dat deze taal in de naaste toekomst niet zal worden gesproken door een nieuwe Bewindsman? L.eden Het waken voor de schoonheid van ons land vereist in deze wereld met haar gecompliceerde problemen een krachtig apparaat, dat efficiënt en vakkundig kan werken. Een dergelijk apparaat moet mogelijk gemaakt en gedragen worden door een krachtige vereniging, niet alleen krachtig door aantal, maar ook door overtuiging. Aan dit laatste heeft het in onze Bond gelukkig nooit ontbroken. Wij zijn ons bewust, dat wij met onze ideëele in stelling nooit een massa-beweging zullen worden, daarvoor bieden wij onze leden te weinig mate riële voordelen. Maar het wil er bij ons niet in, dat er in ons land niet tienduizend mensen te vinden zouden zijn, met voldoende cultureel besef, om aan het werk van de Bond Heemschut naar de geest, en met minimaal tien gulden per jaar, bij te dragen. In het afgelopen jaar is duidelijk gaan worden, dat dit mikpunt niet te hoog gekozen is. Een paar grote acties zijn ingeluid. In samenwerking met Studio Certo en met mede werking van de Shell Nederland Verkoopmaat schappij N.V. verscheen een Boerderijengids ge schreven door Evert Zandstra. Met deze gids ging gepaard de uitgave van een bouwplaat van de his torische boerderij „De Eenhoorn" in de Beemster, uit 1682. Gids en bouwplaat vestigen de aandacht op de betekenis en waarde van historisch en archi tectonisch belangrijke boerderijen in ons landschap. Tevens wekte een inlegkaart op, lid van Heemschut te worden. In samenwerking met Studio Certo en Amstleven, de Amsterdamse Maatschappij van Levensverzekering N.V., verscheen een Heemschut kalender 1965 eveneens met een inlegkaart tot aan melding voor het lidmaatschap. Tenslotte is in de afgelopen maanden bij enige duizenden Nederlanders, bij wie cultureel bewust zijn verondersteld werd, een brief van ons bestuur in de bus gegleden, in welke brief op de werkzaam heid van de Bond Heemschut werd gewezen met een opwekking zich als lid aan te sluiten. Deze akties hebben ons dichterbij ons doel gebracht. Het aantal gewone leden (rechtspersoonlijkheid be zittende verenigingen en lichamen) groeide van 267 tot 272. Dat der donateurs nam toe van 100 naar 119 en dat der buitengewone individuele leden ver meerderde van 2801 tot 3730. In het licht van ons aantal is dit ongetwijfeld een bevredigende groei, maar toch geen aanleiding om tevreden te zijn. Het streven naar 10.000 leden is niet alleen een wens, maar een economische nood zaak, die vervuld moet worden, om een stevige basis te hebben voor onze waakzame werkzaamheid. Bestuur De algemene ledenvergadering, gehouden op 6 juni 1964, herkoos voor een zittingstermijn van 'vijf jaren de heren: Mr. S. P. Baron Bentinck, Mr. H. F. Blaisse, Ir. H. Otto, Prof. dr. M. D. Ozinga, C. W. Schaling, Arch. B.N.A., Mr. P. A. H. M. van Vlijmen en Prof. Dr. T. H. van Wisselingh. Op voorstel van het dagelijks bestuur werden in diezelfde ledenvergadering als nieuwe leden ge kozen: Prof. Mr. H. de la Fontaine Verwey en Mr. C. A. van Swigchem. Thans zijn 32 van de 35 statutair toegestane plaat sen in het algemeen bestuur bezet. Het algemeen bestuur kwam bijeen op 18 december 1964 en op de ochtend van 5 juni 1965 te Amster dam. Commissies Leden van het dagelijks bestuur bezochten vergade ringen van de provinciale commissies Stad en Dorp van de Bond Heemschut in Noord-Holland, Zee land en Groningen. Namens Heemschut werd zitting genomen in de volgende besturen: ICOMOS: Mr. Arn. J. d'Ailly. Monumentencommissie Den Haag: Ir. Ch. C. van der Vlis. Hein Buisman Stichting: J. Eppinga. Stichting Zijper Molens, Stichting Schermer Molens, Europa Nostra: C. W. Schaling. Monumentencommissie Ouder-Amstel: J. A. de Zwaan. De Centrale Commissie Stad en Dorp, de Commissie De Weg In 't Landschap en de Commissie Bevorde ring Heemschutgedachte brengen in het volgende nummer afzonderlijk verslag uit. Orgaan In het orgaan Heemschut, dat in het verslagjaar met 116 bladzijden uitkwam, is dit jaar ook buiten de grenzen getreden door artikelen over vergelij kend werk in Rome, Brussel, Warschau en Zuid- Afrika. Er is in de wereld van de monumentenbescherming een streven naar internationale samenwerking, wel ke vooral uit Latijns Europa gestuwd wordt. Bij de werkzaamheid van Europa Nostra en die van ICOMOS werd ook onze Bond betrokken. De jaarlijkse bijdrage van onze individuele leden, de z.g. buitengewone leden, is nog steeds 10,— minimaal. Uiteraard dekt dit bedrag maar nauwe lijks de kosten van het orgaan. Gelukkig beschouwen vele nieuwe leden dit inder daad als minimum en dragen velen reeds uit zich zelf meer bij. Alleen krachtige groei van ons leden tal kan ons de minimum-contributie doen hand haven. Redactionele medewerking en aanwijzigingen wer den ook dit jaar van vele leden ontvangen, niet het minst betroffen dit waardevolle gegevens voor onze dokumentatie. Wij blijven terzake op onze leden een beroep doen, zodat ons tijdschrift bij voortduring een weerspiegeling geeft van de situatie op heemschutgebied in ons land. 59

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1965 | | pagina 25