zorgvuldig stedebouwkundig beleid de belangen van de universiteit en van de binnenstad elkaar niet behoeven te schaden, doch in overeenstemming kunnen worden gebracht. Wordt immers het thans naar verhouding functie-arme oostelijk deel van de binnenstad in enkele decenniën getransformeerd in een universiteitswijk, dan kan dit functionele transformatieproces een krachtige impuls leveren voor de regeneratie van de kostbare historische be bouwing en stadsaanleg. Een poging daarentegen om de voor de A-facul teiten benodigde ruimte te creëeren ten koste van de sloping van tientallen historisch waardevolle panden en door massale hoogbouw in het straten- stramien van het middeleeuwse stadshart lijkt Heemschut onaanvaardbaar. De noodzaak hiertoe is evenmin bewezen als bij de vroegere schaal- verstorende bouwplannen van de Nederlandse Bank en Het Parool. Voor de universiteit zelf zou een vestiging van cle A-faculteiten in een gebouwen complex dat als een gesloten, wezensvreemd ele ment in de stacl ligt, wel de nadelen maar niet de voordelen hebben van een vestiging aan de stads rand; wel het isolement en cle vervreemding van het stedelijk leven, maar toch niet cle vrije ruimte. Op groncl van deze overwegingen heeft Heemschut het College van Burgemeester en Wethouders met klem verzocht een oplossing te willen zoeken door cle schepping van een universiteitswijk. Zierikzee, winkelpui Nieuwe Haven 7 Zierikzee is in de laatste jaren herhaaldelijk in ons blad ter sprake gekomen en dat gebeurde als regel met veel waardering voor de actieve aandacht van het gemeentebestuur voor de historische schoonheid vari het stadje. Dë uitvoering van het Deltaplan zal aan het isolement een eind maken. Zierikzee wordt een middelpunt van een belangrijk recreatie gebied. Dat vooruitzicht bevat zowel grote moge lijkheden als ernstige gevaren. Heemschut heëft er in een brief aait de gemeenteraad op gewezen dat volgens cle tegenwoordige opvattingen over monu- mentënzorg Zierikzee binnen cle voormalige stads wallen eigenlijk in zijn geheel beschouwd moet worden als een "stedebouwkundig monument van cle eerste orde, hetgeen tot uiting dient te komen in cle plaatsing van alle hiervoor in aanmerking komende panden op cle monumentenlijst, en de aanwijzing van belangrijke delen van cle binnen stad tot beschermd stadsgezicht. Naar aanleiding van een verbouwingsplan dat in het perceel Nieu we Haven 7 "een grote winkelpui beoogt aan te brengen die schadelijk zou zijn voor cle waardevolle gevelwand ter plaatse, wordt in cle brief van Heem schut nog eens gewezen op het bij sommige mid denstanders hardnekkig voortlevende misverstand dat een modern -bedrijf alleen lévensvatbaarheid kan hebben achter een glazen pui ën niet in een gerestaureerde ruimte. Voör het tegendeel kunnen overtuigende bewijzen worden aangevoerd. In het antwoord van Burgemeester en Wethouders wordt de erkentelijkheid van het college uitgespro ken voor de bijdragen van Heemschut aan de in standhouding van het stadsbeeld. De vaststelling van de monumentenlijst heeft met instemming van het gemeentebestuur plaatsgevonden. Over de aan wijzing van beschermde stadsgezichten vindt overleg plaats mét;het ministerie. Ten aanzien van de om streden winkelpui wilde de gemeenteraad met 7 tegen' 6 stemmen cle gevraagde bouwvergunning alsnog verlenen, in strijd met cle opinie van B. en W. en met het advies van de welstandscommissie. De burgemeester heeft hierop het raadsbesluit als z.i. in strijd met de wet en met het algemeen belang voor schorsing c.q. vernietiging voor de Kroon voorgedragen. Heemschut heeft groot respect voor dit principiële standpunt. Nederhorst den Bergboerderij ,,'t Hemeltje" De bezorgdheid welke in ons vorige nummer werd uitgesproken over het voortbestaan van de fraaie boerderij ,,'t Hemeltje", blijkt gelukkig ongegrond te zijn. Op een desbetreffende brief van Heemschut heeft het gemeentebestuur geantwoord dat aan het pand nu herstellingswerkzaamheden worden uitgevoerd en dat het niet in de bedoeling ligt cle boerderij te slopen. Leeuwarden, afdamming van het Vliet en torenflat Wierdumerdijk Aan B. en W. van Leeuwarden zijn twee brieven van Heemschut uitgegaan. De eerste betreft de welbekende demping van het Vliet. In het basis plan werd het voornemen tot demping gemotiveerd door verkeërsbehoeften en door de wens het koel watercircuit van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf te verbeteren. Heemschut heeft toen gewezen op de waarde van het Vliet voor het stadsbeeld, en de demping op verkeerstechnische gronden sterk ont raden. Nu wordt door B. en W. het voornemen aangekon digd het Vliet nabij Schilkampen af té dammen. Indien deze maatregel gezien moet worden als in leiding tot demping, maakt Heemschut hiertegen opnieuw bezwaar." "De verbetering van het koel watercircuit kan ook op andere wijze worden be reikt zonder demping van het Vliet. De tweede brief ging over een uit persberichten gebleken plan om op cle hoek Wierdumerdijk- Nieuweweg, ter plaatse van het huidige hotel „Ami- citia" een torenflat te bouwen, waarin niet minder dan 675 kantöor-employe's hun arbeidsplaats zou den vinden. Men kan aannemen dat een groot deel van deze werknemers over een auto zal beschikken, terwijl de in een dergelijk gebouw ander te brengen vrij dure kantoren, veel met auto's komend bezoek ontvangen. 86

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1966 | | pagina 12