Restauratiestichting, die ten doel heeft de helpende hand te bieden aan eigenaren, die gaarne aan de res tauratie van hun huis medewerken, doch van wie de vooraf vaststaande kosten een bezwaar mochten zijn. Het fonds, dat in deze stichting wordt beheerd, dient om op langere termijn en tegen een lage rente de eigenaren behulpzaam te zijn ter overbrugging dezer kosten, die uiteindelijk de waarde van hun eigendom ten goede komen. Het fonds is nog uiterst klein en wij doen een beroep bij ieder, dit fonds met een schenking te verstevigen. Elke bijdrage is welkom. De vorm van verstrekking dezer lening, dient om de bedragen later wederom voor eenzelfde doel voor anderen te kunnen gebruiken. Dat hier uiteindelijk grote bedragen mee kunnen zijn gemoeid, zal ieder duidelijk zijn. Een op wekking om dit fonds te bedenken, zal ook ter kennis van notarissen en andere instellingen worden gebracht. Het doel der stichting luidt in art. 2,,De Stichting heeft ten doel, de restauratie van daarvoor in aanmer king komende gebouwen te bevorderen. Zij tracht dit doel te bereiken a. door het verstrekken van leningen aan eigenaren van gebouwen die voor restauratie in aanmerking komen, ten einde die eigenaren te helpen in de fi nanciering van hun aandeel in de kosten van res tauratie waartoe in samenwerking met Monumen tenzorg wordt besloten. b. door behulpzaam te zijn bij de financiering van goedgekeurde restauraties, waarvan de uitvoering dreigt te worden vertraagd, omdat door de over heid, andere instellingen of personen te verstrek ken gelden niet tijdig beschikbaar zijn; c. door ten aanzien van restauratie of bewaring en behoud van daarvoor in aanmerking komende gebouwen al datgene meer te doen wat het be stuur van de stichting nuttig of wenselijk zal oor delen. Het bestuur bestaat uit de navolgende leden: Mr. J.K. van der Haagen, Mr. H. G. van Everdingen, J.A. de Zwaan, Ton Koot, C. W. Schaling, Mr. Arn. J. d'Ailly. De volledige inhoud van de stichtingsacte is te vinden in het Openbaar Centraal Stichtings Register. Tenslotte moge ik melding maken van het interna tionaal contact tussen instellingen als de onze, dat bij de viering van het 50-jarig bestaan onzer vereniging reeds tot uiting kwam doch dat thans in een interna tionale organisatie is belichaamd, die te Parijs is ge vestigd en waarbij onze zusterorganisaties in België, Duitsland, Engeland, Frankrijk en Italië zijn aange sloten. Uitwisseling van tijdschriften en ervaring kan tot verdieping van het inzicht strekken en ons bewust doen zijn, dat de architectonische waarden van een stad als Venetië en van een stad als Amsterdam, om deze slechts als voorbeeld te noemen, een bezit van onze westerse beschaving vertegenwoordigen en aldus een gemeenschappelijk bezit betekenen. Het jaarverslag van de secretaris bevat altijd belang rijke mededelingen omtrent de door ons in het afge lopen jaar verrichtte werkzaamheden. In het voor gaande heb ik enkele algemene aspecten aangegeven, welke de betekenis van ons bestaan bevestigen. Het motto boven mijn woorden luidt „meer dan ooit!". Inderdaad, onze tijd in zijn ontwikkeling op alle ge bied, betekent een uitdaging voor ons en wij aanvaar den die. Mogen de leden in steeds groeiend aantal met ons de handschoen opnemen, die deze tijd ons toewerpt. De ontmoeting van de uitdaging en het antwoord, dat wij daarop geven, moge tot een toenemend besef van de diepe betekenis van ons werk en tot steeds meer behoud van waardevolle monumenten leiden, opdat wij die als levend erfdeel voor onze kindskinderen kunnen behouden. Ik ben overtuigd, dat niet alleen in het heden, maar ook in de toekomst men Heemschut daarvoor dankbaar zal zijn. MR. ARN. J. D'AILLY. Telegram aan het gemeentebestuur van Steenderen, Gelderland, 6 juni 1964. Als hulde voor het als een gave een heid bewaren van de prachtige oude bebouwing in Bronkhorst besloot het Algemeen Bestuur van de Bond Heem schut U deerekonde I9& te verlenen. Namens het Algemeen Bestuur voorzitter d'Ailly en secretaris Koot 52

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1964 | | pagina 6