Volgens Heemschut zou het onjuist zijn een groot deel van het Wilhelminaplan voor deze auto's te bestemmen; de daar nog aanwezig ruimte is nodig als parkeergelegenheid ten behoeve van het win kelcentrum Nieuwstacl c.a. Het is een verlaten standpunt dat een kantoorcentrum in de binnen stad moet worden gevestigd. Allerwege wint de gedachte veld dat een goed bereikbaar punt in een uitbreidingsplan voor dit doel de voorkeur verdient. Tevens wordt dan de schade voorkomen die dergelijk massale bouwwerken onvermijdelijk toe brengen aan het silhouet van een oud stadsbeeld, dat gekenmerkt wordt door de ranke, zich naar boven verjongde vormen van kerken en torens. Streekplan Friese Waddeneilanden Aan Provinciale Staten van Friesland heeft Heem schut gevraagd het onderdeel Terschelling van het concept-streekplan aan een nadere studie te willen onderwerpen. Op een aantal punten zou de uit voering van dit plan namelijk ernstige schade toe brengen aan het nog zo fraaie eiland. Dit betreft het Strijperkerkhof waarvan de merkwaardige graf heuvel in het bebouwde gebied zou worden opge nomen, voorts het romaanse kerkje van Hoorn dat zijn grote waarde in het dorpsbeeld zou verliezen wanneer in. cle naaste omgeving moderne bebou wing zou ontstaan, en ten slotte de Dodemans- kisten die te dicht door de uitbreiding van West- Terschelling worden genaderd. In het algemeen moet worden opgemerkt dat de grote trek van vacantiegangers naar Terschelling het noodzakelijk maakt de belangrijkste natuurge bieden zoals de Koegelwieck, de Landerummerheide en de Kooibosjes effectief te beschermen en in hun omgeving te vrijwaren voor bebouwing met zomer huisjes e.d. De duinen hebben reeds aanzienlijke schade geleden door het vertrappen van de hellin gen. Voorkomen moet worden dat teveel kampeer- gelegenheden de aantrekkelijkheid van Terschelling doen devalueren. Groningen, Gotische gevel Brugstraat Gotische gevels zijn zeldzaam in ons land en heb ben, behalve hun historische, vaak ook belangrijke architectonische waarde. Dat is zeker het geval met het gotische pand „New York" in de Brugstraat te Groningen. Gezien de toestand waarin dit pand sinds vele jaren verkeert, heeft Heemschut Burge meester en Wethouders verzocht de restauratie hiervan te willen bevorderen. Voorscholen, Fluize Berbice Toen ruim een jaar geleden Heemschut bezwaren maakte tegen een onderdeel van het ontwerp Streek plan Haagse Agglomeratie, namelijk de aantasting van het buiten Huize Berbice door het tracé van de Rijksweg 11, werd op dit bezwaar geantwoord dat de bedoelde aantasting niet werd veroorzaakt door de wegentrace's van het Streekplan Haagse Agglomeratie, maar door daarop aansluitende weg- projecten buiten het streekplangebied. Met deze nogal formalistische dooddoener werd het bezwaar zelf verwezen naar het aansluitende plan-in-voor- bereiding, het ontwerp Streekplan Rijnstreek-West. Dit laatste ligt thans ter visie en het blijkt dat er geen wijziging in het omstreden wegtracé is ge bracht. Opnieuw heeft Heemschut dus de volgende argumenten naar voren gebracht. Het complex van het 18de-eeuwse landhuis bezit met zijn tuin, vijver, oranjerie en park een grote historische en landschappelijke waarde. Het is een der laatste omvangrijke buitenplaatsen in deze streek. Wan neer een groot deel van het uitzonderlijk fraaie houtbestand wordt gerooid, is het waarschijnlijk dat het restant eveneens verloren gaat. In de toekomst zal „Berbice" uit een oogpunt van recreatie in de Randstad Holland een belangrijke functie kunnen vervullen. Het is voorts zeer goed mogelijk voor rijksweg 11 in de omgeving een tracé te kiezen waarbij „Berbice" ongeschonden blijft. De aan sluiting tenslotte van de provinciale weg 16 op rijksweg^ 11 is opzichzelf verkeerstechnisch verwer pelijk. Zelfs wanneer men een dergelijke aansluiting wil handhaven dan is het nog mogelijk dit te doen met handhaving van het buiten. Het is bekend dat een streekplan niet een zo strin gent karakter heeft dat kleine verschuivingen uit gesloten zouden zijn. Het bestuur van de Bond Heemschut acht het evenwel noodzakelijk dat om trent de handhaving van „Berbice" een beslissing wordt genomen opdat de gemeentebesturen van Voorschoten en Leiden hiermede in hun stede bouwkundig beleid rekening kunnen houden. Zwolle, bestemmingsplan stadskern binnen de grachten Aan de bezwaren die Heemschut tegen dit bestem mingsplan had ingebracht, is bij de vaststelling door de gemeenteraad geen rekening gehouden. Heemschut is daarom met een uitvoerig adres aan Gedeputeerde Staten van Overijssel in hoger be roep gegaan. De bèdenkingen dezerzijds tegen de voorgenomen profielwijziging van de Wilhelmina- singel zijn door de behandeling in de gemeente raad eerder versterkt dan verzwakt. Namens B. en W. werd namelijk opgemerkt dat het in de toe komst wel noodzakelijk zal zijn de binnenring, hetgeen niet op het plan staat aangegeven, door te trekken over de Potgieterssingel. De aantasting van de zeer fraaie Zwolse Singels wordt zodoende veel ernstiger dan het plan doet vermoeden, terwijl voorts de beoogde verkeersoplossing te weinig re kening houdt met de verkeerstoename in de ko mende jaren en de daaruit voortvloeiende noodzaak al het niet in de stadskern onvermijdelijke verkeer buitenom te leiden. Ook tegen de sloping van een deel der bebouwing van het Grote Kerkplein handhaaft Heemschut de' bij de raad ingebrachte bezwaren. 87

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1966 | | pagina 13