Compliment aan Drenthe Vrienden en liefhebbers van de oude boerderij hebben met belangstellende architecten op 7 mei jl. hun hart kunnen ophalen aan de Drentse Lan delijke Bouwkunst. Dit was mogelijk binnen het kader van de Vierde Boerderijendag, die de Stich ting Historisch Boerderij-onderzoek te Arnhem in het „Ontvangershuis" te Assen had georganiseerd. Vice-voorzitter dr. J. M. G. van der Poel, die de Voorzitter prof. dr. A. J. Bernet Kempers wegens afwezigheid buitenslands verving, mocht daar 140 deelnemers welkom heten, waaronder de Drentse Gedeputeerde voor Kunstzaken, mevr. R. M. Buur- ma-Vredevoogd. Na een enthousiaste en van grote deskundigheid getuigende inleiding met dia's door de heer G. C. Helbers, directeur van het Provinciaal Museum van Drenthe, en een uitstekende, door het Provinciaal Bestuur aangeboden, lopende lunch, die de hoog geroemde Drentse gastvrijheid alle eer aandeed, volgde in de namiddag een excursie per autobus o.a. langs de dorpen Norg, Zuidvelde, Orvelte, Aal den, Dwingeloo, Olclendiever en Havelte. Tijdens deze tocht werd bij verschillende gerestau reerde en nog in restauratie zijnde boerderijen halt gehouden. De heer Helbers vond hier gelegenheid zijn aandachtige toehoorders te attenderen op tal van constructieve en aesthetische détails, die aan het Drentse boerenhuis een eigen karakter ver lenen. Maar liever dan hier verder op in te gaan lijkt het ons beter de aandacht te vestigen op de grote activiteit, die de Provincie Drenthe bij het restau reren van oude boerderijen ontplooit en de manier waarop deze aangelegenheid wordt aangepakt. Beide zijn voor een groot deel het gevolg van de stimulerende werking, die uitgaat van de Afdeling Monumenten van het Provinciaal Museum van Drenthe. Deze afdeling, die onder supervisie van de heer Helbers staat, beschikt over een bureau onder dagelijkse leiding van een bouwkundige, waaraan behalve 2 tekenaars ook nog 1 bouwkundig opzichter en een fotograaf zijn verbonden. Het dient het Provinciaal Bestuur, Gemeenten, Kerk voogden en particulieren van advies over ingeko men restauratieplannen, doet voorstellen inzake de financiering en coacht architecten. De afdeling Monumenten maakt ook zelf restauratie- 92 hiernaast: Aaldende traditionele boerderijvorm, vergroeid met het landschap en het houtbestand, verleent de streek hoar eigen karakter. volgende bh. boven: Opmeting uit 1944 van een boerderij te Orvelte. midden: Detail van een boerderij te Aalden, waar een bakstenen muur de vroegere lemen wand in de vakwerkbouw heeft vervan- gen. onder: Het samenspel van de verschillende ge bouwen op de erven is in Aalden van een bijzondere schoonheid.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1966 | | pagina 18