Heemschutdag 1964. Jaarverslag van de commissie bevordering Heemschutgedachte zaterdag 12 september kunnen uitoefenen, doch het zal slechts dienen als plaats waar de van ontruiming afkomstige materialen liggen opgeslagen gedurende een termijn, waarvan de duur naar recht en billijkheid zal worden bepaald. Deze termijn zal zoveel mogelijk aan de overtreders worden gelaten, teneinde hen in staat te stellen naar een ander, niet met de verordening strijdig terrein uit te zien, dan wel hun bedrijf te liquideren. Onze Commissie wil dit systeem gaarne in de aandacht van de overige Provinciale Planologische diensten aanbevelen en overigens aandringen op een zo streng mogelijke controle op de ingebruikname van terreinen voor opslag van afvalmaterialen en op het nakomen van de gestelde voorwaarden. Dergelijke terreinen dienen niet in het volle zicht te liggen van grote verkeerswegen of toeristische wegen, resp. recreatie gebieden. Ten aanzien van de kaalslag van wegen bij recon structie van het profiel, wil onze Commissie nogmaals aandringen op het geven van ruimere profielen aan nieuw aan te leggen (provinciale) wegen, dan de z.g. „normaal''-profielen, opdat toekomstige verbredingen van de verharding niet ten koste van de beplantingen behoeven te gaan. Op het in mei j.1. te Rome gehouden Internationale Wegencongres was een sectie gewijd aan de esthetica van de weg, waarbij uitvoerig werd ingegaan op de rol die de wegbeplantingen daarbij kunnen vervullen, zowel uit een oogpunt van geleiding als van ver fraaiing van het wegbeeld. Onze Commissie vergaderde op 22 april j.1. en be raadslaagde uitvoerig over haar taak ten aanzien van de schoonheid van de weg, als onderdeel van het landschap. De samenstelling van de Commissie onderging wijzi ging, doordat de heer Ir. H. Roeters van Lennep te Wassenaar de wens te kennen gaf zijn langjarig lid maatschap op grond van zijn leeftijd te beëindigen, terwijl, daartoe aangezocht, als nieuw lid toetrad, Ir. A. E. Bruining, rentmeester te Goes. Met de wens dat onze Commissie in het nieuwe Ver slagjaar nuttig werk moge verrichten, zij dit Jaar verslag besloten. De Secretaris A. G. M. BOOST. Hoezeer de belangstelling voor de Heemschutge dachte en daarmee voor een verantwoord monumen tenbeleid groeiende is mag blijken uit de omstandig heid, dat de tentoonstelling „Levend Erfdeel" nog steeds in roulatie is. Weldra zal de expositie voor de 25ste maal te zien zijn. Wanneer de besprekingen, die op dit moment gaande zijn in de provincies Noord- Brabant en Noord-Holland tot een positief resultaat leiden zal dit betekenen, dat de besturen en bewoners van de voor ons doel belangrijkste plaatsen in het gehele land thuis zijn geconfronteerd met de mogelijk heden rond het behoud van het monumentenbezit. Overwogen wordt de tentoonstelling in de loop van 1964 nog in een aantal plaatsen van Zuid-Holland op te stellen en daarna het materiaal uit de circulatie te nemen. Een woord van dank aan allen die op enigerlei wijze hebben bijgedragen tot dit resultaat en soms zeer veel tijd en werkkracht hiervoor hebben ingezet is hier zeker op zijn plaats. Tijdens de vele openingen die wij alom in het land hebben bijgewoond zijn wij wel tot de conclusie ge komen dat allerwege de wil aanwezig is regionaal en plaatselijk een goed beleid op het stuk van de monu menten te voeren. Maar, dat naast ruimer fondsen een systematische voorlichting veel onheil zou kunnen voorkomen. Het is jammer dat, ondanks krachtige aandrang van de zijde van de Culturele Raad Limburg en van de Commissie Stad en Dorp in Limburg, bij het Provin ciaal bestuur van die provincie, geen medewerking kon worden verkregen voor de organisatie van een aantal opstellingen in Limburg. Immers juist daar dreigt een grote achterstand in ons werk te ontstaan. Jammer was ook dat voor de leden van de Neder landse Jeugdbond ter Bestudering van de Geschiedenis geen jeugdlidmaatschap van de Bond Heemschut kon worden ingesteld, zulks in verband met financiële bezwaren, die de verwezenlijking voorhands in de weg staan. De Secretaris De Voorzitter Mr. T. LANDHEER A. G. M. BOOST De jaarlijkse Heemschutdag voert ons dit jaar naar Bergen op Zoom en omgeving. In de morgen zal een bezoek worden gebracht aan het Markiezenhof, de Onze Lieve Vrouwen poort en het Stadhuis. Na de koffietafel wordt een rondrit door de omgeving gemaakt, via Halsteren (kerkje en Raadhuis), Wouw (Heilige Lambertus kerk), de Wouwsche plantage naar het klooster te Huybergen waar thee zal worden gedronken. Het volledige programma wordt U binnenkort toegezonden, wij vragen U nu reeds deze dag voor Heemschut vrij te houden. 59

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1964 | | pagina 13