zaam nuttige bestemming werd verwaarloosd, de kans is voorbijgegaan, de kerk is weg. Dit trieste voorbeeld demonstreert de behoefte aan een instel ling met voldoende financiële ruggesteun van de overheid om te kunnen inspringen bij dergelijke situaties en een passende bestemming voor te be reiden. Het ligt voor de hand, in deze richting doorden kend, dat er nog meer stichtingen e.d. zullen ont staan om beheerstaken te vervullen ten aanzien van gebouwen en gronden die langs de normale commerciële weg een in het algemeen belang on gewenste bestemming zouden krijgen. Dit alles maakt de stituatie voor het publiek dat al belastingbetalende toch het leeuwendeel van de middelen moet verschaffen in hoge mate on doorzichtig. Men weet niet waar men aan toe is met gebouwen die zoals het heet „onder monu mentenzorg staan". De vele misverstanden die voor al in kleinere gemeenten bleken te bestaan bij het Opstellen van de monumentenlijsten geven hiervan het pijnlijke bewijs. Men begrijpt de bedoeling niet. Het lijkt een vreemde willekeur, een ingrij pen in de particuliere eigendomsrechten op grond van duistere, onzakelijke motieven. Hoewel de be langstelling van de pers de laatste jaren onmisken baar toeneemt kunnen wij nog lang niet spreken van een voor de monumentenzorg en aanverwante bemoeiingen gunstig klimaat. De omstandigheid dat voor andere, daarmede soms botsende belan gen b.v. die van de autohandel of de ruilver kaveling aan de beïnvloeding van de openbare mening zoveel aandacht en geld wordt besteed, doet de achterstand eer toe- dan afnemen. Van welke kant men de zaak ook benadert, telkens komt de noodzaak van betere publiciteit, meer voorlichting, en krachtiger beïnvloeding van de openbare mening naar voren. Hoe dit gebeuren moet is een andere vraag. De uitgave van de gemeente Amsterdam „Bewaard in het hart", die de aanleiding bood tot deze kant tekeningen, geeft een uitstekend voorbeeld van zakelijke en toch suggestieve overheidsvoorlichting. Maar een rijk geïllustreerd, goed gebonden boek bereikt nooit een groot publiek, al zal het in dit geval hopelijk buiten de vaste supporterskring uit gaan. Er verschijnen de laatste jaren ook geregeld goedkopere uitgaven over Amsterdam zoals het vroeger was. De voortreffelijke boekjes van L. C. Schade van Westrum „Groeten uit Amsterdam" en 16

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1966 | | pagina 20