Remonstrantse kerken Het kerkenbezit van de Remonstrantse Broeder schap kan in vier chronologisch op elkaar volgende groepen verdeeld worden. Daar is eerst de Utrechtse Geertekerk, die weliswaar verreweg het oudste van de huidige remonstrantse kerkgebouwen is, doch in dit kader eigenlijk niet past. De geschiedenis is in Heemschutkring bekend: de nog slechts op de slopers wachtende ruïne van de middeleeuwse parochiekerk van St Gertrudis werd na veel moeilijkheden in 1954 door de remon strantse gemeente van de Nederlands Hervormden overgenomen en is daarna met medewerking van velen in de oude luister hersteld. De kerk met zijn spitse toren vormt weer een sieraad voor het stads deel waarvan de bij het begin van de restauratie reeds in het vooruitzicht gestelde sanering nog op zich laat wachten. Door aantasting van de Catha- rijnesingel zou een groot deel van de door het her stel van de kerk behaalde winst weer verloren gaan. Deze kerk met zijn lange geschiedenis, die tot in deze eeuw de traditionele doopkerk van hervormd Utrecht was, is als remonstrantse kerk echter een van de jongsten. Hij wordt gevolgd door de wel echt-remonstrantse schuilkerken, waarvan alleen de Alkmaarse nog over is. Voor deze Alkmaarse kerk wordt in het volgende nog de speciale aandacht ge vraagd. Toen de remonstrants gezinden in 1619 uit de toen heersende gereformeerde kerk waren' gezet en de Remonstrantse Broederschap zich vormde, moesten de gemeenten voor hun samenkomstèn ge bruik maken van huizen en schuren als schuilplaat sen, die langzamerhand tot schuilkerken werden. Van deze schuilkerken hebben er vele bestaan op het Zuidhollandse platteland en in de steden, waar de remonstranten hun grootste aanhang vonden. Behalve te Alkmaar zijn deze kerkjes verdwenen, hoewel verschillende huidige kerken, daterend uit de 2e helft van de 19e eeuw, nog staan op dezelfde terreinen (b.v. Den Haag, Leiden, Gouda)Deze kerken zijn dan nog van de straat af niet onmid dellijk als kerk herkenbaar en herinneren daardoor aan de vroegere toestand. Amsterdam had tot voor kort nog zijn oude schuilkerk aan de Keizersgracht niet ver van de Westerkerk, doch deze is enige jaren geleden verlaten, omdat hij niet meer verantwoord te exploiteren was. Deze zgn. oude remonstrantse kerk, in tegenstelling tot de nieuwe aan de Herman Gorterstraat in Zuid, was in 1630 ingericht naar het voorbeeld vaen de protestantse kerk van Charen- ton in Frankrijk, waar de remonstrantse voorman nen Episcopius en Wtenbogaerd in ballingschap vertoefden. De inwijding is door Vondel bezongen. In Utrecht is de schuilkerk aan de Lange Rietsteeg in 1808 verkocht aan koning Lodewijk Napoleon, die het als kapel aan zijn paleis wilde trekken. Deze oude kerkruimte maakt thans deel uit van het com plex van de universiteitsbibliotheek. Ook in de Rietsteeg kan men nog wel zien dat het eens een kerk geweest is. Na de verkoop kregen de Utrechtse remonstranten van de koning de zgn. loterijzaal aan de Kromme Nieuwe Gracht, de vroegere kapel van het Hieronymusklooster. De Geertekerk is dus reeds het tweede voorreformatorische kerkgebouw van de remonstranten in Utrecht. Later in de eeuw is de kloosterkapel geheel verbouwd tot de kerk met zijn typische toren die hoog boven de gracht uit steekt. (Tegenwoordig kerk van de Apostolische ge meente.) De 17e eeuw was de tijd dat de Broederschap zich vormde en zich als geloofsgemeenschap stabiliseerde en waarin dus de kerkgebouwen ontstonden, zij het als schuilkerken. Met het afnemen van de open lijke tegenstellingen in het kerkelijke leven werden de remonstrantse kerkgebouwen langzamerhand normale kerken. Regelmatig is sprake van vergro ting en uitbreiding ervan, doch nieuwbouw op een geheel andere plaats vinden we niet. De 18e en het begin van de 19e eeuw vormen geen bloeiperiode in de geschiedenis van de Remonstrantse Broeder schap en er is dan ook geen kerkbouwactiviteit te vermelden. Het enige 18e eeuwse kerkgebouw dat de remonstranten thans bezitten is een oorspronke lijk patriciërshuis, het zgn. Foreestenhuis op het Grote Oost te Hoorn. Dit fraaie pand, dat tevoren reeds als Lutherse kerk in gebruik was, is in 1815 door de remonstrantse gemeente gekocht nadat de vervallen schuilkerk aan de Ramen (waar nu de Arminiaanse slop is; ook het behoud van karakte ristieke straatnamen is heemschutwerk) was ver kocht. In de tweede helft van de vorige eeuw komt er een kentering ten goede door de beweging binnen de Nederlands Hervormde kerk. Voor de remonstran ten betekent dit een grote groei van bestaande ge meenten en vestiging van nieuwe gemeenten, ook 47 Interieur Remonstrantse Kerk aan het Fnidsen, Alkmaar, (foto Mevr. Monod de Froidevillej

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1965 | | pagina 13