Ontbeerde, zoals uit zijn voordracht bleek, zou dan dichter tot de werkelijkheid kunnen komen. Houdt u van draaiorgels In Tiel, Emmeloord, Enschede en Oosterhout hou den ze wèl van draaiorgels. Daar zijn akties onder de burgerij gevoerd ter verkrijging van orgels. In Tiel en Emmeloord met succes, daar zijn nu de gerestaureerde concert-orgels "De Leeuw" resp. "De Harp" ter beschikking. Nu is de Leon Warnies-Stich- ting onder voorzitterschap van mr. R. de Waard in het leven geroepen om de draaiorgelfolklore in Ne derland te behouden. Leden en vrienden van de Stichting zijn er al in Zaltbommel met een orgel van klasse op zaterdagen op uit gegaan. De netto-opbrengst komt de kas van de Stichting ten goede. Wie de orgelfolklore wil steunen, kan dat ook direkt doen door zijn bijdrage te storten op postrekening 46.34.59 van bovenver melde Stichting, de penningmeester is gevestigd te Rotterdam-Z., Nachtegaalplein 11a. Met voldoende fondsen kunnen plaatselijke akties gesteund worden, eventueel zelfs tot aankoop van draaiorgels worden overgegaan. Vrees voor verarming van Voorburgs dorpsschoon Indien bij een gemeentebestuur ten aanzien van een stads- of dorpskern het begrip aanwezig is voor de historisch gegroeide culturele betekenis en indien bij de stedebouwkundige de bekwaamheid aanwezig is om in een z.g. saneringsplan verleden en heden harmonieus aan te passen, kan men een karakteris tiek centrum verwachten, een gezicht, dat het verle den niet verloochent en het heden naar eigentijdse maatstaven presenteert. In Voorburg schijnt het niet te willen lukken. De aan de raad voorgelegde lijst van monumenten is voor ±2/3 geschrapt. Het gemeentebestuur geeft volle prioriteit aan zijn saneringsplan en dat ontziet de daarin gelegen monumenten niet. Zelfs het onlangs gerestaureerde pand in de Kerk straat wordt van de lijst geschrapt. Een redelijk voorstel uit de raad, van mr. Erdbrink, om het saneringsplan op korte termijn met een door de Rijksdienst voor de Monumentenzorg (die nu in Voorburg zetelt!) aan te wijzen deskundige op ste debouwkundig gebied onder de loupe te nemen en daarbij te bezien, welke mogelijkheden er bestaan om dit plan te realiseren op dusdanige wijze, dat de meest waardevolle monumenten gespaard blijven en in dit plan worden ingepast, zónder dat aan het doel en de opzet van het plan afbreuk wordt gedaan, vond geen genade bij B. en W. en kreeg maar 8 van de 24 stemmen van de raad. Het is betreurenswaardig dat in 1965 in een be schaafd land voor een dergelijk voorstel geen open oor wordt gevonden bij een gemeentebestuur, dat verantwoordelijk is voor een der oudste dorpskernen van het land. Restaureren zónder vrees Gelukkig wordt elders in ons land anders gedacht over restauratievrees. In Zwolle is door het gemeen telijk bureau voor monumentenzorg een plan ge maakt voor de restauratie van pand Diezerstraat 2. De eigenaar, de heer Wensink is de eerste winkelier in de binnenstad, die zijn pand laat restaureren. Op de vraag of hij het niet bezwaarlijk vindt, dat hij zijn pand niet naar eigen inzichten modern mag laten verbouwen, antwoordde de heer Wensink: Wat is modern? Als je daaraan vasthoudt, moet je elke vier of vijf jaar aan het breken. Als dit restauratie plan is uitgevoerd, heb ik iets exclusiefs, iets met een eigen karakter. Zo'n oude gevel is onkwetsbaar voor mode-invloeden! In Schoonhoven, waar het succes van de restauratie van het grote woonhuis De Vestaalse Maagd duide lijk is, en waar helaas nog vele verwaarloosde, maar mooie panden staan, zal een restauratieplan wor den gemaakt voor het door de Vereniging Hendrick de Keyser verworven huis Voorhaven 6. Aan de Rechter Rottekade te Rotterdam staan op de no's 91b en 93 twee panden, vrijwel de enige in hun soort, die nog resten van vóór de brand van 1940. De wethouder van openbare werken zegt in zijn beleidsnota, dat de woningen waardevolle inte rieurs hebben, die in goede staat behouden behoren te worden. De panden zijn meer dan drie eeuwen oud en zijn vermoedelijk gebouwd voor een koop man, die belangen had bij de V.O.C. Restauratie ligt nu in het voornemen. In Nijmegen zal een van de oudste huizen behouden blijven; het Brouwershuis aan de Steenstraat, date rend uit het begin van de 17de eeuw. Een siertegel vermeldt: 1621, de deurkalf draagt het opschrift: Wie in den Heer neemt sinen lust, Leeft in sinen staet gerust. De steigers zijn geplaatst, de restauratie neemt een aanvang. In Bronkhorst, leden van Heemschut welbekend vanwege de oorkonde welke daar is aangeboden, is het pand De Gouden Leeuw uit de steigers geko men. De oude kruidenierswinkel is café geworden, er zijn boven enkele slaapkamers aangebracht om bezoekers, die de rust van het oude Bronkhorst zoe ken, die ook te geven. De voormalige herberg "De Hertog van Portland" een der oudste behuizingen van Raalte, ondergaat een restauratie. Het pand zal wel niet meer als herberg worden gebruikt, maar als woonhuis. De historische plek zal haar oude karakter blijven be houden. In Amsterdam waar de reeks van restauraties gestaag doorloopt, is een opmerkelijke restauratie gaande van de panden Singel 140-142. Sinds 1630 woonde in dit rijke en boeiende complex, de door Rem- brandt's Nachtwacht beroemd geworden schutters- kapitein Frans Banning Cock. De gemeente gaf, vol gens Het Vrije Volk "een vorstelijke bijdrage in de herschepping van een stukje tastbaar verleden". 115

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1965 | | pagina 7