Op Heemwacht TON KOOT Buiten en binnen de grenzen De Stigting Sirnon van der Stel In cle nazomer hadden wij het genoegen in Amster dam te mogen begroeten de directeur van de Zuid- afrikaanse Stigting Simon van der Stel, dr. W. Punt uit Pretoria. Deze onverbiddelijke doorzetter en onvermoeibare strijder voor het behoud en de erkenning van na tuur- en stedeschoon heeft in de zes jaren van het bestaan van de Stigting prachtige resultaten weten te bereiken door zijn landgenoten wakker te schud den voor hun eigen monumenten en natuurschoon. Niet alleen heeft dat de stoot gegeven tot beter georganiseerde belangstelling van particulieren, maar ook die van gemeenten, de provinciën en de Staatsoverheid. In het afgelopen jaar kwam de restauratie tot stand van Koornhoop, een graanschuur uit de eerste tijd van de vestiging van de V.O.C. in Kaapland, opval lend door haar monumentale duivenhokken. Dit pand is één der bezittingen van de Stigting Simon van der Stel en is thans de oudste boerderij aan de Kaap (Zie Pleemschut 1965, nr. 2 blz. SI). In het afgelopen jaar rouleerde de film van een andere gerestaureerde bezitting van de Stigting nl. het 9de-eeuwse Fort Merensky in de vallei van de Olifantsrivier nabij Middelburg in Transvaal. Dit klipfort, als bescherming van een zendingspost in 1860 gebouwd, speelt een hoofdrol in de film "Fort Merensky Herleef", die tegelijk een visuele propaganda is voor de Stigting Simon van der Stel. Ongeveer een half miljoen personen zag deze film. Een andere daad, die de aandacht vestigde op de schoonheid van de Kaapse monumenten, was een foto-tentoonstelling van Kaaps-Hollandse huizen, die leidde tot een prachtig fotoboek "The White-Walled Beauty of the Cape", uitgegeven door Howard B. Timmins en beschreven door dr. W. Punt. De winst op deze uitgave is door de uitgever in de kas van de Stigting gestort. De Stigting neemt, tezamen met onze Belgische vrienden, een aktief aandeel in de zomercursus "Heemschut en Monumentenzorg" die in september 1966 in Amsterdam zal worden gehouden. Met dr. Punt werden problemen van heemschut- aard besproken, de mogelijkheid van gezamenlijke akties in het Nederlandse eri verwante taalgebied in ogenschouw genomen en verschillende bezoeken 113 Fort. Merensky in de vallei van de Olifantsrivier nabij Middelburg, Transvaal. (foto: Ton Koot)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1965 | | pagina 5