Verzoek aan onze Leden met de openbare bestemming, die het gebouwen complex eens zal krijgen. In gangen en zalen van het hoofdgebouw werden de oorspronkelijke be timmeringen en de stuc-ornamenten en plastieken in wanden en plafonds nauwgezet gerestaureerd of gecopieerd en opnieuw aangebracht. In Beeckesteyn bezitten wij dan ook, zowel wat het exterieur als wat het interieur betreft, een gaaf voorbeeld van 18-eeuwse burgerlijke bouwkunst. Als een van de zeldzame volledig bewaarde herin neringen aan de levensstijl van het Amsterdamse regentenpatriciaat is het landgoed te beschouwen als een cultuurmonument, waarvan de betekenis op een lijn gesteld moet worden met b.v. de zorg vuldig bewaarde schatten van kerkelijk bouwen of het in onze musea bijeengebrachte bezit aan beel dende kunst. De grote betekenis van Beeckesteyn is uiteraard mede bepalend voor het gebruik van dit historisch monument. Er zal een zinvolle bestemming voor het gebouwencomplex moeten worden gevonden, die, ook al gezien het grote bedrag aan gemeen schapsgelden, die in de restauratie zijn gestoken, in de eerste plaats aan de gemeenschap ten goede zal moeten komen. Van verschillende zijden zijn vele en waardevolle suggesties gedaan, die er alle van uitgaan, dat het landgoed ook wat de in richting betreft althans ten dele moet blijven een stijlvolle representatie van een vooral uit cul tuurhistorisch oogpunt belangrijke periode uit onze geschiedenis. Inrichting en stoffering met meubilair, kunstvoorwerpen en gebruiksartikelen uit de tijd, dat de Hollandse regentenstand, zich bewust van zijn belang en waardigheid, zijn schone buiten plaatsen schiep, zal tot gevolg hebben dat een voor Nederland zeer waardevol geheel ontstaat. Een gebruik als museum, waarbij ook gedacht kan worden aan historische verzamelingen, die betrek king hebben op de streek, waar Beeckesteyn ligt, komt zeker in aanmerking voor ernstige overwe ging. Maar daarnaast moeten mogelijkheden als b.v. een restaurant, een ontvangstgelegenheid, een studie- of conferentieoord niet buiten beschouwing worden gelaten. Waar de beide koetshuizen zich uitstekend lenen voor het onderbrengen van bv. een restaurant, van een theeschenkerij en van confe rentiezaaltjes, kan in combinatie met het prachti ge wandelpark een geheel ontstaan, dat voor de recreatie van een groot en geschakeerd publiek van enorme betekenis is. De exploitatie van een derge lijk complex zal evenwel niet eenvoudig blijken. Het gemeentebestuur is er evenwel ten volle van overtuigd, dat nu de restauratie binnen enige maanden volledig zal zijn voltooid, de volgende stap, die van het scheppen van een goede en zin volle bestemming, ten spoedigste moet worden ge zet wil het behoud van het waardevolle complex ten volle aan zijn doel beantwoorden. J.D. Eén van de positieve krachten van onze Bond is, dat hij duizenden particuliere leden telt, die ons op de hoogte kunnen stellen van plaatselijke toe standen, berichten kunnen over achtergronden, ons waarschuwen kunnen voor aantasting van schoon heid in hun omgeving. Velen dóén dat ook inder daad, en daar zijn wij erkentelijk, voor. Hel stelt ons in slaat onze akties beter voor te bereiden, beter beslagen ten ijs te komen en vaak op tijd te komen. Deze aktiviteit der leden wordt daarom zeer op prijs gesteld en aangemoedigd. In hoe eerder stadium wij op de hoogte worden gesteld, met zoveel meer kans op succes kan aktie worden gevoerd. Voor zijn werk behoeft ons bureau een goede do- kumentatie. Wij doen een beroep op al onze leden en lezers om onze dokurnentatie te helpen uitbreiden. Wat wij vooral behoeven is foto's en kleurendia's in kleinbeeldaf meting, z.g. Leica-formaat. Er wordt in Nederland heel veel gefotografeerd. Weest u zo vriendelijk van die gevallen die li typisch Heemschut-gevallen toeschijnen, zowel voorbeeldige monumenten en gave stads- en dorpsgezichten als aantastingen van de schoonheid, of monumenten in restauratie, extra foto's of kleurendia's te maken, en ons daarvan een exemplaar toe te zenden. Deze voorbeelden kunnen voor onze doelstelling: te wa ken voor de schoonheid van Nederland, van veel nut zijn. Zij zullen gebruikt worden voor publikatie in ons orgaan of voor lezingen, enerzijds ter op- wekking van de belangstelling van anderen, ander zijds ter waarschuwing, dan wel ten voorbeeld. Maakt u opnamen voor uw eigen archief, maakt er dan twee, en zendt er één aan ons bureau. U doet er goed werk mee. TON KOOT. CONTRIBUTIEBETALING Een aantal leden heeft de bijdrage over het lopend' jaar nog niet voldaan. Er zal derhalve tot aanbieding van kwitanties moeten worden overgegaan. Een en ander brengt extra werkzaamheden mee voor onze administratie, terwijl bovendien de verschul digde contributie met de inningskosten 1,—) moet worden verhoogd. Ter vermijding hiervan verzoeken wij de leden, die hun bijdrage nog niet hebben vol daan dringend deze alsnog ten spoedigste aan ons over te maken. Wij rekenen op uw medewerking. 84

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1966 | | pagina 10