Boekbespreking NIEUWE LEDEN Afbraak of Restauratie, door Dr. C. A. van Swigchem, Fibula reeks, uitgave van C. A. J. van Dishoeck te Bussum, prijs 5,90. Voor de trouwe lezers van ons blad zal het antwoord op de in de titel van dit boekje gesuggereerde keuze nauwelijks voor twijfel vatbaar zijn: géén afbraak en wèl restauratie. Toch dienen wij ons voortdurend rekenschap te geven van het feit dat deze gezindheid ten opzichte van de oude bouw kunst allerminst een vanzelfsprekende zaak is. Het willen behouden wat het motief tot restauratie vormt is nu eenmaal in strijd met de door de ganse macht van de publi citeit warmgehouden mening dat het nieuwste altijd het beste is omdat het „vooruitgang" betekent, met het gevolg dat „behouden" een begrip is geworden dat onwillekeurig een emotionele weerstand wekt. Doch ook aan de andere zijde, bij de historisch georiënteerd en, stelt men zich al te vaak tevreden met een zo grondig mogelijke documentatie voor opmetingen en foto's, om dan verder met een elegische verzuchting over de boze sloopzuchtigen de strijd maar te staken. Het is de eerste en niet de minste verdienste van Dr. van Swigchem's boek dat het begint met een analyse van wat het begrip monumentenzorg inhoudt, waar het van daan komt en wat hei: juist in onze tijd betekent, gezien tegen de achtergrond van de radicale veranderingen in de samenleving en met name in de architectuur. Over het ont staan van de monumentenzorg in Nederland is één feit algemeen bekend: het Gids-artikel „Holland op zijn smalst" waarmee Jhr. Mr. Victor de Stuers in 1873 de slaperige gees ten wakker schudde. Dr. van Swigchem plaatst de figuur en de zegenrijke activiteit van de Stuers in hun historisch ver band door niet alleen te wijzen op de schrikbarende ver nieling van kunstschatten en stadsschoon die toen gaande was, maar ook op de verschillende mislukte pogingen om meer begrip en bescherming tot stand te brengen, die aan de Stuers voorafgingen. De lezer krijgt een beknopt, helder en instructief beeld van de wijze waarop de aandacht voor oude bouwkunst ontwaakte is Nederland trager en moeizamer dan in de andere Westeuropese landen en zich allengs kristalliseerde tot een beleidsprogramma. Daarvoor is de in 1899 opgerichte Koninklijke Nederlandsche Oudheidkundige Bond van onschatbare betekenis geweest. De inventarisatie van het monumentenbezit, de opbouw van een wetenschap pelijke documentatie, de studie en de beschrijving van de monumenten en vooral het scheppen van een wettelijke bescherming zijn programmapunten van de K.N.O.B. ge weest die geleidelijk, en soms pas na lange strijd zijn ver. werkelijkt. Wat de wettelijke bescherming betreft heeft het ruim 60 jaar geduurd! De schrijver wijst er terecht op dat de realisering van het programma van de K.N.O.B. op één punt nog een ernstig hiaat vertoont: nog steeds kent ons land geen instituut dat, analoog aan de werkzaamheid van het Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie ten be hoeve van de schilderkunst, de architectonische gegevens ver zamelt en groepeert, en dit niet alleen wat de afbeeldingen en de oude constructietechniek en -materialen betreft, maar ook ten aanzien van de archieven van belangrijke architecten uit het recente verleden en uit onze tijd. In afzonderlijke hoofdstukken werkt Dr. van Swigchem ver volgens de monumentenbeschrijving, de vraagstukken die bij restauratie aan de orde komen en de verschillende opvattin, gen, of restauratie„stijlen" die achtereenvolgens als de enig- juiste golden, en de beginselen en hun toepassing van de monumentenwet, nader uit. Het slothoofdstuk, over het mo nument in zijn omgeving, kennen wij al: het verscheen als afzonderlijk artikel in het oktobernummer 1965 van ons tijd schrift. Wie deze beschouwing gelezen heeft, behoeft geen aanbeveling meer om te weten dat dit Fibula-deeltje in de bibliotheek voor ieder Heemschut-lid thuis hoort. Wat hem Als buitengewoon lid traden toe: tussen haakjes de naam van de voorsteller)- Dr. H. Adriaans, Amsterdam; Mr. F. C. Beunke, Eindhoven; Mevr. H. Bernards-Bouman, Amster dam; H. C. P. Bloembergen, Gorinchem; Mej. J. H. A. Bouwman, Amsterdam; S. J. Bijl, Nijmegen; Mr. P. K. M. Cremers, Heemstede (Mr. H. F. Blais- se)H. Drost, Rhenen; A. C. Erens, Geleen; N. J. Groot, Ing., Hoorn; J. L. van Hasselt, Groningen (B. v. d. Veen); H. H. Heldring, Den Haag (Mr. T. Landheer); J. Holtus, Helmond (mej. B. Lee- wens)J. S. B. J. In 't Velt, 's-Gravenhage; A. O. Jellema, Nunspeet (mej. B. Leewens)J. Jongsma, Amsterdam (J. A. de Zwaan)Prof. Dr. A. Kemp, Utrecht; J. H. Knaap, Amsterdam (Mr. J. H. v. d. Hoek Ostende)H. A. Kramer, Ermelo (P. Knut tel)Drs. G. R. Kruissink, Enkhuizen (Ton Koot); Mevr. S. A. van der Laan-Koppius, Groningen (B. v. d. Veen)W. van Lakwijk, Amsterdam (mej. Dra. R. Koperberg)Ir. J. L. Lans, Zeist; Mej. M. A. B. Lindeman, Leersum (J. M. v. d. Valk)E. Masten broek, Geleen; Mevr. A. H. Momma Dronsberg-v. d. Linden (Mevr. M. E. E. v. d. Does de Willebois- Ingen Housz; Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Gorredijk; Drs. K. Peletier, Winschoten (B. v. d. Veen); Mevr. F. D. A. Porte-Wit, Edam; Mevr. S. A. de Ranitz-Feith, Assen; J. W. Rethmeier, Lei den; H. Romers, Maarn; W. C. R. de Roo, Velp (L. F. Scheurleer)Mevr. H. L. Rottier-Velds, Bilt- hoven; K. Rijpma, Schiedam; C. J. Baron Sandberg, Epe; R. A. van Sandick, Buren Gld.; Mr. J. v. d. Scheer, Amstelveen; A. Th. S. Schiebergen, Arn hem; A. G. V. van der Schooren, Arnhem; L. L. Schwarzschild, Amsterdam; Mr. H. Siertsema, Haar lem; P. H. Simon Thomas, Arnhem; T. Somogyi, Amsterdam (Mevr. M. E. C. de Jong-Kolff van Oosterwijk)H. F. A. Sprangers, Breda; W. C. Tack, Amsterdam (L. F. Scheurleer)W. Thoomes, Hou ten; J. J. Verboog, 's-Gravenhage; W. de Vlaming; Laren (J. A. J. de Jonge)Mevr. I. Voskuil, Zwee- loo (mevr. G. H. W. Asselbergs-Wagenaar); Drs. H. Wesselink, Amstelveen (A. Collaard) Als gewoon lid traden toe: R.K. Kerkbestuur St. Jan, Ewijk; Vereniging voor Dorpskarakter en Natuurschoon „Leersum", Leer sum. Als Donateur trad toe: Mr. J. J. Schrieke, Ede. dan nog een aangename verrassing zal bereiden is de fraaie verzorging met 37 foto's en 46 instructieve lijncliché's naar tekeningen van gebouwen en architectonische details. Een aantal registers completeren het boek, dat voor de bescheiden prijs van 5,90 een zeer rijke inhoud heeft. 96

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1966 | | pagina 22