Dat het hier niet om halve maatregelen gaat, moge blijken uit het feit, dat in 1967 de werk zaamheden in deze steden beëindigd moeten zijn. Een „normale" monumentenwet kende Frankrijk uiteraard al lang, maar deze nieuwe voorziet ook in conservatie van de interieurs, in dien zin, dat de panden binnen een beschermde zone compleet gerestaureerd worden. Een overkoepelende com missie houdt de supervisie, de uitvoering is aan de gemeenten overgelaten. De financiering gebeurt door staatssubsidie én gemeentebijdragen. In Frankrijk verwacht men, dat door deze maatregel verwaarloosde wijken weer tot juwelen van bouwkunst zullen worden gemetamorfoseerd, waarvan men weer belangrijke economische resultaten verwacht. In Parijs is het Quartier du Marais tot bescherm de zone verklaard, ter oppervlakte van 110 ha. Deze wijk is gelegen tussen de Rue du Temple, de grote Boulevards en les Quais. Het is het hart van het oude Parijs, na Haussmann's ingreep, het enige quartier, waar men nog enigszins betrouw baar de historische trekken in het gelaat van Parijs kan terugvinden. Groot is daarin het aan tal fameuze en geschiedrijke patriciërshuizen, wel iswaar onderkomen, maar dat zal, juist aangepakt worden. Reeds een oppervlakte van 9 ha is ge reed gekomen tussen de rues Turenne, St. Anastase, des Coutures, Saint-Gervais, Vieille-du- Temple, des Rosiers, Pavee en des Francs Bour geois. In de oude hoofdstad van de Périgord Noir, het stadje Sarlat, waar men zich in verschillende straatjes nog in de pracht der late middeleeuwen kan wanen, zal de verwaarlozing worden opgehe ven in een zone ter oppervlakte van 11 ha. In Lyon zal het quartier Saint-Jean, de romanti sche wijk met haar Italiaanse accenten, ter opper vlakte van 24 ha worden gerehabiliteerd. In Avignonwaar men de restauratie van de Pauselijke paleizen al kent, zal de zone binnen de 12de-eeuwse ommuring, ter oppervlakte van 6 ha worden hersteld, daarbinnen liggen uiter aard de belangrijkste monumenten en historische woonhuizen. In Aix-en-Provence, de oude hoofdstad van de Pro- vence, die haar karakter vooral getekend zag in de 17de en 18de eeuw, worden de stadswijken in het centrum ter oppervlakte van niet minder dan 70 ha onder handen genomen. Bourges in de Périgord, beheerst door zijn ma jestueuze kathedraal, een der schoonste ter we reld, zal ter plaatse waar zich eens de Romeinse nederzetting bevond, ter oppervlakte van 70 ha, waarop zich nu merendeels 18de en 19de eeuwse panden bevinden, worden hersteld, hetgeen de omgeving van de kathedraal veilig stelt voor ge drochtelijke bouwsels. Zo staan nog op het programma: Chartres, zone van 60 ha rondom de beroemde kathedraal, Troyes, zone van 23 ha rondom de kathedraal met grotendeels drie eeuwen oude huizen; Saumur een zone van 33 ha, die in vier delen uiteenvalt: de Place Saint-Jean met omgeving, de rue Saint-Jean met omringende straten, de kaden en de wijk aan de voet van de heuvel; het hart van Rouaan, ter oppervlakte van 30 ha, Mont- ferrand. 24 ha; Uzès 13 ha, Pèzenas 21 ha, enz. Dit is een greep uit de 1200 gemeenten, maar hiermee wordt wel al duidelijk gemaakt, wat er staat te gebeuren. Nederland, bij uitstek het stedenland, waar zo'n sterk stempel op drukt van de grootsheid, die in de 17de eeuw ten toon werd gespreid, maar dat ook nog vele voorbeelden van de middeleeuwen en de 18de eeuw te bieden heeft, behoeft nu niet meer bang te zijn de eerste te zijn, die in dit op zicht de toon aan geeft. Frankrijk geeft een dui delijke aanwijzing, en het land heeft er zijn reden voor. Een soortgelijke reden als wij in Nederland hebben: trots op zijn cultuur, gerechtvaardigde eigenwaarde om dit te tonen en goede verwach ting van de toekomst. 28 Hiernaast: de Pauselijke paleizen te Avignon, overzicht uit het Oosten. Rechts, volgende blz.: de Zaanse Schans met de molens De Huisman, De Poe lenburg en De Kat. Op ds voorgrond het verminkte huis Noorderkerkstraat uit Zaandam vóór de restauratie.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1966 | | pagina 6