teerde Staten van Gelderland met verzoek om aan het Harderwijkse plan, voor zover dit het gebied van de oude binnenstad betreft, de goedkeuring te ont houden. Op grond van de overweging „dat het plan juist de integriteit en zelfstandigheid van de oude stad in hoge mate aantast. Het is een contradictio in terminis, dat de integriteit zou worden bevorderd door een ingreep-doorbraak, waarvan monumentale bebouwing ten offer zou moeten vallen en een fraaie tuinencomplex wordt verknoeid en dat de zelfstandig heid zou worden bevorderd door de oude kern door deze doorbraak in twee delen te doen uiteenvallen". Het uitbreidingsplan van Weesperkarspel, dat 't Gein als natuurmonument bedreigt was aanleiding tot het adresseren bij Gedeputeerde Staten van Noord- Holland met het verzoek bij verdere uitwerking van plannen het .Gein te sparen, hetgeen mogelijk is. Op een reeds in 1962 aan Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant gericht adres inzake de aantasting van dorps- en natuurschoon te Bakel werd inmiddels ant woord ontvangen. Aan het plan Kom-Bakel werd gedeeltelijk de goedkeuring onthouden, waardoor ruimte bewaard tussen bosrand en nieuwbouw. In Zevenaar worden met hardnekkigheid de aanvallen op het landgoed Sevenaer voortgezet door het gemeente bestuur van Zevenaar. Gelukkig zijn Gedeputeerde Staten van Gelderland er nog om met wijs beleid een oordeel te vellen. Saneringsplannen. Het gemeentebestuur van Arnhem is verzocht om in het plan 't Eiland en Oeverstraat rekening te houden met een aantal panden, die restauratie waard zijn en zeer goed in de nieuwe situatie zouden passen. Een uit voerig commentaar is het gemeentebestuur van Leeuwarden gezonden inzake diens structuurplan. Een aantal wijzigingen werd van de zijde van Heemschut voorgesteld. Ten aanzien van het Komplan Loenen U) zijn aan het gemeentebestuur enige wijzigingen voor gesteld. Streekplannen. Tegen het besluit van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, inzake het streekplan Voorne-Putten- Rozenburg is bezwaar aangetekend bij de Kroon. Gepleit is voor behoud van het fraaie huis de Oliphant. Gewezen is op de ruimtelijke eis om industriegebied hier zo te projecteren, dat voldoende groen kan worden aangebracht om dit gebied landschappelijk aanvaard baar te maken. De buurtschap Nieuwesluis dient behouden te blijven om haar een nuttige, verzorgende, functie te laten vervullen. Voor hoogbouw op Wal cherende 30 meter hoge torenflat in het duingebied bij Vrouwenpolder is de weg vrij gemaakt. Provinciale Staten van Zeeland hebben het streekplan helaas aanvaard. Opnieuw is van de zijde van Heemschut bezwaar gemaakt. Hoogbouw dient met zorg ge doseerd te worden. Op deze plaats is een verstoring van het wijde cultuurlandschap te vrezen. Hier dient naar onze mening de duinenrug het landschap te blijven bepalen en niet de dominant van een zich aan alle kanten opdringend torenblok. Recreatieparken. Allerwege verneemt men plannen tot het vestigen van recreatieparken op aantrekkelijke plaatsen in het landschap. Wie hierbij mogelijk denkt aan de kostelijke natuur- of heemparken, zoals de gemeente Amstelveen die in het leven heeft geroepen, vergist zich. Wat de initiatiefnemers eigenlijk bedoelen zijn amusements- of pretparken. Daarvoor fraaie stukken landschaps- schoon te offeren, zal bij de natuurbeschermers en ons, die tientallen jarenlang de betekenis van het natuur schoon voor recreatiedoeleinden hebben bepleit, tegenaktie oproepen. Zo hebben wij bezwaar gemaakt tegen het plan een amusementspark te stichten op' het landschappelijk nog gave gebied langs de Amsteloever, tegenover het buiten Amstelrust. Het gemeentebestuur van Amster dam deelde mede, met de bezwaren rekening te zullen houden. Eveneens werd bezwaar gemaakt tegen de vestiging van een groots opgezet recreatiecentrum bij Pontjeswol langs de onbebouwde oevers van de Westeinderplas. Wij kregen de indruk, dat het ge meentebestuur van Aalsmeer ten deze attent is. Tot de vele bemoeienissen, welke onze Bond in het verslagjaar had, moge nog vermeld worden, ons be zwaar tegen de vestiging van een electriciteitscentrale te Grouw (Fr.), onze wens om de Koningsbrug te Middelburg te herstellen, onze voorkeur voor de bouw van een brug tegenover de Kerkweg boven die tegen over de Parkstraat in Maarssen, onze wens om in Jisp een brug in plaats van een dam met duiker te maken, ons verzoek aan Velsen om een kleine wijziging te brengen in het tracé van de Duin- en Kruidbergerweg, ons bezwaar tegen doortrekken van de Raadhuislaan te Wassenaar, onze wens de z.g. barakkenwoningen en de oude vestingwerken te Hellevoetsluis te restau reren, onze instemming met de restauratie van een deel van het Oude Slot te Heemstede, onze aanbeveling aan Haarlem om het perceel Lange Begijnstraat, nu eigendom van de gemeente te restaureren, onze vrees voor een aantasting van de gaafheid van de buiten plaats Doornburg te Maarssen, onze hoop op een royale aanpak van de Zaanse Schans-bestemming en de Kalverpolder, onze verwachting van herstel van de brug bij het voormalig jaagpad te Schagen en onze hoop op een gunstige situering van een benzinestation voor Edam, onze aandrang bij de gemeente Bloemendaal tot behoud en restauratie van enige boerderijen in eigendom van de gemeente. Hoewel niet volledig moge deze opsomming een indruk geven van Heemschut's werkterrein en inspanning. De kans om het Heemschutwerk in internationaal verband te zien en toetsen deed ons aansluiten bij de groepering van soortgelijke niet-overheidsorganisaties, werkzaam in Europa en rond de Middellandse Zee, die zich onder de naam Europa Nostra heeft ge groepeerd met zetel Parijs. 57

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1964 | | pagina 11