Vocrlichting over de Monumentenlijsten gewenst In het vorige nummer van Heemschut wees Geurt B.'inlcgreve al op verschillende reacties in den lande, vooral op het platteland, ten aanzien van het plaat sen van panden op de monumentenlijst. Uit de raadsverslagen, zoals wij die in de provin ciale pers lezen, blijkt steeds duidelijker, dat tallo zen in de provincie geen flauw idee hebben wat met dit vaststellen van de monumentenlijsten bedoeld wordt. Er is veel argwaan, vrees voor aantasting van het eigendomsrecht, enz. Steeds duidelijker tekent zich af, dat er op dit gebied grote behoefte is aan voorlichting. In de eerste plaats van de gemeente besturen, maar tevens van de belanghebbenden. Het moet toch mogelijk zijn een populair geschrift uit te geven, waarin toegelicht wordt wat met die monumentenlijsten bedoeld wordt. Een goede ver spreiding hiervan op het juiste ogenblik zou vele onnodige reacties, veel kwaad geschrijf en nog meer misverstand voorkomen. Er zijn ook gunstige reacties, zoals gemeenteraden, die de voorgestelde lijsten op eigen initiatief uit breiden met panden, die men alsnog van gewicht acht voor het behoud van het karakter en aanzien der gemeente. Ook vernamen wij in een gemeente, dat het hoog tijd werd, dat aan deze voor een ieder zo belangrijke zaak, nu eindelijk eens enige aan dacht wordt besteed. In de betreffende gemeente was nog nooit een pand werkelijk gerestaureerd en er was alle aanleiding om dat nu maar eens te doen! Zierikzee stelt uitbreiding monumentenlijst voor Tot de gemeenten, waar men niet alleen met alge mene stemmen de voorstellen tot het vaststellen van de Monumentenlijst goedkeurde, maar er boven dien nog een overweging aan toevoegde door de lijst met een aantal panden uit te breiden, behoort Zierikzee. Wij hebben kennis kunnen nemen van de gang van zaken en verbaasden ons toen niet over het resultaat. Op beknopte maar duidelijke wijze hebben B. en W. de Raad een inzicht gegeven in het doel van de Monumentenwet en de monumentenbescherming en daarna gewezen op de betekenis hiervan voor een stad als Zierikzee. Een deel van de toelichting van Zierikzee's College van B. en W. aan de Raad, geven wij hieronder gaarne weer om onze lezers een indruk te geven van deze aanpak. Deze luidt al dus: „Geen betoog behoeft het, dat de bepalingen van de Monumentenwet, waarvan wij hierboven een overzicht hebben gegeven, van ingrijpende beteke nis zijn voor het aan monumentenrijke Zierikzee. Aan uw raad is het thans een oordeel te geven over de lijst van onroerende Zierikzeese monumenten, zo als die door de Monumentenraad is ontworpen. Met instemming vestigen wij uw aandacht op de toe lichting, welke bij de lijst is gevoegd, inzonderheid op de volgende zinsneden: „Zierikzee behoort tot de zeer weinige in ons land „overgebleven steden, waar zowel een aanzienlijk „aantal karakteristieke hoofdmonumenten bewaard „bleef, als ook een uitzonderlijke gave stadsbebou- „wing in het algemeen. Daarbij is opmerkelijk dat „er, als in bijkans geen andere Nederlandse stad, „een grote verscheidenheid voorkomt van histori sche stadsbeelden. Het behoeft dan ook niet te „verwonderen, dat in deze gemeente verhoudings gewijs veel panden op de lijst werden geplaatst." Het komt ons voor, dat de Monumentenraad bij de samenstelling van de lijst met behoedzaamheid en zin voor de werkelijkheid te werk is gegaan. De hoogste prioriteit is uiteraard toegekend aan de monumentale kern van Zierikzee; het stadsgedeelte tussen de beide Havenpoorten en de Dikke Toren, inclusief Visstraat, Korte Groendal, Wevershoek en Melkmarkt. Hier heeft de bedoeling voorgezeten slechts die panden niet in de lijst op te nemen, welke ook niet onder de ruimste interpretatie kun nen worden gebracht van hetgeen de Monumenten wet onder monument verstaat. Wat meer kieskeu rig is men geweest ten aanzien van straten als de Sint Domusstraat, de Nieuwe Bogerdstraat, de Sint Janstraten en de Verrenieuwstraat, die toch ook zeer rijk aan fraaie panden zijn en in het algemeen een hoogst aantrekkelijk straatbeeld opleveren. Dat laatste geldt evenzeer voor de beide Nobelstraten, die bovendien moeten worden gezien in het per spectief van de Nobelpoort. Aantasting van het straatbeeld der Nobelstraten doet tevens afbreuk aan de aanblik van de imposante Nobelpoort. Zorg vuldige aandacht verdient evenzeer de gesloten gevelwand van de Nieuwe Haven, die ofschoon niet overal van hoge kwaliteit als een zeer wezen lijk onderdeel van het Zierikzeese stadsbeeld moet worden aangemerkt. De in het saneringsplan gelegen panden, die in de lijst zijn opgenomen, zijn betrekkelijk gering in aantal. Een uitzondering vormt de Ravestraat, waar van een nogal ruim aantal panden op de lijst is vermeld. De Monumentenraad blijkt zeer grote waarde te hechten aan het behoud van deze straat, die inderdaad een zeer uitgesproken 17cle-eeuw$ karakter heeft. Mede gezien de slechte kwaliteit der woningen heeft uw raad in het kader van het sane ringsplan besloten de Westzijde van de Ravestraat te doen verdwijnen en hier ruimte scheppen voor een openbaar gebouw. Hier doet zich dus een con troverse voor: de gemeente Zierikzee wil in de Rave straat door sanering een woonklimaat scheppen, dat beantwoordt aan de eisen des tijds, anderzijds wijst de Monumentenraad op het uniek historisch-stecle- bouwkundige karakter van deze straat. Wij zien hier een oplossing, door op soortgelijke wijze te saneren als bijvoorbeeld is geschied in de Stokstraat te Maastricht. Deze geheel vervallen en verpauper de straat is in haar geheel in oude trant gesaneerd en is thans geworden tot een fraai en welvarend stadsdeel van Maastricht. Mocht de Minister aan 118

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1963 | | pagina 8