De stem van Amerika De toekomst der stedelijke centra komt in elke Heemschut-jaargang vele malen aan de orde. Wij trachten aan de meningsvorming onze bijdrage te leveren, gericht op het doel, de historische schoon heid als levend cultuurbezit in stand te houden, maar in het volle besel dat dit aspect een onderdeel vormt van een ingewikeld hedendaags beleidspro bleem, samen met vragen van verkeerstechnische en economische aard, van bewoonbaarheid en ste debouwkundig inzicht. Deze vragen komen in elke groeiende stad ter sprake, in Amsterdam zowel als in Den Briel, in Haarlem evengoed als in Rome of Parijs. Merkwaardigerwijs komen er de laatste jaren van Amerikaanse zijde doordachte, scherp geformu leerde opvattingen naar voren, waaruit blijkt dat Heemschut's strijd tegen verkeersdoorbraken, dem pingen en hoogbouw in een stadskern steun vindt in de situatie in de grootste steden ter wereld. Zo publiceerde Lewis Mumford in 1962 "Lament l:or London", een felle aanklacht tegen de specula tieve hoogbouw in het centrum, z.i. een herhaling van Amerikaanse fouten, eindigend met de zin "Zo als Londen de Duitse bommen heeft overleefd, zal het misschien ook de huidige bouwkoorts overleven, vooral als de huidige krapte op de geldmarkt lang genoeg aanhoudt om de destructieve antistedelijke krachten af te remmen die door moeten gaan voor moderne architectuur en moderne verkeersplan-i ning." Van een geheel andere kant kwam de aanval op ook hier gangbare stedebouwkundige denksche ma's, die Jane Jacobs lanceerde .in het boek "The' death and life of great American cities", waarvan vooral het pleidooi voor een heel andere aanpak van de krotopruiming voor ons van belang is. Wan neer dezerzijds bezwaar wordt gemaakt tegen het o.i. ouderwetse, rigoureuze systeem van sanering door onteigening, c.q. aankoop, en sloping van alle in het te saneren gebied gelegen percelen, gevolgd door een nieuwe verkaveling langs verbrede ver keerswegen, dan wordt dit protest gedragen door de overtuiging dat door dit systeem in onze Neder landse binnensteden onvervangbare stedebouwkun dige en architectonische waarden verloren gaan. Die waarden ontbreken in de Amerikaanse "slums". Mrs. Jacobs betoogt echter-dat ook daar de metho- 117 Midtown Manhattan SkylineNexu York City.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1965 | | pagina 9