Op Heemwacht TON KOOT Goed bericht uit Zierikzee Er hingen donkere wolken boven Zierikzee, die van beperking der monumentensubsidie uit Den Haag. In de raadsvergadering van 6 april kon de burge meester meedelen, dat de zon weer doorbrak. Ten Departemente was men blijkbaar van de, door ons al eerder gesignaleerde, onjuiste veronderstelling uitgegaan, dat de zgn. verfijningsregeling voor mo numentenrestauraties voor Zierikzee uitkomst zou brengen. In de praktijk bleek dit voor Zierikzee niet het geval te zijn. Dit had nu gunstige toezeg ging ten gevolge, hetgeen uiteraard in de gemeente raad tot grote voldoening stemde. Die voldoening beperkt zich niet tot de gemeenteraad, maar strekt zich zo kunnen wij verzekeren over het gehele lancl uit. De rijkdom aan monumenten in Zierikzee, waar door deze stad een pronk is onder de Zeeuwse en onder de Nederlandse steden, maar vooral de zorg en belangstelling van het college van B 8c W en van de Raad der gemeente zijn stimulerend. Het is dan ook verheugend, dat dit door de regering beseft wordt en dan ook gewaardeerd wordt in de vorm van subsidie. Minder was de Raad te spreken over de adviezen van de Provinciale Schoonheidscommissie, die ten aanzien van reclames, naar de mening van de Raad, te weinig rekening hield met het specifieke stadsbeeld. Zierikzee wil daarom een „Verordening Stedeschoon Zierikzee' en een eigen welstandstoe zicht. Begonnen zou dan kunnen worden met een stevige aanpak van de ontsierende lichtreclames. Duidelijk kwam in de raadsvergadering nog tot uiting, dat men terecht niet tegen reclame is, maar tegen ontsierende reclame. Dat er in dit op zicht, ook in overig Nederland, te weinig esthetisch verantwoorde voorlichting is, staat als een paal bo ven water. Het is als met de souvenirs, een terrein v/aar nog veel geploegd en opnieuw gezaaid zal moeten worden. Weg werken In een andere gemeenteraad, in het Oosten des lands, legden B W de ontwerplijst monumenten voor, nog belangrijk uitgebreid met panden, die B W meenden aan de lijst te moeten toevoegen. Dat zinde de Raad allerminst. „Bedrijven worden in hun bestaan aangetast of belemmerd", zei het ene raadslid. „Eigenaren of bewoners worden ge dupeerd", zei de ander. „Ingrijpen in het eigen domsrecht", vond de derde. „Schadepost bij even tuele verkoop", riep de vierde. „Het mes er in", vonden 5 anderen. Aldus geschiedde. Daarna ging de Raad in geheime zitting inzake de benoeming van een wegwerker. De Hein Buisman-stichting in Harlingen „Wij weten best, dat Oud-Harlingen, Heemschut, verscheidene particulieren en de pers in het verle den moeite hebben gedaan Harlingen rijp te ma ken voor een actief monumentenbeleid en als het er nu zoveel beter voor staat, dan is dat mede aan hen te danken", aldus de Leeuwarder Courant. Dit ter inleiding van de jarenlange belangeloze activi teit, die door wijlen ons lid de heer H. Buisman is tentoongespreid. Zonder steun van de overheid, heeft de heer Buisman een aantal panden in Har lingen gerestaureerd en weer bewoonbaar gemaakt. Na zijn overlijden liet hij negen panden over de stad verspreid achter. In de geest yan „Hein" heeft de familie die geschonken aan een daarvoor in het leven geroepen stichting, de Hein Buisman stichting. Van deze stichting maken, naast de familie Buis man en Oud-Harlingen, ook de Vereniging Hen- drick de Keyser en de Bond Heemschut deel uit. Het werk van wijlen de heer H. Buisman zal wor den voortgezet en ongetwijfeld een stimulerende werking kunnen hebben voor de schoonheid van Harlingen, die zich toch al in toenemende be langstelling mag verheugen. Wie oude jaargangen van „Heemschut" raad pleegt, bijv. 1954—'55 zal lezen over „openlegging" van de binnenstad en demping van de Zoutsloot, enz. Nü spreekt men over opknappen en restau reren van de Zoutsloot, om er weer een aantrekke lijke woonbuurt van te maken, die de eenvormig heid van de moderne flatwijken zal missen. Een ander bewijs voor het veranderde inzicht is de bereidwilligheid van de gemeenteraad om zich achter de nieuwe ontwerp-monumentenlijst te plaat sen, die een paar honderd Harlinger percelen be vat. In dit kader zal men begrijpen, welk een psycholo gisch gunstige reactie de werking van de nieuwe Hein Buisman-stichting zal kunnen hebben. Res taureren, niet om museumstukken aan Harlingen toe te voegen, maar om levende elementen in een schoon stadsbeeld op te nemen. Deze Raad ging niet in besloten zitting om een wegwerker te benoemen, hij mag open bijeenko men om een woord van hulde van Heemschut aan te horen voor zijn, van gezond verstand en cultu reel inzicht getuigend, beleid. 41

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1965 | | pagina 7