De Pieterskerk te Utrecht stuur van de Bond Heemschut zich toch tot B. en W. gericht met een schrijven waarin aandacht werd gevraagd voor de volgende punten. Dat geldt het hoekpand van 't Eiland, met de belendingen aan de Wielakkerstraat, blijkens de hier en daar in het zicht gekomen stenen zeer oude panden die door de ligging in de as van de Kerkstraat een belang rijke plaats innemen, en die een restauratie ten volle waard zijn. Ook de Oeverstraat,, nu een be langrijke verkeersweg, is een „probleem-gebied". Er zijn zeker argumenten om ook de noordwand te amoveren en door een homogene moderne bebou wing te vervangen. De delen van deze noordelijke gevelwancl tussen de Hoogstraat en de Kortestraat, en tussen de Kortestraat en de Weverstraat verke ren weliswaar ten dele in slechte toestand, maar bevatten toch meerdere aantrekkelijke ouderwetse huizen die in gerestaureerde staat zeer goed in een nieuwe straatwand zouden kunnen passen. Heem- schat heelt er bij B. W. op aangedrongen te wil len bevorderen dat, gezien het vele dat er van het oude Arnhem werd verwoest, deze bebouwing ge spaard blijft en hersteld zal worden. Hellevoetsluis, Brielse Poort en Barakkemuoningen Over de zaken die in deze voormalige oorlogshaven van de Staten van Holland aan de orde zijn, vindt men elders in dit nummer een uitvoeriger beschou wing. Hier dient alleen vermeldt te worden dat het bestuur van de Bond Heemschut in een adres aan de gemeenteraad heeft verzocht om bij de nood zakelijke verbreding van de Brielse Poort het karak ter der vestingwerken zo min mogelijk aan te tas ten, en om de z.g. barakkenwoningen aan de Opzo- merlaan, niet te slopen doch te herstellen tot be jaardenwoningen. Behalve terwille van de histo rische herinneringen verdienen zij aandacht voor hun eenvoudige en goed bij de achterliggende stads wal passende architectuur. Dat is bepaald niet het geval met de drie flatgebouwen van zes woonlagen die aan de Opzomerlaan zijn geprojecteerd. Utrecht, het Schröderhuis van architect Rietveld In 1962 werd een werkcommissie gevórmd door de besturen van de B.N.A., de Stichting Nieuw Beel den, de Bond Heemschut, het Kon. Instituut van ingenieurs, afd. bouwkunde, de kring H.B.O., en het Genootschap Architectura et Amicitia, ten einde een register op te stellen van bouwwerken uit de laatste vijftig jaar die essentieel zijn voor de ont wikkeling van de architectuur in Nederland en daarbuiten. Dat het z.g. Rietveld-Schröderhuis tot de eerste behoort die hiervoor in aanmerking komen is duidelijk. De commissie heeft zich tot B. en W. gewend met het verzoek de in de nabijheid van dit huis noodzakelijke verkeersverbeteringen zó te projecteren dat de onmiddellijke omgeving geen structurele wijzigingen ondergaat. G. B. Volgens de traditie het Kunstreisboek door Nederland noemt het een geloofwaardige traditie heeft St. Bernoldus of Bernulphus, die van 1027 tot 1054 bisschop van Utrecht was, zowel de Lebui- nuskerk in Deventer als de Janskerk en de Pieters kerk in Utrecht laten bouwen. Daarvan is de laat ste de best bewaarde, wat bepaald niet zeggen wil dat het eerbiedwaardige gebouw in bijzonder goede staat verkeert. Vele malen geteisterd door felle stadsbranden, en tenslotte in 1674, na de grote orkaan die ook het schip van de Dom deed instor ten, van zijn monumentale, dubbelgetorende west partij beroofd, zo wasjde Pieterskerk tot een grauw gepleisterd gevaarte in een wat haveloze omgeving geworden. De ruimte van het koor met de beide koorkapellen was afgesloten voor kosterswoning en dienstruimten, alleen' als men het schip binnen kwam was de majestueuze romaanse ordonnantie zichtbaar, en in de crypte kreeg men nog een gave indruk van de bouwkunst der vroege middeleeuwen. In 1955 werd, na grondig onderzoek, de restauratie ter hand genomen. De scheidingswanden verdwenen, de tufstenen muren kwamen, zwaar geschonden, maar in hun gedaante herkenbaar, van onder de cementlaag tevoorschijn, de kerk van St. Bernulphus begon te herrijzen. Een dergelijk werk duurt lang en kost veel. De 200 leden tellende Waalse gemeen te moet nog 300.000 zelf bijdragen. Maar als men denkt aan de bouwactiviteit van St. Bernulphus, in zijn kleine bisschopstacl temidden van een arm en moerassig land, een bouwbedrijvig- heid waarvoor de blokken tufsteen en de zandste nen zuilen uit Duitsland moesten worden aange voerd, dan is er misschien toch wel aanleiding om de lijst van uw fiscaal aftrekbare giften over 1963 nog uit te breiden met een overschrijving op giro- nr. 1412 van de Twentsche Bank te Utrecht, ten behoeve van het restauratiefonds Pieterskerk. Dat weegt, al met al, toch minder zwaar dan een van de steenblokken op de lange weg van de groeve naar de bouwplaats, met de hulpmiddelen van kort na het jaar 1000. G. B. Geschonden kwam de tufsteenmuur onder de pleisterlaag tevoorschijn.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1963 | | pagina 17