OUD - NUM Welkom! Zevenaar en Didam, bestemmingsplan Hengelder De bezwaren die door de Bond Heemschut tegen dit bestemmingsplan waren ingebracht, zijn door de betrokken gemeenteraden van Zevenaar en Di dam zonder enige aandacht voor de in discussie gebrachte argumenten terzijde geschoven en onge grond verklaard: Heemschut is hierop in' hoger beroep gegaan bij G.S. Herziening Streekplan Rijn en IJssel Hetzelfde onderwerp kwam naar voren in de brief van Heemschut aan de Provinciale Staten van Gel derland naar aanleiding van de ter visie gelegde ontwerp-herziening van het Streekplan Rijn en IJssel, namelijk de hardnekkige pogingen van het gemeentebestuur van Zevenaar om het historische Huis Sevenaer van zijn gronden en daarmede van zijn bestaansmogelijkheid te beroven, hoewel, zoals wij reeds vaker signaleerden, hiervoor nooit een voldoende planologische argumentatie werd gege ven. Vroegere gemeentelijke plannen met deze strekking zijn door G.S. tegengehouden. Des te betreurenswaardiger is het dat het nu ter visie gelegde ontwerp opnieuw van de desbetreffende landbouwgronden een zo groot deel wil bestem men voor „stads- en dorpsbebouwing", dat van het zo fraaie uitzicht op het kasteel en het park vanaf de oude rijksweg nauwelijks iets overblijft. Heem schut heeft daarvan aan het provinciaal bestuur gevraagd om het gebied ten oosten van de oude kern van Zevenaar de huidige agrarrische bestem ming te doen behouden. G. B. De landelijke Bond Heemschut heeft meermalen gewezen op de grote betekenis die plaatselijke ver enigingen, die een beperkt gebied tot hun werkter rein nemen en daar de heemschutgedachte verwe zenlijken, kunnen hebben. De snelle uitbreiding van Leersum heeft een aan tal inwoners, die dorpskarakter en natuurschoon graag zo goed mogelijk willen bewaren, het initia tief doen nemen een plaatselijke vereniging op te richten die naast het behoud van het bestaande dorpskarakter en natuurschoon wil pleiten voor het scheppen van nieuwe landelijke schoonheid. Een zeer aantrekkelijk werkprogramma met enkele opmerkelijke initiatieven, is voorgelegd en men kan nu reeds zeggen, dat de gehele opzet bij een groot aantal inwoners weerklank heeft gevonden. Wij heten de nieuwe vereniging, die zich. inmiddels bij onze Bond heeft aangesloten van harte welkom in onze gelederen en wensen haar een grote uit breiding van haar invloed toe. De stedebouwkundige verjongingskuur die Nijme gen na de, in 1876 begonnen, ontmanteling buiten haar eigenlijke kern heeft doorgemaakt en, als gevolg daarvan, de exodus van velen uit de be nauwende sfeer der voormalige vestingstad naar de frisse villawijken, heeft niet enkel bijgedragen tot ontvolking en dus tot gestadig verval dér deels uitgewoonde binnenstad, maar heeft bovendien geleid tot in steeds vlotter tempo uitgevoerde mo dernisering en verbouwing van woonhuizen tot winkelpanden, zodat alles bijeengenomen reeds heel wat van het karakteristieke aanzien van oud-Nij- megen verdwenen was toen in de jaren 1944 en 1945 door oorlogshandelingen vrijwel het gehele hart der stad in puin werd gelegd. Gelukkig waren toen op wonderbaarlijke wijze de belangrijkste monumenten gespaard gebleven, be houdens het door de Duitsers in brand gestoken 16de-eeuwse raadhuis; ook de zg. benedenstad was er zonder veel schade afgekomen. Nijmegen bezat toen nog het in ons land unieke beeld van de typische aanleg en ontwikkeling ener tegen de heuvels opgegroeide middeleeuwse stad, met tal van achter pleisterwerk verborgen 15de en 16de- eeuwse gevels, die rijp waren voor een verantwoorde restauratie De oude benedenstad als geheel was in de laatste halve eeuw evenwel dermate verwaarloosd en in verval geraakt, dat ze, uit sociaal en hygiënisch standpunt, vrijwel niet meer bewoonbaar was. De toenmalige stedebouwkundige stond derhalve voor de moeilijke beslissing: sanering met daaraan ver bonden restauratie, of afbraak om daarvoor een nieuwe stadswijk in de plaats te stellen. Wegens de aan de sanering verbonden hoge kosten besloot hij tot het laatste. We kunnen begrip hebben voor het standpunt van de stedebouwkundige, maar de wijze, waarop men gemeend heeft dit te kunnen verwezenlijken geeft aanleiding tot gerechtvaardigde kritiek. Zon der een duidelijk en definitief nieuwbouwplan te hebben opgesteld begon men met het slopen van huizen en gehele straten en de amovering van het karakteristieke stratenplan. Intussen werd een ge deelte van de heuvel weggegraven en een massale, 88 1) Wijlen Ir. J. G. Deur heeft zich uitermate verdienstelijk gemaakt ten aanzien van de restauratie der Nijmeegse mo numenten. Vgl. indit verband het aan hem en zijn werk gewijde artikel in het tijdschrift Numaga, jrg. X.I (1964), blz. 117-223.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1966 | | pagina 14