Zomercursus Heemschut en Monumentenzorg De zomercursus ontwikkelt zich alleszins bevredi gend, het getal der aanmeldingen rechtvaardigt zelfs van een succesvolle responsie te getuigen. Allen die zich tot nog toe aanmeldden zijn rechtstreeks bij Heemschut en Monumentenzorg in Nederland, Bel gië en Zuid-Afrika betrokken, zodat naast de in leidingen op levendige en vruchtbare contacten en gedachtenwisseling mag worden gerekend. De inschrijving blijft nog tot 15 juli 1966 openge steld. De cursus vangt maandag 5 sept. om 10 uur aan, in de zaal van het Koninklijk Oudheidkundig Genoot schap van het Rijksmuseum, ingang Hobbemastraat 19 te Amsterdam. Tot en met 16 sept. zullen daar de voordrachten en gedachtenwisselingen plaats hebben. Daarna zullen van 19 sept. tot 29 sept. de inspectie-tochten en excursies plaats vinden in Nederland en België. Programmawijziging Men wordt verzocht goede nota te nemen van een noodzakelijk geworden programma-wijziging. De inleiding van Prof. Dr. M. D. Ozinga, over „De Nederlandse Bouwkunst in de Wereld", die vermeld staat op vrijdag 16 sept. om 10.00 uur, wordt ver plaatst naar dinsdag 6 sept. om 14.00 uur. De inleiding van Drs. A. Bertoen, over „De Grond slagen en Principes der Planologie", die op dat uur stond vermeld, wordt verplaatst naar vrijdagochtend 16 sept. 10.00 uur. Een aanvulling op het programma zal zijn, een in leiding te houden door de heer H. Fransen, conser vator van het Stellenbosch Museum te Stellenbosch (Z.-Afrika), schrijver van het bij de uitgever A. A. Balkema in het najaar van 1965 verschenen boek „The Old Houses of the Cape". Dit uitvoerig over zicht van de Kaaps-Hollandse huizen kwam tot stand in samenwerking met Dr. Mary Alexander Cook. De heer Fransen, die zelf aan de cursus zal deelne men, heeft zich bereid verklaard een inleiding te houden over Historisch dorps- en stedenschoon in Zuid-Afrika. Dit zal plaats vinden op vrijdag 9 sept. om 15.15 uur. Alle ingeschreven cursisten ontvangen alsnog een volledig programma van inleidingen en excursies. De excursies zijn bedoeld voor de cursisten en docen ten van de zomercursus. Voor verdere gegevens raadplege men de nummers 1 en 2 van Heemschut 1966. Hier volgt nog een samenvatting van de te houden voordracht door Ir. R. Meischke. Restauratie principes Restaureren is een noodzakelijk kwaad, dat alleen dan mag plaatsvinden als het object anders verloren zou gaan. De restaurateur moet steeds beseffen dat, hoe groot de aesthetische winst of de uitbreiding van de kunst historische kennis, die een restauratie met zich brengt, ook mag zijn, er altijd een aanzienlijk ver lies aan oorspronkelijke substantie plaats vindt. Vaste, nimmer falende regels voor restauraties zijn niet te geven. Veel zal afhangen van de omvang van de technische ingreep die nodig is. Als er veel onder delen moeten worden vernieuwd, dan zal men eer der tot veranderingen komen dan wanneer men kan volstaan met kleine reparaties. Bovendien is er een groot verschil tussen het herstel van het gebouw, dat in hoofdzaak in één bouwperiode tot stand is gekomen en dat van een gebouw dat uit vele perio den bestaat. Men moet beseffen, dat een restauratie nimmer een algehele reconstructie van een vroegere toestand zijn zal doch slechts een verantwoorde con tinuering van de bouwgeschiedenis, waarbij men zoveel mogelijk aspecten van het verleden tot zijn recht laat komen. Zevenaar, bestemmingsplan Hengelder Onverwacht zijn de bezwaren niet die Heemschut in een brief aan de gemeenteraad van Zevenaar naar voren heeft gebracht tegen het bestemmings plan Hengelder. Dit plan beoogt namelijk opnieuw gronden van het historische Huis Sevenaer, die door een doeltreffend beheer het kasteel een economische bestaansmogelijkheid verschaffen en met het ge bouw en het park een grote landschappelijke waarde hebben, aan hun agrarische bestemming te onttrekken. Op deze gronden zijn in de naoorlogse jaren al de meest uiteenlopende bestemmingen ge legd: industrie, woningwetbouw, bejaardencentrum; ditmaal sportvelden. Uit een oogpunt van ruimte lijke ordening is de noodzaak hiertoe nooit vol doende aangetoond. Wel is duidelijk dat het ge meentebestuur van Zevenaar weinig opheeft met het voortbestaan van een der laatste Gelderse kastelen die nog hun oorspronkelijke woonhuis bestemming hebben behouden. Ook bij de naburige gemeente Didam heeft Heem schut bezwaren gemaakt tegen het bestemmings plan Hengelder, voor zover het de situering van de op het grondgebied van Didam geprojecteerde industrieterreinen betreft tussen de Rijksweg en de bebouwing van Zevenaar. Onjuist komt het bovendien aan het Heemschutbestuur voor thans reeds een bestemming op de bedoelde terreinen te geven nu voor dit gebied een wijziging van het streekplan in voorbereiding is. 52

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1966 | | pagina 8