gang en er is een algemene opleving in de restauratie- bedrijvigheid waardoor veel wat reeds verloren scheen, wordt behouden. Als een opwekkend voorbeeld zij nog eens met ere de Zaanse Schans genoemd, waar gemeenten, provincie en het rijk een ruime wijkplaats hebben gesticht om de beroemde Zaanse huizen en molens, die de ontwikkelende industrie belemmeren, een plaats te bieden. De Stichting „Zaans Schoon" heeft zich in de Zaanstreek zeer verdienstelijk gemaakt. Moge men binnenkort ook weer van een „Schone Zaan" kunnen spreken. De Zaan lijdt aan een der ernstigste watervervuilingen, die onze mooie binnen wateren kennen. Terloops zij verwezen naar het ver slag van de secretaris, dat melding maakt van onze aandacht ook op dit punt van samenwerking met andere organisaties. Intussen, wat de Zaanse Schans betreft, een groeiend getal van gegadigden voor de bewoning dezer fraaie panden meldt zich. Een levend erfdeel wordt herschapen, waarvoor zij die na ons komen slechts woorden van lof en dank zullen hebben. Met ere moge ook het Gelderse stadje Bronkhorst worden genoemd. De Stichting Diogenes te Amster dam brachten wij reeds eerder hulde voor haar baanbrekende aanpak van het Heemschutwerk, een aanpak die steeds weer elders in den lande navolging moge vinden. De onvolprezen dienst van de Monumentenzorg, met wie wij een nauw contact onderhouden is actief. Maar niet overal in den lande is deze hoopvolle geest vaardig. Er zijn gevallen waarin getracht wordt snel nog de registratie vóór te zijn en tot slopen over te gaan of waardevolle panden te verwaarlozen en in zodanige staat van verval te doen geraken, dat herstel niet meer mogelijk is. Ja, het is meer dan eens voorgekomen, dat vergeten werd, dat bepaalde bouwwerken op de monumentenlijst stonden, zodat onwettig tot sloping opdracht is gegeven, waarbij het soms moeilijk is aan de goede trouw te geloven. Elders wordt gepoogd met spoed uitbreidingsplannen door te drijven om te voorkomen, dat de z.g. „heemschutters" er de lucht van krijgen. „Meer dan ooit!" zij ons wachtwoord. Meer dan ooit dienen wij waakzaam te blijven tegen onnodige ver nielingen van waardevol bezit der gemeenschap. Te midden van betonnen gebouwen en huizenrijen en brede wegen alleen kan de mens niet leven. Een ge voelig potlood en een buigzame lineaal door een zorg vuldige hand geleid, kan evenwicht en rust scheppen waar anders slechts een rechtlijnige, steriele kilte dreigt. Meer dan ooit is Heemschut nodig, meer dan ooit dient Heemschut op de bres te staan. In deze tijden moet onze waakzaamheid worden gescherpt en meer dan ooit rekenen wij op onze provinciale commissies om eigener beweging of opmerkzaam gemaakt door anderen, ons in te lichten en ons voor te lichten bij dreigende onoordeelkundige en onnodige aanvallen op schoonheid in stad en land. Voortdurend zijn wij werkzaam onze gelederen te versterken en meer dan ooit behoeven wij ter krachtige volvoering van onze opgave de steun van een groeiend aantal leden. Wij wekken ieder op vrienden en kennissen aan te sporen ons werk moreel en financieel te steunen. Versterking van ons bureau bleek nodig en is tot stand gebracht. Waar mogelijk en nodig onderzoekt een deskundige bedreigde punten en voert besprekingen met belang hebbenden en overheid. Het is verheugend vast te stellen dat daarbij aanvankelijke miskenning of aarze ling wordt overwonnen en meer en meer ons advies gevraagd alvorens definitieve voorstellen te doen of besluiten te nemen. Elke gemeente telt inwoners wie het schone in hun omgeving ter harte gaat en die bereid zijn op te komen voor het behoud ervan. Meer dan ooit is het wenselijk dat in steden en dorpen burgers zich verenigen tot en ter behartiging van het bewaren van het levend erf deel in de plaats van hun inwoning. Zulk een commis sie kan uitermate nuttig werk doen door de aandacht te vragen van het gemeentebestuur en van de pers voor de belangen welke op spel staan. Niet altijd staan de autoriteiten open voor de inzichten, die afwijken van binnenkamers gemaakte plannen, maar dit behoeft hen niet af te schrikken. Profeten zijn, volgens een oud ge zegde, in hun eigen land niet altijd geëerd. Gaarne overwegen wij, in overleg met onze provinciale com missies, welke stappen zo nodig onzerzijds nog kunnen worden gedaan. Overigens, niet altijd komt het initia tief uit de burgerij zelf en is het de hogere overheid die, op voorstel van de dienst der Monumentenzorg, in grijpt, reddend tot behoud van wat in de betrokken gemeente zelf niet als van betekenis was onderkend. Gelukkig de gemeente waar de overheid zich bewust is van de culturele waarde van het verleden en er zich voor inzet deze te beschermen. Zijn begrip vindt zijn beloning ook in het toenemend toerisme en in de aan trekkingskracht, welke voor nieuwe inwoners blijkt uit te gaan naar huizen, die de bekoring hebben van een zuivere architectuur en meestal meer ruimte bie den dan in de stedelijke flatgebouwen mogelijk is. Het „forensen" blijkt tegenwoordig praktisch geen pro bleem meer op te leveren. Groot is ook de voldoening, wanneer men met vindingrijkheid er in is geslaagd een uit vroegere eeuw daterend gebouw nieuw leven te schenken door er een bestemming aan te geven, die past in de moderne tijd, zoals wijkhuizen, waarin plaatselijke verenigingen bijeenkomen, jeugherbergen of als een dienstgebouw voor het gemeentelijk beheer, of door het geheel of gedeeltelijk te bestemmen als oudheidkamer. In iedere gemeente, groot of klein, behoort zo niet in het gemeentehuis, dan elders een ruimte te zijn, waarin voorwerpen van oudheid of kunst en bodemvondsten kunnen worden bewaard. Voor de opvoeding van de jeugd, het onderwijs, zijn zij van grote waarde. Vroegtijdig wordt de jeugd aldus bewust gemaakt voor de betekenis van het verleden voor het heden. De onderwijzers zullen hier dankbaar gebruik van maken. Teveel is reeds bij gebrek daaraan verloren gegaan. Een enkel woord over de welstandscommissies die in de provincie de taak vervullen, welke in grotere gemeen- 50

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1964 | | pagina 4