Bestemming gezocht! De Brouwerij in Barneveld Het 7.0 sfeervol gelegen 17cle eeuwse pand "De Brouwerij" te Barneveld, aan het pleintje van de pas gerestaureerde toren van de Ned. Hervormde kerk, heeft lange tijd van onzekerheid gekend om trent zijn voortbestaan. Wegverbreding dreigde aldaar het enige oude mo nument van burgerbouwkunst te doen amoveren. Daarom stemt het tot grote voldoening, dat wel na langdurige discussie de raad van Barneveld maar dan ook unaniem heeft besloten tot aankoop van dat huis door de gemeente en voorts in principe tot restauratie, tot huisvesting in het eigenlijke huis van Museum "Nairac" en tot bestemming van de achter het huis gelegen grote schuur tot tentoon stellingsruimte. Alle waardering voor het rapport, dat door bemid deling van dr. J. D. van der Waals tot stand kwam en waarin de suggestie tot vestiging van het museum in de Brouwerij werd gedaan en alle waardering voor Barneveld's gemeentebestuur, dat de zin en betekenis daarvan erkende en het loffelijke besluit nam tot aankooprestauratie en gelukkige bestem ming, het algemene belang ten nutte. Dr. C. A. van Swigchem Ons lid van het dagelijks bestuur mr. C. A. van Swigchem (en niet Zwigchem, zoals tot onze spijt in het vorige nummer stond) promoveerde op 12 november jl. aan de Rijksuniversiteit te Utrecht op een proefschrift "Abraham van der Hart, 1747—1820 architect, stadsbouwmeester van Amsterdam" tot doctor in de letteren. Promotor was prof. dr. M. D. Ozinga. Het bestuur van onze Bond stelt er prijs op, zijn zeer gewaardeerde medelid dr. Van Swigchem met deze eervolle promotie, die cum laude geschiedde, ook van deze plaats hartelijk geluk te wensen. De dissertatie waar wij nog op terug zullen komen, is intussen als geïllustreerd boek verschenen, uitge geven door Scheltema en Holkema N.V. te Amster dam met steun van Z.W.O. Te Zutphen wordt een bestemming gezocht voor het afgebeelde fraaie gebouw aan de Rode Toren straat 10—14, een wat nauwe straat in de oude bin nenstad. Het staat bekend als "de Munt," omdat van 1478—1480 en ook einde 16de en begin 17de eeuw in dit gebouw de stedelijke muntslag plaats vond, terwijl het tevens diende tot woning van de muntmeester. Tot het einde van de 18de eeuw dien de het tot behuizing van tal van aanzienlijke fa milies. Het gebouw onderscheidt zich door zijn zeldzame eiken kap van omstreeks 1300. De moerbalken wor den ondersteund door Korbeels met sleutelstukken en muurstijlen tot op de verdiepingvloer. De gor dingen van de kap en de ondersteuning daarvan zijn van zeer vroege vorm en gaaf. Men leze hierover in Heemschut 5/6 van October/December 1962 p. 112 e.v. het artikel van de heer H. Janse: "Documen tatie en bouwkundig historisch onderzoek bij Monu mentenzorg". Het gebouw bezit op de begane grond een zaal van 6,5 x 8 en een vertrek van 6 x 4.5 m, op de ver dieping een zaal van 13 x 8 m en een zolder van gelijke maat, aangebouwd een koetshuis van 7 x 4,25 m, waarboven een vertrek van dezelfde afmeting. Opzij is een gang naar een ruim achtererf. Het is geheel onderkelderd. De kap is gerestaureerd, het dak van beschot voor zien. Restauratie van gevels en inwendige volgt. Wie helpt de Stichting Wijnhuisfonds, IJselkade 21 te Zutphen, aan een passende bestemming, waarbij verhuring in de eerste plaats in aanmerking komt. 127 (foto: W. Zeylemaker)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1965 | | pagina 19