gebracht tot het leggen van contacten en bezichti gen van restauraties. Ondermeer werd een bezoek gebracht aan de feestelijke bruiloftsviering van de Zaanse schans, ter gelegenheid van het 40-jarig be staan van de Ver. De Zaanse Molen, werd de doku- mentatie bij de Rijksdienst voor de Monumenten zorg te Voorburg bekeken, besprekingen gevoerd met de Burgemeester van Culemborg, inzake het behoud van het Van Riebeeckhuis, met de adviseur van de Ver. De Hollandsche Molen inzake de res tauratie van een molen in Kaapland, werd de Gor- don-atlas doorgenomen in het Rijksprentenkabinet, enz. Intussen gaf de Stigting in oktober haar 11de Bulle tin uit, niet minder dan 113 bladzijden tellend, waarin ook haar jaarverslag is opgenomen, waaruit bleek, dat haar inkomsten- en uitgavenrekening ruim een ton bedroeg, een zeer goed bestede ton. Architect H.A. Wittocx Een andere strijder en medestander buiten onze grenzen, de Belgische architect H. A. Wittocx, die wij zo menigmaal op onze Heemschutbijeenkomsten in Nederland mochten begroeten, heeft zijn werk zame leven op 15 oktober jl. voor altijd beëindigd. Wij eren in hem een kundig bouwmeester, groot bewonderaar van de schoonheid in het algemeen en bouwkundige schoonheid in het bijzonder. Nog in dit voorjaar was hij onze enthousiaste en bekwame gids in Antwerpen en Mechelen. Tijdens het inter nationale Heemschut-congres in ons jubileerjaar 1961, was architect Wittocx een vertegenwoordiger van onze Belgische zustervereniging de Kon. Ver. voor Natuur- en Stedenschoon. Met vreugde zag hij uit naar de zomercursus voor Heemschut en Monu mentenzorg, die hij hielp voorbereiden en die in september 1966 in Amsterdam zal worden gehouden en waar hij aktief aan deelgenomen zou hebben. Wij condoleren onze vrienden van het bestuur van de Koninklijke Vereniging, waarvan hij één der trouwste bestuursleden was en wij herdenken met eerbied en smart deze bescheiden mens en grote vriend van Nederland. Voor mij zal Wittocx altijd de man blijven, die on bewust, mij pijnlijk deed beseffen, hoezeer vele Nederlanders, waaronder ikzelf, nog altijd te kort schieten in het leggen en verstevigen van vriend schappelijke contacten met geestverwanten in het Nederlandse taalgebied. Zomercursus Heemschut en Monumentenzorg De inschrijving op de zomercursus "Heemschut en Monumentenzorg" die in september 1966 in samen werking met de Belgische Kon. Ver. voor Natuur- en Stedenschoon en met de Zuidafrikaanse Stigting Simon van der Stel wordt georganiseerd, is open gesteld. De eerste inschrijvingen voor de gehele cursus van 5 t/mlÓ september en enige deelnemers aan de dag excursies van 19—29 september zijn reeds genoteerd, het zijn architecten, restauratiedeskundigen, hoofd ambtenaren en overheidsbestuurders. Het aantal deelnemers zal om redenen van praktische aard tot 50 beperkt blijven en de inschrijving sluit op 1 juni 1966, zodat wij gegadigden raden spoedig een be slissing te nemen en ons dit te laten weten, de tijc'l gaat snel en de cursus eist veel voorbereiding. In Heemschut 1965, nr. 4 blz. 67—68 vindt men uitvoe rige inlichtingen. Zij worden op verzoek ook toege zonden. De bedoeling van de cursus is een overzicht en verdieping te geven van de stand van zaken op het gebied van heemschut en monumentenzorg in het Nederlandse taal- en werkgebied. Dertig bij uitstek op dit gebied deskundigen, heb ben zich tot het houden van inleidingen bereid verklaard. Heemschutterij Wat het woord heemschutterij precies betekent, weten wij niet, wat er mee bedoeld wordt begrijpen wij wel, het zal een soort maniakale behoudzucht zijn, zo van: alles bewaren omdat het oud is. Helaas wordt blijkbaar door het gebruik van dit woord het misverstand levend gehouden, dat dit het doel van de Bond Heemschut is. Niet genoeg kan herhaald worden, dat Heemschut tot taak heeft: het waken voor de schoonheid van Nederland. Dit betekent bepaald niet, dat Heem schut op de ketting springt, overal waar "oud" wordt opgeruimd. Allerminst, er zijn zeker oude zaken, die wij willen helpen opruimen, óók dit mis verstand over Heemschut. Ir. N. A. de Boer behoort tot hen, die het woord heemschutterij hanteert. Hij kiest tussen sloperij en heemschutterij, zei hij op de studiedagen voor oud-HTS'ers in 's-Hertogenbosch. Wij zijn het met hem eens in deze, als hij met heem schutterij bedoelt wat wij menen. Maar is dat zo? Als hij zegt, dat hij voorzichtig wil manoeuvreren, tussen de opvattingen van heemschutters en ver- keersmaniakken, vrezen wij van niet. Dat zóu jammer zijn, want dan heeft ir. De Boer een verkeerde opvatting van Heemschut. Wij staan geheel naast hem, waar hij opmerkt: „Zolang ver- keersmaniakken hun rol blijven spelen in de Neder landse stedebouw, zolang bestaat er een verhoogde sterfkans voor onze binnensteden". Wij hebben ook begrip voor zijn hartekreet: "Onze cities moeten met hand en tand worden verdedigd", evenals voor zijn raad: "In het eigenlijke stadscentrum moet een be vrijd voetgangersverkeer mogelijk zijn, in en om een zeer intensieve bebouwing". Het komt ons voor, dat het vruchtdragend zou kun nen zijn als ir. De Boer zich van het werkelijke doel en de werkwijze van de Bond Heemschut op de hoogte zou willen stellen. De "bereidheid tot een gezamenlijke aktie" die hij 114

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1965 | | pagina 6