54 laatste jaren door het oplopen van de prijzen dusdanig geworden, dat het verschillende particulieren af schrikt. In het algemeen belang is hiervoor aandacht geboden. Wij zijn ons hierbij volkomen bewust, wat in het kamp van de tegenstanders wel eens te zeer veronachtzaamd wordt nl., dat restauratie confor- tabele bewoning van een oud pand mogelijk maakt, dat het karakter van stads- of dorpsstraat behouden blijft en een waardevermeerdering voor de eigenaren optreedt. Hoe belangrijk het huidige monumentenbeleid voor ons land ook moge zijn en hoezeer wij een bevordering daarvan voorstaan, met onze doelstelling voor ogen te waken voor de schoonheid van ons land, toch moeten wij met klimmende verontrusting vaststellen, dat enkele van jaar tot jaar toenemende problemen, opnieuw toegespitst zijn. Dat zijn de monsterachtige groeiende parkeerverstoppingen onzer binnensteden en van geheel andere en giftiger aard, de waterver vuiling en de luchtverontreiniging. Hoe verschillend ook, alle drie zijn het toestanden, die een beschaafd land onwaardig zijn. Het is ontstellend te moeten constateren, dat het lijkt, alsof men immuun aan het worden is onder invloed van een passief gevoel van onmacht om deze zelf in het leven geroepen wan toestanden te bestrijden. Een „eigentijdse" en „pro gressieve" aanpak, die hier zozeer op zijn plaats zou zijn blijft achterwege. Men zou de koelberekende technische nuchterheid waarmee meer dan eens waardevolle monumentale binnensteden of vreugde- brengende landschappen worden bedreigd, omgezet willen zien in energie om de verkeersmoloch, de watervervuiling en de luchtverontreiniging aan te vatten. Dan zou de schoonheid van het land een dubbele dienst worden bewezen. Leden. Om onze doelstelling waar te maken is veel support nodig, meer leden, meer invloed, meer mogelijkheden. Het verslagjaar was in dit opzicht niet ongunstig, al menen wij, dat een snellere ontwikkeling van onze organisatie nodig is. Het aantal der leden, dat zijn verenigingen, instellingen en gemeenten, bleef on veranderd 267, dat der donateurs nam toe van 96 tot 100 en dat der buitengewone leden, dat zijn indivi duele leden, vermeerderde van 2710 tot 2801. Een bevredigende gang van zaken, die zich al jarenlang voltrekt, maar naar ons gevoelen te langzaam gaat. Wij moeten snel en doelbewust aansturen op 10.000 leden. Bestuur. De post van penningmeester, die 17 jaar lang op zo uitnemende wijze door mr. H. ter Meulen is vervuld, wordt sedert de algemene ledenvergadering in sep tember van het vorige jaar, vervuld door de heer J. A. de Zwaan. De heer G. Brinkgreve legde zijn functie als lid van het Algemeen Bestuur neer, wegens zijn nieuwe ver houding tot Heemschut. De ledenvergadering ge houden op 18 nf termijn van vijf mr. B. P. Baron i W. Royaards en i: dering gehouden 15 september we stuurslid gekozen burg en J. Wi gevorderde leefti bestuur beschikb die respectievelijl van dit college, beweegredenen, aandeel, dat zij willen nemen en daarbij voor de Si getoond hebben. Prof. dr. M. D. van het dagelijks: gesteld om door i Wij verheugden heeft verklaard, te blijven innen thans 30 plaatse 15 en 35 beschik! vergadering bij ei ochtend van 6 ju...— Commissies. Leden van het dagelijks bestuur bezochten vergader ingen van de provinciale commissies van Stad en Dorp te Noord-Brabant, Limburg, Overijssel, Zuid-Holland en Noord-Holland. Het ligt in de bedoeling deze contacten voort te zetten. De centrale commissie Stad en Dorp, de commissie Weg In het Landschap en de commissie Bevordering Heemschutgedachte brengen in deze vergadering afzonderlijk ver.slag uit. Heemschutdag. De Heemschutdag 1963 bracht op 15 september 400 leden naar Assen, waar in 8 bussen excursies werden gemaakt naar Rolde, Gieten, Zuid-Laren, Vries, Norg, Roden en Leek. De dag werd begunstigd door goed weer en door hartelijke ontvangst en medewerking van de Drentse autoriteiten, waarbij in het bijzonder genoemd mogen worden de burgemeester van Zuid- Laren, J. H. Roukema, die zijn stadhuis, de geres taureerde havezathe Laarwoud, met breed gebaar geheel voor ons openstelde; de heer G. K. Helbers, wiens Provinciaal Museum en Ontvangershuis werden bewonderd; het kerkbestuur van Rolde, dat zijn in restauratie verkerende kerk voor ons openstelde en de burgemeester van Leek en de directeur van het natio naal Rijtuigmuseum, die de Heemschutleden een bijzonder plezierig verblijf en vermaak op de ter reinen van de Stichting „Paard en Karos" bezorgde. De landelijke Heemschutdag werd door deze accenten een zeer geslaagde.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1964 | | pagina 8