De in 1612 opgerichte Waag bevatte gelijkvloers cle vleeshal en waag, op de met een buitentrap toegankelijke verdieping de wachtlokalen van het garnizoen en de stedelijke militie. Als ontwerper mag worden beschouwd de stadsbouwmeester Cor- nelis Janssen van Delft, terwijl de gebeeldhouwde natuursteen is uitgevoerd door meester Peter Hen- ricus van Delft uit Amsterdam. Daaraan heeft het gebouw waarschijnlijk zijn stilistische overeenkomst te danken met het werk van de Amsterdamse archi- tekt Hendrik de Keyser. Thans doet het gebouw dienst als expositieruimte voor de Stichting Nij meegs Museum voor Beeldende Kunsten. Gaan we onder de Kerkboog door dan komt men op het St. Stevenskerkhof, waar de St. Stevenskerk en de Apostolische of Latijnse School vlak tegen over elkaar liggen in een nog gedeeltelijk be sloten, rustige omgeving. De Apostolische School, zo genoemd omdat het kapittel der Apostelkerk te Keulen hier bepaalde rechten bezat en het toezicht uitoefende op het door de Nijmeegse geestelijkheid gegeven onderwijs, werd in 1544, ter vervanging van een oudere parochieschool, verbouwd door meester Herman van Herengrave, dezelfde die tien jaren later als architekt van het stadhuis zou op treden. Ook aan de gevel, die in opzet laat-gotisch is, hebben Utrechtse beeldhouwers de natuurstenen ornamentiek aangebracht, alsook de tegen de muur- dammen der verdieping geplaatste beelden der twaalf apostelen, die een toespeling vormen op de benaming der school. Het ornamentale beeldhouw werk vertoont, in de vorm van doodskoppen en na bootsing van Romeinse munten, reeds de invloed der vroeg-renaissance, een typisch voorbeeld dus weer van de overgangsstijl van gotiek naar renais sance, hetgeen de belangrijkheid van dit gebouw benadrukt. De St. Stevenskerk ligt op het hoogste punt van het heuvelige stadsgebied. Deze plaats werd in 1254 uitgekozen voor de bouw der nieuwe, romaanse kerk, nadat besloten was de oude St. Geertruids- kerk, die buiten de wallen lag, af te breken. In de loop der eeuwen kwamen regelmatig vernieuwin gen en verbouwingen tot stand. De romaanse kerk moest plaats maken voor een gotische van veel grotere omvang, maar wegens de steile helling aan de westzijde en de aanwezigheid van de Laken hal aan de oostzijde kon men op de beperkte plaatsruimte dit oorspronkelijk bedoelde plan slechts gedeeltelijk ten uitvoer brengen, zodat in 1566, toen de Reformatie vaste voet begon te krij gen in Nijmegen, de St. Steven nog in een onvol tooide staat verkeerde. Tijdens de laatste wereld oorlog werd vrijwel de gehele toren en ook een groot deel van schip, koor en transept door een luchtbombardement vernield. Maar reeds vóór die tijd verkeerde de St. Steven in een erge staat van verval. Met de hoognodige restauratie is na de oor log een aanvang gemaakt en deze zal binnen niet al te lange tijcl voltooid zijn. Hoewel men zich hierbij menige, niet door de constructie verant woorde, vrijheid heeft veroorloofd, mogen we toch verheugd zijn deze, eertijds enige, parochiekerk van Nijmegen, weer in een gave toestand terug te krij gen, zodat de St. Steven, zonder onverhoopte ram pen, het weer eeuwen zal kunnen uithouden en met zijn toren opnieuw het oude, vertrouwde, van verre zichtbare baken zal zijn, dat ver boven het stads beeld omhoog reikt. Dr. J. A. B. M. DE JONG. 91 Het Waaggebouw met een gedeelte der tot luoonlmi- zen verbouwde Lakenhal.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1966 | | pagina 17