Een nieuwe rubriek De Huizenbeurs Het is de droom van alle woningzoekenden die van oude huizen in ons blad. De Bond Heemschut is uiteraard niet voor houden ergens een leegstaandwat vervallen pand te ontdek- nemens als makelaar te fungeren, maar wil alleen een contact- ken, waarvan niemand anders in de gaten heeft hoe mooi hel mogelijkheid tot stand brengen tussen eigenaars of hun ge weer zou kunnen worden, een pand dat dan voor een zacht machtigden en aspirantkopers, met het duidelijk gestelde doel prijs te koop is en met subsidie gerestaureerd kan worden tot hierdoor panden die van waarde zijn voor het stads-, of land de ideale, persoonlijke stijlvolle woning. Het zou te somber zijn schapsbeeld, voor ondergang te behoeden. Er zullen dus in om te zeggen, dat deze droom nooit werkelijkheid wordt, maar Heemschutgeen prijzen worden genoemd. Het bestuur stelt gewoonlijk is de realiteit toch anders. Juist bij koop en verkoop zich de werking van deze rubriek zó voor, dat eigenaars of van oude percelen, op het platteland zowel als in de steden, makelaars die een zodanig pand aanbieden, hetzij bij een beslaat veel beunhazerijEigenaars die de historische waarde stadshuis dat aan restauratie toe is of een boerderij die door een van hun bezit, geregistreerd op een monumentenlijst, alleen als ruilverkaveling zijn agrarische bestemming verliest, hiervan een last ervaren en na jarenlang hun panden liefdeloos te heb- een duidelijke omschrijving met een foto insturen en vermelden ben uitgebuit en verwaarloosd, deze ten afscheid met een woe- of het voor permanente bewoning dan wel voor vacantieverblijf kerwinst willen verkopen, zijn evenmin zeldzaam als woning- geschikt is. Dank zij de medewerking van de Vereniging van zoekenden, die zich argeloos tot een avontuurlijke aankoop la- Makelaars zullen de aanbiedingen door een deskundige ge- ten verlokken, zonder grondig onderzoek van de constructieve controleerd worden voordat tot publicatie wordt overgegaan, gebreken en de herstelkoslen, en zonder van tevoren te hebben De Heemschutlezers die op een aldus gecontroleerde en ge- geïnformeerd naar de benodigde gemeentelijke vergunnin- publiceerde aanbieding willen ingaan, kunnen zich dan gen. De in vele gemeenten nog heersende woningnood drijft rechtstreeks met de eigenaar of gemachtigde verstaan, enerzijds de prijzen op, doch belemmert anderzijds het vinden Het bestuur stelt zich van deze nieuwe rubriek geen massale van een passende bestemming voor panden die buiten het gewone redding van bedreigde monumenten voor. Maar het kan ge- nieuwbouw-type vallen, .omdat belangstellenden dan wel mogen beuren, juist omdat onze lezers belangstelling hebben voor kopen, maar niet vrij over het gekochte mogen beschikken. oude bouwkunst, dat langs deze weg enkele historische panden En toch weel men in Heemschutkringen, dat er in ons land ergens in een kleine stad, misschien zelfs in een wat stillere honderden, misschien wel duizenden, oude stads- en dorps- binnenstadswijk in een der grote steden, of wat her en der huizen en boerderijen staan die alleen behouden kunnen blijven verborgen boerderijen die onbruikbaar zijn geworden voor het als zij in handen komen van nieuwe eigenaars, die er plezier boerenbedrijf maar ideaal zijn voor iemand die buiten wil gaan in hebben en er wat aan willen besteden. Het lijdt evenmin wonen of een zomerhuis zoekt, dat een aantal van dergelijke twijfel, dat er duizenden belangstellenden zijn voor dergelijke gebouwen in goede, reddende handen valt. panden met de financiële mogelijkheden om hun droom te De redactie hoopt daarom, dat er talrijke goed gedocumen- realiseren. En het is op zijn minst waarschijnlijk dat er, teerde aanbiedingen zullen binnenkomen. Alleen aanbiedingen ondanks alle formele en materiele obstakels, méér oude panden die direct van de verkoper of diens makelaar komen kunnen een gelukkige nieuwe eigenaar zouden kunnen krijgen als worden gepubliceerd, doch als iemand onder onze leden hiervoor vraag en aanbod elkaar tijdig konden bereiken. in aanmerking komende panden weet die op een nieuwe en Op grond van deze overwegingen heeft hel bestuur van de betere bestemming wachten, dan kan hij onze bedoeling helpen Bond Heemschut besloten een rubriek voor dit doel te openen verwezenlijken door de eigenaar te wijzen op deze mogelijkheid. 69

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1964 | | pagina 23