanaf het begin achter de scher men een misleidend belangenspel gespeeld is, waar bij overwegingen van prestige enfof de macht van het geld het gewonnen hebben van de eisen van een stad die, zoals Amsterdam gebouwd is naar de maal van de mensen die er wonen en werken. Deze menselijke maat, die de grote oorspronkelijke in spiratie van de oude stad is geweest, is in de laatste decennia herhaaldelijk geschonden met dode pres- tige bouwwerken als de banken op het Frederiks- plcin, op de Singel bij de Munt, op het Rembrandts- plein en in de Vijzelstraat (de reeds beslaande A.B.N.-bank), schendingen die des te meer gevoeld worden waar het bouwen van theaters en aanver wante projecten totaal achterwege blijft. Wij vinden dat nu die maat vol is en wij verwachten van B. en W. en van de Gemeenteraad van Amsterdam dat zij: a. het plan voor nóg een bank in de Vijzelstraat zal afkeuren, en de aldaar beschikbare bouwgrond een bestemming zal geven die in overeenstem ming is met het unieke karakter van de binnen stad theaters, luinkels, café's, woon-, werk-, en speelruimtes b. het werk en de adviezen van de schoonheids commissie meer in de openbaarheid zal brengen, en er op toe te zien dat deze commissie uit zeer competente mensen bestaat; c. een duidelijk en open beleid zal voeren, dat er op gericht is inrichting en verandering van de binnenstad in overeenstemming te brengen met het oorspronkelijk karakter daarvan; en voor beslissingen in deze bij uitstek publieke zaak, een zo ruim mogelijke publieke belangstelling zal wekken. Het is niet moeilijk in dit laatste adres enkele on juiste beweringen en vermoedens aan te wijzen. Het Hiernaast: Onlangs kwam in de Kerkstraat, vlak ach ter het bouwterrein-Vijzel straat, deze „bebouwing" tot stand ter plaatse van een gesloopt huis. Enerzijds wordt toestemming gegeven x>oor een bouwhoogte die het dubbele bedraagt van de in de bouwverordening aangegeven maal, anderzijds voor dergelijke ontsierende gaten in de gevelwand. De bepaling dat het bouwen zó moet geschieden dat het uiterlijk i?i overeenstem ming is met het karakter ■van de oude stad, wordt op beide manieren belachelijk gemaakt. Volgende blz: De v.m. Ned. Handel Mij. van de Bazel, op zichzelf een fraai gebouw, moet als ele ment in het stadsbeeld ge zien ivorden in zijn verhou ding tot de monumentale huizen aan de Herengracht, (foto's J. Rieder) 130

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1966 | | pagina 12