de vervuiling van lucht en water, de alles omwoe lende afbraak en de bezeten herbouw, dit alles heft zijn tol." "New York is een economische eenheid; het bestaat primair om arbeid te verrichten; om de menselijke contacten te bevorderen die de uitwisseling van goe deren en diensten vergemakkelijken. Maar de stad functioneert slechts met groeiende moeizaamheid en ondoelmatigheid. De economische kosten van dit slecht functioneren zijn verbijsterend geworden. Op het punt van het scheppen van arbeidsplaatsen staat de economie van New York stil. Buiten de bouw nijverheid en de ambtelijke diensten heeft de city van 1958 tot 1963 geen enkele nieuwe arbeidsplaats opgeleverd, en zelfs het bouwbedrijf is de laatste tijd achteruitgegaan. In plaats daarvan heeft New York 76.000 industriële arbeidsplaatsen verloren. Desondanks is het niet de economische wanorde van New York die een schaduw werpt op een stede lijke beschaving. De werkelijk verschrikkelijke ver liezen van New York zijn van sociale en geestelijke aard New York toont verontrustende symptomen van geestelijke ondervoeding en langzaam afsterven. Het kijkt nijdig, is kortaf, slecht gehumeurd, de meest nerveuze stad van Amerika. Het is een stad zonder vriendelijkheid. Het heeft geen humor, is wel klaar om te spotten en te schimpen, maar te gespannen om de bevrijdende lach deelachtig te worden." Uitvoerig gaat de schrijver vervolgens in op de uit barsting van haat bij de opstanden in de negerwij- ken in 1964 en hij stelt vast dat deze straatgevech ten niet waren veroorzaakt door strijdbaarheid van de negers, maar door vervreemding en wanhoop in de ghetto's en onverschilligheid in de gehele stad. De met veel ophef aangekondigde maatrege len tot verbetering hebben niets uitgehaald: veel gepraat, hoge uitgaven, maar geen verbetering in de armoedewijken. In dit verband trekt een onheil spellend feit de aandacht: de stad is onveilig. Het aantal geweldmisdrijven stijgt snel. Enkele jaren ge leden was het 's nachts zo gevaarlijk geworden in de ondergrondse dat er politiebewaking op iedere trein en op elk station werd ingesteld. Is, zo vraagt de auteur zich af, de grootste stad ter wereld niet vei liger dan de jungle? Een kardinale vraag is in hoeverre eisen van alge meen belang tot gelding komen tegenover de zo sterke eigen- en groepsbelangen. De schrijver neemt als voorbeeld de luchtverontreiniging. "De bedorven lucht van New York, vuiler dan in enige andere grote stad, bedreigt de volksgezondheid en kost de inwoners naar schatting 520 miljoen jaarlijks. Onze vuile atmosfeer is onverdragelijk en zou gereinigd kunnen worden door het opleggen van strenge wets bepalingen. Toch gaan wij door met het te verdra gen Gealarmeerd door de officiële onverschillig heid jegens een wezenlijk openbaar belang, hebben particulieren het noodzakelijk geacht een "pressure group" te organiseren: Burgers voor schone lucht, N.V. Kort daarop nam een speciale raadscommissie de luchtverontreiniging in studie. Het eerste interim rapport, deze zomer gepubliceerd, maakt duidelijk dat wij onszelf met iedere ademhaling vergiftigen." Dan volgt een opsomming van de verschillende schadelijke stoffen in de New Yorker lucht. Dit hangt samen met de zwevende stofdeeltjes. Op elke vierkante mijl van New York valt maandelijks een gemiddelde van 60 ton zwaar stof neer, in Man hattan 80 ton. Alles wordt erdoor met een zwarte laag bedekt. Er wordt nauwelijks iets aan gedaan. Het gemeentelijke controlebureau voor luchtveront reiniging heeft een jaarbudget van iets meer dan 1 miljoen dollar, en een staf van 45 inspecteurs voor een gebied van 320 vierkante mijl. Maar de gemeen te draagt zelf in hoge mate tot de vervuiling bij door de 4200 slecht onderhouden bussen, en door het voorschrift om ten einde de hoeveelheid huis vuil met 25% te verminderen in flatgebouwen van meer dan 4 etages vuilverbrandingsovens te in stalleren. Het uitzonderlijk hoge gehalte zwavel- 119 New York. Wallstreet met Trinity Church op zondagmorgen |j 'i '(foto Ton Kool.)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1965 | | pagina 11