Op Heemwacht TON KOOT Verdieping van het Monumentenbesef Met als doel voor ogen, verdieping te te bevorde ren van het besef, dat monumenten betekenis heb ben voor ons leven en werken in stad en dorp en het belang te onderkennen van de rol, welke par ticulieren en verenigingen hierbij kunnen vervul len, wordt voor september 1966 een zomercursus voorbereid: Heemschut en Monumentenzorg. Ten einde een indruk te geven van onderwerpen, welke de verschillende inleiders zullen behandelen, volgt hierbij een samenvatting van de teksten, welke enige inleiders ons reeds deden toekomen. Mr. R. Hotkc Monumentenwetgeving en -financiering. De Monumentenwet 1961 bevat bepalingen om trent de registratie van beschermde monumenten en omtrent de rechten en plichten van de eigenaar; o.a. verbod tot wijziging of afbraak zonder vergun ning van de Minister. Bij weigering van de vergun ning heeft de eigenaar recht van beroep en kan hem een schadevergoeding toegekend worden. De wet opent de mogelijkheid van bescherming van stads- en dorpsgezichten. Voorts reglementeert zij de opgravingen. De financiering van de monumen tenzorg geschiedt door rijk, provincie en gemeente gezamenlijk, in de vorm van subsidiëring naar min of meer vaste normen. Dr. C. A. van Swigchem De beschrijving van monumenten. De ontwikkeling tot de monumentenwet 1961. De Voorlopige Lijst der Nederlandse Monumenten van Geschiedenis en Kunst. De Voorlopige lijst als basis voor een rijksbescherming van monumenten na 1940, vooruitlopend op een definitieve wet. Huidige werkwijze. De Monumentenraad, een bij K.B. ingesteld adviescollege van hoogste ressort in aangelegenheden monumenten betreffende, heeft een sub-commissie, die zich bij voorkomende ge legenheden bezig houdt met zaken, die de be schrijving van monumenten raken. Drs. A. Bertoen Grondslagen en principes der planologie. De mens, zijn bestaansmiddelen en zijn woongebied. Typen van landelijke en stedelijke nederzettingen. Perioden in de ontwikkeling van de Nederlandse steden en dorpen, in het bijzonder in de laatste halve eeuw. De veranderingen in het milieu onder invloed van de huidige verhoudingen. Het behoud van de monumenten beschouwd uit het oogpunt van de ruimtelijke ordening. Dr. Ir. C. L. Temminck Groll, b.i. Een saneringsplan. Een veel gevolgde methode bij het opstellen van saneringsplannen voor historisch waardevolle stads delen, ,is die van 't sparen van de belangrijkste monumenten als zelfstandige elementen en het slopen van al het overige. Hoewel daarbij het „vrijleggen" van de monumenten dikwijls als een verbetering wordt voorgesteld, blijken zij doorgaans juist door het verlies van hun omgeving minder belangwekkend te worden, terwijl een monument van andere orde, nl. de structuur van een stads deel, totaal verloren gaat. Om zorgvuldiger tewerk te kunnen gaan, is als uitgangspunt een nauwkeurige bestudering van de aanwezige bebouwing nodig, waarbij deze voort durend bezien moet worden in samenhang met de wijze, waarop die in de loop der eeuwen tot stand kwam. Zo alleen kan men 't wezenlijke van het minder belangrijke scheiden en proberen iets tot stand te brengen dat aan moderne eisen van bruik baarheid, toegankelijkheid en eenvoudig onderhoud voldoet, maar waarin toch ook het karakter van het oude bewaard blijft en daarmee de „herken baarheid" van het stadsbeeld. Wat de aan nieuw in te bouwen elementen te stellen eisen betreft moet de juiste middenweg door analyse worden gevonden. P. L. de Vrieze, architect B.N.A. Kerkrestauraties. Overzicht van de specifieke problemen, welke bij het restaureren in een kerkgebouw aan de orde komen, zoals bv. het onderzoek van het gebouw als historisch dokument, aangevuld door bronnen onderzoek, bestudering en vergelijking van oude kaarten, tekeningen, schilderijen, vergelijking met soortgelijke bouwwerken; onderzoek naar de con structieve toestand (grondslag, fundering, muren, kapconstructie)onderzoek bouwmaterialen; opme tingen en fotografische vastlegging van bestaande toestand; ontwerp voor een restauratieplan; functie van de rijksdienst voor de monumentenzorg daar in; plattegrond indelingen; kleur in het interieur; bestaand en nieuw meubilair; kunstverlichting, e.d. Aan de hand van kleurendia's zullen de diverse kwesties nader worden toegelicht. 1

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1966 | | pagina 5