Heemschutberichten 70 Harderwijk, uitbreidingsplan Friesegracht In het bezwaarschrift dat Heemschut in juni 1963 in diende bij G. S. tegen het bovengenoemde uitbrei dingsplan werd de vraag gesteld of het juist was ingrij pende stedebouwkundige maatregelen ten aanzien van de bebouwde kom, met inbegrip van de historische stadskern, te vatten in de procedure van een uitbrei dingsplan, of dat een dergelij ke structurele wijziging van de stadskern niet door middel van bijzondere rooilijn voorschriften, bouwverboden e.a. had dienen te wor den geregeld. Uitvoerig werd in het adres voorts uit eengezet dat de beoogde verkeersweg de kern van Harderwijk geheel uit zijn verband zou trekken en een even ernstige als onnodige aantasting van de bin nenstad zou zijn. In het besluit van 11 Mei 1964 lezen wij dat Gedepu teerde Staten„overwegende dat het treffen van stede- bouwkundige voorzieningen voor de oude stadskern van Harderwijk weliswaar wenselijk moet worden ge acht, doch dat dit niet met de procedure van het uit breidingsplan kan worden geregeld hebben beslo ten goedkeuring te onthouden aan het uitbreidings plan - in onderdelen „Friesegracht" voor zover het betreft de ontworpen doorbraak" Dit betekent dat de aantasting van de stadskern voor lopig van de baan is omdat het gemeentebestuur een procedurefout had gemaakt. Op de zaak zelf zijn G. S. niet ingegaan, en de zinsnede in de overweging dat „het treffen van stedebouwkundige voorzieningen voor de oude stadskern weliswaar wenselijk moet worden geacht" opent wel de deur om een soortgelijk plan op nieuw in te dienen maar dan in de juiste wettelijke vorm. Hoe dan ook: de eerste poging is mislukt. Alkmaar, demping Luttik Oudorp Naar aanleiding van het door B. en W. van Alkmaar uitgesproken voornemen om, in strijd met het na zo veel moeite tot stand gekomen structuurplan, toch een voorstel tot demping van het Luttik Oudorp in te die nen, heeft het bestuur van de Bond Heemschut zich opnieuw met een adres tot de gemeenteraad gewend. Daarin worden de verschillende argumenten tegen het dempen van grachten, in het algemeen en in dit spe ciale geval, nog eens samengevatdat er geen verkeers- oplossing door bereikt wordt, dat de verhoopte par- keerverruiming tegenvalt en in het gehele binnenstad- verkeersvraagstuk onjuist gesitueerd is, voorts de door demping ontstaande wanverhouding in het wegprofiel, en de kwalijke gevolgen van een voortgaande vestiging en uitbreiding van industriële bedrijven in een ver krottend stadsdeel, welke bedrijven juist aandringen op demping omdat zij de enige zijn die er op korte termijn van profiteren. Van B. en W. kwam het antwoord dat de raad het adres van Heemschut voorlopig voor kennisgeving heeft aangenomen, omdat eerst bij indiening van een voorstel tot wijziging van het stedebouwkundig basis plan zal kunnen blijken in hoeverre er aanleiding is om op de argumenten van Heemschut in te gaan. Dat het standpunt van de Bond in Alkmaar toch wel aandacht trekt konden wij constateren in het Alkmaars Weekblad, waar het desbetreffende artikel uit ons blad nr. 1 van deze jaargang (blz. 11-14), in extenso werd overgenomen. Tilburg, Tongerlose Hoef In ons Decembernummer 1961, blz. 104, werd melding gemaakt van de Tongerlose Hoef, een 17de-eeuwse boerderij die in het uitbreidingsplan „het Zand" wel iswaar gespaard wordt, maar waarvan het behoud eerst verzekerd is wanneer er een passende bestemming voor is gevonden en de nodige restauratiesubsidies zijn toegezegd. Dat is, bijna driejaar later, nog steeds niet gebeurd. Het gebouw staat leeg en zonder toezicht. Er zijn plannen geopperd om er een restaurant in te vestigen, een uitspanning, een wijkcentrum of jeugd- gebouw, een permanente expositiegelegenheid en zelfs om het te verplaatsen naar een recreatiecentrum elders. Opnieuw heeft Heemschut zich terzake tot B. en W. van Tilburg gewend, doch B. en W. wachten op een ruimer rijkssubsidie dan aanvakelijk was toegezegd. Friesland, bouw elektriciteitscentrale De vraag waar de nieuwe centrale van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf moet worden gebouwd wekt in Friesland beroering. Aan de situatie worden hoge eisen gesteldbereikbaarheid per spoor, te water en over de weg, en voldoende koelwater. Bedrijfstechnisch schijnt een vestiging bij Grouw of bij Bergum de meeste voor delen te bieden. Het gaat echter om een enorm gebouw met 4 schoorstenen van 125 meter hoog en dat zou in het wijde, open landschap bij Grouw midden in het watersportgebied een „blikvanger" van de slechtste soort zijn. Behalve een onherstelbare aantasting van het Friese waterland en het daarmee samenhangende nadeel voor de watersport, zou de situering bij Grouw door de tem peratuur van het afvalwater het schaatsenrijden in een groot deel van midden Friesland onmogelijk ma ken en een enorme vissterfte veroorzaken. Deze over wegingen wogen voor de meerderheid in het college van B. en W. van Idaarderadeel zo zwaar dat zij de centrale niet bij Grouw wilden hebben. De meerder heid in de gemeenteraad dacht er helaas anders over. Zij hoopten op de vestiging van nieuwe bewoners in het dorp. Ook in het Provinciaal Bestuur zijn de me-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1964 | | pagina 24