Hellevoetsluis De vesting Hellevoetsluis is gelegen in de nabijheid van de uitwateringssluis van de polder Nieuw Hel voet. Op plaatsen, waar binnenwateren in verbin ding staan met het buitenwater, ontstond gewoon lijk enige bebouwing. Dat zal ook hier wel het geval zijn geweest. De geschiedenis van de vesting begint echter eerst omstreeks 1598, toen de Staten van Holland beslo ten aldaar een oorlogshaven aan te leggen. Dat deze haven een belangrijke plaats innam blijkt uit de omstandigheid, dat in 1637/'38 een clok werd ge bouwd, verbeterd in 1686. Het opmerkelijke van deze maritieme inrichtingen is wel, dat zij als het ware in het Haringvliet zijn uitgebouwd. Hellevoetsluis lag en ligt, wat de ves ting betreft, t.o.v. de polder buitendijks en heeft daarom een eigen bescherming tegen het buiten water. Ten behoeve van de „Admiraliteitsheeren", die ge regeld in de oorlogshaven aanwezig moesten zijn ter controle en bij het uit- en thuisvaren van de oorlogs- en transportvloten, werd in het midden van de 17cle eeuw een Logement gebouwd, het nog bestaande (en thans gerestaureerd wordende) Ad miraliteitsgebouw, volgens het ontwerp van de architect Pieter Post. Het gebouw is opgetrokken in baksteen en van een driehoekig fronton voor zien. De hal bezit de voor Post kenmerkende ach terwand met driedelig triomfboogmotief. De ver trekken zijn voorzien van fraaie schouwen met wapencartouches. Eén dier schouwen bevat een schilderstuk van Johannes Post, de zoon van de architect. Alhoewel het gebouw in architectuur eenvoudig is, heeft het toch het voorname karakter, aan de bouwwerken van Post eigen. Van Post's diensten werd in f666 ook gebruik ge maakt ten behoeve van het maken van een bestek met kostenberekening voor de aanleg van haven werken. Ter verdediging van oorlogshaven en dok werd in 1638 een fort met bijbehorende versterkingen ge bouwd. Als uitvloeisel daarvan werd Hellevoetsluis asevv 137 Plattegrond van de vesting Hellevoetsluis uit 1802.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1963 | | pagina 27