Distributietij dperk 131 de moerbalken te laag liggen en de plafonds van de slaapkamer wat hoger in het dak te brengen. Met idee en goede wil, ook ten aanzien van de lichtop- pervlakte, is hier veel te bereiken, doch de kosten komen neer op die van nieuwbouw of hoger. Indien we derhalve niet te maken hebben met een finan cieel draagkrachtig liefhebber, dan is subsidie een onvermijdelijk kwaad. Moge derhalve alsnog het besef doordringen, dat indien niet op korte termijn véél meer geld be schikbaar komt, we in de toekomst met slechts" én kele „museum" stukken tussen universele nieuw bouw tevreden moeten zijn, ondanks de moeizame en vaak teleurstellende pogingen der Restauratie stichting Limburg om ook zonder subsidie resul taten te bereiken. Bij een gunstige ligging gelukt dit alleen nog wel eens indien een vakwerkpand de belangstelling opwekt van de zoeker naar een z.g. tweede woning. C. A. HUYGEN Zeker, ortze samenleving is gegrondvest op het eigen domsrecht. Dat begrijpt elke kleuter al die zijn eerste cadeautje van Sinterklaas in zijn knuistjes klemt, voor zich alleen. Aangezien ivij geen jurist, filosoof, theoloog of beoefe naar der politieke en sociale wetenschappen zijn, zal hier geen theorie volgen over het wezen en de grenzen van het eigendomsrecht. Maar er zijn zo van die gevallen waar een op al deze gebieden ondeskundige staatsburger toch over zit te piekeren als hij de krant leest. Een daar van is het wetsontwerp om, ter bescherming van de natuur, 360 hectare particulier bosbezit in Lage Vuur- sche en de Bilt te onteigenen, krachtens artikel 41 der Onteigeningswet. Het gaat om een belangrijk deel van het toch al niet grote bosgebied in het noordelijk deel van de Utrechtse heuvelrug, tussen de dichtbevolkte Gooise gemeenten, Utrecht en Amersfoort, op vrij korte afstand van Am sterdam. Het zijn heel mooie bossen, met jonge en oude hout op standen, met naald- en loofbomen en het enige heideven dat in de omgeving is overgebleven: het Pluis- meer. Behalve de grote betekenis die het voortbestaan van het bosgebied voor de omgeving heeft uit een oog punt van natuurschoon en voor een goede begrenzing en afscheiding van de bevolkingscentra, is ook de natuur wetenschappelijke waarde aanzienlijk. Zouden de bossen goed worden beheerd, met deskundige aanplant als er om dringende reden gekapt moet ivorden, en alle andere zorgen die nodig zijn om de grotendeels niet-materiële belangen naar behoren te dienen, dan zou het wetsont werp naar alle waarschijnlijkheid niet zijn ingediend. Maar, zo kan de verdediger door dik en dun van het eigendomsrecht zeggen: of iemand zijn bezit goed of minder goed beheert, is zijn eigen en hoogst particuliere zaak. Waar blijven we als de overheid de eigenaars van onroerend goed zodanig onder curatele stelt dat ont eigening dreigt wanneer zij van ambtelijke zijde geen voldoende cijfer op hun rapport krijgen? Waar blijven we met de bevoogding en betuttelarij wanneer niemand meer baas is op zijn eigen grond en in zijn eigen huis? Dat zijn de gevoelens die door dit wetsontwerp worden geprikkeld, oeroude sentimenten van onafhankelijkheid en bezitsrecht, gevoed en gegroeid in feodale verhoudin gen met nog weinig mensen en veel ruimte in de natuur. Het is voor velen moeilijk om zich te realiseren dat wij in Nederland in zekere zin in heel Westeuropa wat het gebruik van gebouwen en terreinen betreft met een historische, architectonische, landschappelijke of na tuurwetenschappelijke waarde, in een distributietijdperk zijn gekomen en zullen blijven. Er is te weinig voor te veel. De overheid heeft te waken dat het weinige niet vermorst wordt; dat er, om een scherpe vergelijking met de oorlogsomstandigheden te gebruiken, geen vernieti ging van voorraden plaats vindt en geen zwarte handel wordt gedreven. Dat is ook de principiële betekenis van de uitspraak welke de Kroon onlangs deed inzake een beroep van in gezetenen van de gemeente Gorssel tegen een besluit van GS. waarbij een uitbreidingsplan: gedeeltelijk werd goedgekeurd. De appellanten voerden aan dat wanneer volgens het plan het Eesterloo ten oosten van de IJssel- dijk een natuurreservaat wordt, dit hun zal beletten de gronden te ontginnen, zand te winrten of de bouw van zomerhuisjes toe te staan. Zij achten dit een onjuiste hantering van de woningwet; uitbreidingsplannen wor den vastgesteld krachtens de woningwet, dus in het be lang van de volkshuisvesting. De Kroon besliste evenwel dat het allerminst in strijd met deze wet is om ook reke ning te houden met andere, met de volkshuisvesting samenhangende belangen, zoals het behoud van een na tuurgebied. Het gebied is, volgens deze uitspraak, boven dien van zo grote natuurwetenschappelijke waarde dat de belangen van de appellanten dienen te wijken. Deze belangen zouden een eeuw geleden volkomen gerecht vaardigd zijn geweest: half zoveel inwoners, grote reser ves aan ruimte, waarom zou een grondeigenaar geen zand winnen, grond ontginnen of zomerhuisjes bouwen? Het is een vreemde zaak dat het eigendomsrecht, deze grondslag van onze samenleving, op zijn grondvesten wankelt zonder dat het beginsel wordt aangetast, alleen door kwantitatieve veranderingen. Of eigenlijk ook niet zo vreemd als mén bedenkt dat één brood voor tien hongerige mensen een wezenlijk andere zaak is dan tien broden voor één hongerig mens. In het eerste geval moet er verdeeld worden, in het tweede mag de eigenaar van het brood zijn gang gaan, ongeremd 'en onbelemmerd in de uitoefening van zijn recht. Dat zijn tenminste zo de losse gedachten van een niet juridisch enz. geschoold staatsburger G. B.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1963 | | pagina 21