bezwaren ingebracht bij Gedeputeerde Staten tegen deze tweede partiële herziening van het uitbreidings plan Dorpskern Abcoude. Hoewel Heemschut, als gewoonlijk, formeel niet ontvankelijk werd ver klaard, werd met de bezwaren wel rekening gehou den, zodat G.S. tot de conclusie kwamen dat op grond van de door het bestuur naar voren gebrachte overwegingen aan het desbetreffende deel van het plan geen goedkeuring kon worden verleend. Dokkum, Boerenleenbank In Dokkum staat vlakbij het historische stadhuis een groot en aanzienlijk pand waar tot voor kort een arts woonde. Het werd gekocht door de Boeren leenbank en, naar verluidt, zou het plan bestaan om het oude doktershuis, dat een dominerende plaats inneemt in een als geheel nog zeer gave straatwand van grote architectonische en historische waarde, te slopen en te vervangen door een modern kantoor gebouw. Heemschut heeft er in een schrijven aan B. en W. op gewezen dat het een misvatting zou zijn te menen dat een als monument te beschouwen ge bouw niet geschikt te maken zou zijn voor een derge lijk doel er zijn vele uitermate geslaagde voor beelden die bewijzen hoe goed dat kan en heeft verzocht met alle middelen die het gemeentebestuur ten dienste staan te willen bevorderen dat deze fraaie gevel behouden blijft. Peize (Dr.), monumentenlijst De gemeenteraad van Peize heeft een commissie be noemd om advies uit te brengen over de wenselijk heid de ontwerp-monumentenlijst aan te vullen, en te bevorderen dat verder een aantal objecten zullen worden beschermd als zijnde van belang voor „het dorpsbeeld en het landschapsschoon". Het bestuur van de Bond Heemschut heeft in een schrijven aan de gemeenteraad zijn instemming betuigd met dit initiatief en er op gewezen dat de monumentenwet de mogelijkheid tot latere wijzigingen openlaat en daarvoor de procedure aangeeft. Heemstede, Blekersvaart Niemand zal beweren dat de Blekersvaart in Heem stede een onvervangbaar stuk stedeschoon is. Maar karakteristiek is het vaartje met de daar van ouds her gevestigde wasserijen wèl, en een plaats in de stedelijke ontwikkeling heeft het stellig gehad. Nu er echter sprake is van een plan om de Blekersvaart te dempen, dient niet alleen de vraag te worden gesteld: wat gaat ermee verloren, maar vooral: wat komt er voor terug? De erven aan de overzijde van de vaart, met hun tuintjes en schuren, liggen op een lager niveau dan de straat. Dat niveauverschil maakt een bevredigende oplossing al onmogelijk, terwijl voorts de boomplanting langs de vaart bij demping niet behouden zal kunnen blijven. Het resultaat van demping zou dus hoe dan ook veel ongunstiger zijn dan cle huidige situatie; Heemschut heeft zich dan ook tot de gemeenteraad gewend met het verzoek niet tot demping van de Blekersvaart te besluiten. Heemstede, het Oude Slot Enkele jaren geleden, om precies te zijn in het augustusnr. van 1960, verscheen in ons blad een artikel van de heer J. J. Gerstel over de restanten van het Oude Slot, en vooral over de monumen tale brug, de Pons Pacis, die door Adriaan Pauw was gebouwd als gedenkteken voor de vrede van Munster. Het is een moeilijke zaak geweest om tot een herstelplan te komen van hetgeen er nog over is: de brug, het rechterbouwhuis, de duivenpoort en de walmuur van het slot zelf. Het verval was namelijk ver voortgeschreden en de kosten zijn der halve hoog. Nu is het dan toch zover dat B. en W. een voorstel aan de raad hebben gedaan om de nodige fondsen te voteren. Aangezien het hier een historisch monument van de eerste orde betreft, heeft het bestuur van de Bond Heemschut er bij de raad op aangedrongen dit voorstel te aanvaarden. Arnhem, 't Eiland en Oeverstraat De vraag hoe men historische gebouwen en stads delen moet aanpakken ligt in steden die zware oor logsverwoestingen hebben ondergaan, heel anders en in bepaalde opzichten nog moeilijker dan elders. Voor de zeer belangrijke monumenten is de oorlogs schade aanleiding geweest voor een snel aangevatte en grondig uitgevoerde restauratie, waarvoor ook speciale subsidiefondsen beschikbaar waren. Aan de andere kant was in stadskernen die grote gaten ver toonden, ook de gelegenheid aanwezig om het stra- tennet aan te passen aan de eisen van het autover keer zoals zich dat kort na 1945 liet aanzien, en om dus tot radicale vernieuwingen over te gaan. Dat het dan heel moeilijk is een harmonie te vinden met de nog bestaande oude structuur en bebouwing ligt voor de hand. Met begrip voor deze moeilijk heden en met veel waardering voor hetgeen in Arn hem aan restauraties tot stand kwam, heeft het be- 126 Het Blekersvaartje te Heemstede.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1963 | | pagina 16